Dışarıda aile yemeği

28.09.2009 - 15:00 | - Tüm hikayeler
 • TRT’de Pazar Sineması olurdu eskiden, ilkokul 5 seneydi, ilkokulu bitirmek üzereydim, ne zaman ve nasıl dikkatimi çekmeye başladı bilmiyorum ama pazar sabahları seyrettiğim her filmde ailelerin birlikte yemeğe dışarıya gitmelerine özenir oldum.
 • Mezuniyet hediyesi olarak da hep beraber dışarıda yemek istedim.

Evvelden beri fazlaca film seyrederim. TRT’de Pazar Sineması olurdu eskiden, ilkokul 5 seneydi, ilkokulu bitirmek üzereydim, ne zaman ve nasıl dikkatimi çekmeye başladı bilmiyorum ama pazar sabahları seyrettiğim her filmde ailelerin birlikte yemeğe dışarıya gitmelerine özenir oldum, mezuniyet hediyesi olarak da hep beraber dışarıda yemek istedim.
 
Abim, annem ve ben baraj gölü manzaralı şık bir yere yemeğe gittik, üçümüzün de adımlar ürkek, çekingen… Abim bulmuştu yeri, yurtdışından gelen akrabalarla bir önceki yaz oturmuşlardı buraya ama kalabalık çocuk güruhuyla o gece çok eğlendiğinden bahsetmiş durmuştu, şimdiyse bizdeki hakim duygu tedirginlikti.
 
Masalarda tek tük birkaç kişi vardı ama o kadar yabancıydık ki ortama göz ucuyla hepsi bize bakıyor gibiydi veya belki biz o kadar çekinmiştik ki öyle gibi geldi, ne yediğimizi hatırlamıyorum geçmiş zaman ama hiçbir yemekte o kadar yutkunduğumu sanmam. Sanki çatalı bıçağı ilk kez görmüşüm, çiğneme eylemini ilk kez yapıyormuşum gibiydi başta…
 
Annem çok cesur, girişken bir kadındır  fakat o sıra mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyordu, sanırım onun sorunu da bu oldu ilkin şükür ki yemeğe başladıktan sonra halimize bakıp rahatlamamız için gülümsemeye başladı, bize garsonlarla ilgili ufak tefek şakalar yapıyordu, yan masadaki kadını süzüp bize taklit ediyordu. Aklımda kalan en net ve güzel kısım çay faslı oldu, çaya her ortamda aşinaydık ne de olsa.
 
Şimdi ne zaman tek başıma yemeğe çıksam aynı tedirginliği yaşıyorum ilk lokmada, bazen sırf yediğim boğazıma dizilmesin diye çayla başlıyorum, tuhaf ama öyle işte…
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4484 kez okunmuştur. Yorumlar (3) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 3 yorum yapılmıştır
 • 28.09.2009 - 22:47
 • Bünyamin Akkaya
 • Dışarıda yemek
 • Şöyle haftada bir(hatta ayda bir) dışarıda yemek yiyen aile sayısı kaçtır bu ülkede?
  Hani pek çok ekonomik-sosyal gelişmişlik kriteri var.
  Bu tür bir oran da önemli bir kriter olurdu galiba, "yalnız ve güzel ülkemde"

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 29.09.2009 - 7:49
 • Mustafa
 • TRT'de pazar sineması ve aile yemeklleri
 • TRT'deki pazar yemekleri ve aile yemekleri benim de çok aklımı çelmiştir. Ailece yenen yemekler, sıcak sohbetler; biz de bunu yapabilir miyiz diye ister istemez insanın içinden geçmesini sağlıyor. Babam pazar günleri de çalıştığı, annem de ev temizliğine gittiği için bizim pazar birlikteliklerimiz hiç olmadı. Bir gün kardeşim, anneme yalvardı. "Anne bugün nolur gitme, biz de birlikte kahvaltı yapalım". Annem kapıda ağladı ama gitti.
  Yıllar sonra söyler durur annem, "o gün niye gittim ki. Sanki bir gün ev temizlemesem ekmeğimiz mi eksilecekti."
  Kardeşim de geçmişe döndüğünde, şuan anlayabiliyor annemi. Fakat o gün hemizin zihnine kazınıp kalmış işte.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 15.10.2009 - 15:13
 • serap
 • -
 • Bünyamin Bey,

  Haftada ya da ayda gidemese de ilkokul faslını tamamlayana dek en azından bir kere hamburger yemeye gitmemiş kaç çocuk kaldı ki!?

  Bizim zamanımızda yokluk, yoksunluk mu çoktu, günden güne ailelerin birlikte vakit geçirme parametreleri mi yeniden şekillendi bilemiyorum ama değişiyor zamanla her şey, gelişmişlik ölçütü sayılabilir belki bu, fikrim yok velakin bende hala etkisi kalmış bir uktedir, hatta çayın şekeri, alamancı çikolataları ve de elma şekerleri bile bir dönem çocuklarının gözünde kaldı bu bir gerçek ve fakat şimdinin çocukları tüm bunların en çok da cinnetin bolluğunda bambaşka yoksunluklar yaşıyor.


  Mustafa Bey,

  Bazı anlar illaki oturuyor insanın içine...

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
aile yemeği, dışarıda yemek, mezuniyet hediyesi, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri