Dilekçe Yazdırtan Patlıcan Diyeti

21.05.2012 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Hüseyin Rahmi Gürpınar Menekşe Kalfa'nın müdafasını yazarken avukatlık ücretinin nasıl patlıcan dolması ile kesiştiğini anlatır:

Hüseyin Rahmi Gürpınar Menekşe Kalfa'nın müdafasını yazarken avukatlık ücretinin nasıl patlıcan dolması ile kesiştiğini anlatır:

Arap Menekşe Kadın, on dört yıl önce evimizde aşçı idi. Bir gün hışımla büromdan içeri girerek, İkdam Gazetesi sohbet yaza­rının son makalesinde yazmış olduğu: “Söyleyin bana bakayım, şu Menekşe Kalfa’nın medeniyetle bağıntısı nedir? Dünyanın ilerlemesine patlıcan kızartmaktan başka kaç paralık hizmet etmiştir?” yazıyı okuyunca, soluğu bizim evde almıştı. “Al bakalım şunu oku…Bu ne kapazelik ayol? Bu gazeteciler benden ne isteyo? Şimdi bunun cevabım yazacaksın, yoksa sana emeklerim helâlühoş olmasın..” diyerek hüngür hüngür ağlamaya başladı.

Komşulardan meseleyi anlamaya gelen yaşlı bir hanım, olayı dinleyince: “Sen bu işi bedava mı yaptıracaksın? Hayatta olmaz..” dedi. Menekşe buna karşılık “Fakirim ama gönlüm zengindir. Ne isterseniz evimi satar veririm.” demesin mi?

Yaşlı kadın gayet ciddi: “Evini satmaya gerek yok, bize turfanda patlıcan dolması pişirir misin?” diye sordu.

Devir savaş ve kıtlık devri. Patlıcanın bey olduğu zamanlar. Menekşe Kadın “Başım üstüne.” demez mi!”

Menekşe’ye pek kıymamak İçin avukatlık ücretini yirmi patlıcan dolmasına kesiştik.

Ben de aşağıdaki müdafaayı yazdım:

“Biz zencilerin kabıliyetindekı çalışma, bulunduğumuz memleketin medeniyehyle orantılı olarak gelişiyor. Amerika’da meşhur artist Çikola­ta, Fransa’da avukat Prens Unanıla… gibi. Türkiye’ye gelince acaba bulunmadığımız bir alan var mıdır? Saray entrikalarına bulaşmamış kaç hadım ağası vardır?.. Çocuklarınızın dadısı kimdir?..

Arap aşçılar hırsız olur, derler. Ama söyleyiniz, kim değil? Rızkına razı olan kimse var mı? Esnaf müşteriden çalar, müşteri, kazancını arttıracak helal haram yolları bulur. Her insan akılca kendisinden bir gömlek aşağısını görünce kandırır, birbirini soyar, bu böyle gider… Bunun adına yeni felsefede hayat mücadelesi derler…”

 

Avukat Şefik Dinç'te diyete başlamış. Kendisine patlıcan diyeti getiren müvekkilinin dilekçesini ücretsiz yazmış.

İşte Patlıcanlı Musakka Diyeti.

Malzemeler:

1 kg patlıcan
4 adet çarliston biber
1 adet domates
200 gr yağsız kıyma
2 çorba kaşığı sıvı yağ
2 adet patates
1 adet soğan
1 çorba kaşığı salça
Tuz

Hazırlanışı:

Patatesleri soyun ve küp küp doğrayın. Patlıcanları alacalı soyun, boyuna doğru dörde kesin ve 2 cm kalınlığında dilimleyin. Tuzlu suda acısının çıkması için bekletin. Daha sonra süzerek alın. Patlıcanları ve patatesleri ayrı ayrı bir kaba koyun, her birinin üzerine birer çorba kaşığı sıvı yağ dökün ve iyice karıştırın. Ayrı ayrı fırın tepsilerine koyun, sıcak fırına sürün ve altlı-üstlü ızgara kısmında pişirin. Yayvan bir tencereye kıymayı koyun, ½ çay bardağı su ekleyin, suyunu çekip bırakıncaya kadar kavurun. Soğanı küp küp doğrayarak kıymanın üzerine ekleyin ve pembeleşinceye kadar kavurun. Biberleri halka halka doğrayın ve kıymaya ekleyin. Tuzunu ve dilediğiniz baharatları ilave edin. Biberler de piştikten sonra fırından çıkardığınız patlıcan ve patatesleri ekleyin. Salçayı katın. Domatesi dilimleyerek tencereye koyun, 2 su bardağı sıcak su koyarak kısık ateşte pişirin. Sıcakken servis yapın.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3555 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sebze yemekleri, 7 günlük diyet listesi, başarı hikayeleri zayıflama, başarılı diyet hikayeleri, başarılı zayıflama hikayeleri, başarılı zayıflama öyküleri, beslenme listesi, beslenme ve diyet, diyet, diyet başarı hikayeleri, diyet günlüğü, diyet hikayeleri, diyet hikayesi, diyet kilo, diyet kilo verme, diyet l, diyet liste, diyet listesi, diyet program, diyet programı listesi, diyet salatalar, diyet siteleri, diyet sitesi, diyet ve beslenme, diyet ve su, diyet yapanlar, diyet yapanların başarı hikayeleri, diyet yemek, diyet yemek listesi, diyeti, diyetisyen diyet listesi, diyetisyen diyeti, diyetisyen diyetleri, diyetisyen kilo alma, diyetisyen kilo almak, diyetisyen listesi, diyetisyen siteleri, diyetisyen taylan kümeli, diyetle kilo verme, diyetle zayıflama, diyetler listesi, diyetler ve yorumlar, diyetler ve zayıflama, diyetler zayıflama, en sağlıklı diyet listesi, en sağlıklı zayıflama ilacı, gerçek zayıflama, gerçek zayıflama hikayeleri, günlük diyet programı, hızlı zayıflama diyet, hızlı zayıflamak için, kılo verme, kılo vermenın yolları, kilo alma, kilo alma diyet, kilo alma diyet listesi, kilo alma diyet programı, kilo alma diyetisyen, kilo alma diyetleri, kilo almak için diyet programı, kilo diyet, kilo ver, kilo verme, kilo verme başarı hikayeleri, kilo verme diyet, kilo verme diyet listesi, kilo verme diyetleri, kilo verme hikayeleri, kilo vermek, obezite diyet listesi, resimli zayıflama hikayeleri, sağlıklı beslenme diyet, sağlıklı beslenme diyeti, sağlıklı kilo verme diyet listesi, sağlıklı zayıflama, sağlıklı zayıflama diyet listesi, su ve zayıflama, şok zayıflama diyeti, ünlülerin zayıflama hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri, zayıflama başarı hikayeleri, zayıflama diyet günlüğü, zayıflama diyet listeleri, zayıflama diyet programı, zayıflama diyeti listesi, zayıflama diyetleri listesi, zayıflama hikayeleri, zayıflama hikayeleri resimli, zayıflama için, zayıflama ilaç, zayıflama istiyorum, zayıflama kilo verme, zayıflama yöntemlerı, zayıflamak ıstıyorum, zayıflamak istiyorum diyet, zayıflamak kilo vermek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri