Deva-i Misk

28.06.2010 - 14:07 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Edirne'nin Osmanlı'nın başkenti olduğu zamanlarda, Mısır'dan gelen bir şekerci Edirne'de bol bulunan bademlikleri fark eder

Edirne'nin Osmanlı'nın başkenti olduğu zamanlarda, Mısır'dan gelen bir şekercinin Edirne'de bol bulunan bademlikleri fark ederek bu bademleri şeker yapımında kullanmayı akıl etmesi ile badem ezmesi de icat ediliyor.

Acıbadem kurabiyesi ve deva-i misk de bu Mısırlı şekercinin buluşu olarak kabul edilmiş, hatta tüm bu icatlar şekercinin bizzat kendisi tarafından o dönemde şehre gelen Fatih Sultan Mehmet'in babasına ikram edilmiş. Gelibolu üzerinden şehre gelen padişah, halk tarafından karşılanmaya gidildiğinde şekerci yapımını icat ettiği bu şekerleri padişaha sunuyor. Hatta söylenti odur ki, bu şekerler arasında yer alan deva-i miskin adını da O koyuyor.

Padişah şekerciye şekerinin isminin ne olduğunu sorunca şekerci padişaha, adını kendinin vermesini istediğini söylüyor. Padişah da bu şekere her derde deva anlamında deva-i misk diyor.
Başka bir rivayette ise Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olduğu dönemde, Edirne’de oturan padişahın kızına ilaç olarak verildiğinden bahsediyor. Edirne'nin meşhur deva-i miski, 41 baharatın karışımı ile yapılıyor. Özelliği bu kadar baharat karşısında son derece tatlı oluşu ve içinde misk bulunması. Hal böyle olunca da Edirneli pehlivanların temel gıdaları arasında yerini alıyor.

Malzemeler: şeker, yumurta akı, bal, misk-i amber, tarçın, karanfil, zencefil, yeni bahar…

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6798 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, edirne yemekleri, deva-i misk, şekerci

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri