Dağda Çay Keyfi

01.09.2013 - 9:57 | - Tüm hikayeler
  • İlhan Usta de her sabah erken kalkar "köz çayı seviyorum" der çayını ateşte pişirir, bende her sabah ateş yakardım ki belki çaydanlığın tıkırtısına yanan odunun çıtırtısına kalkar annem belki diye…

Zorlu bir dağ tırmanışının ardından zirvede bulutların üstünde çay içmek apayrı bir zevk veriyor insana. Termosta ılık çay içmek yerine orada demlemek de ayrı bir zevk meselesi tabi. Bir de dağa tırmanırken topladığın taze dağ çayının kokusunun oksijeni bol bir havada genzini yaktığını düşün… Unutulmayacak hoş bir duygu.

Dağın tepesinde ağaç ya da gölgelik bulmak zor, rüzgar savurmaya çalışırken güneş tepeni deliyor gibi hissediyorsun. Bir kaya dibi bulup kendini serinliğine bırakmak yerine ateş yakıp biraz daha tenini kavurmak ve o rüzgarda ateşi yanık tutmak için mücadele etmek pek akıl kârı değil kabul ama o manzaraya karşı onca çaba sarf edip hoş da bir sohbet tutturmuşsan başka oluyor tadı meretin.

İlhan Usta de her sabah erken kalkar "köz çayı seviyorum" der çayını ateşte pişirir; bende her sabah ateş yakardım ki...belki çaydanlığın tıkırtısına yanan odunun çıtırtısına kalkar annem, belki diye…
 
Çaydanlığın közü gibi iki yandan sıkıştırıyor hayat, toprakla metal arasında yavaşça külleniyor ama içten içe yanmaya devam ediyorsun, en azından sıcaklığını hissediyor soğuk metal bile.

Şimdi bir demli çay olsa da içsem, dumanında dağın sisi tütse gözümde…
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
23032 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 14.09.2009 - 10:13
  • Hatun Öncel
  • Ölmeden önce yapılacaklar listesi
  • Ölmeden önce yapılacaklar listesine dağda çay içmeyi de aldım. Fotoğraf öylesine çarpıcı ki, sanki havayı soluyorsun. Közde hiç çay içmemiş olmak nasıl büyük bir eksiklik gözüktü gözüme.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ilhan usta, közde çay, dağda çay, doğada yemek, dağda yemek, çay, çaydanlık, demli çay

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri