Dağ deviren zincir kıran galagoş

09.02.2010 - 10:58 | - Tüm hikayeler
  • Yaratıcılığın kaynağı yokluklar, zorluklar ve çaresizlikler olmalı. İnsan neler buluyor zorda kalınca. İşte size Galagoş; Arapkir yöresinin meşhur yemeklerinden biridir.

Yaratıcılığın kaynağı yokluklar, zorluklar ve çaresizlikler olmalı. İnsan neler buluyor zorda kalınca. İşte size Galagoş; Arapkir yöresinin meşhur yemeklerinden biridir. Günde milyonlarca ton yemeğin çöpe gittiği tüketim toplumuna inat artan ayranı bile değerlendirmiş atalarımız..

Artan ayranlar çökelek yapılır, tuzla yoğrulur, parça parça kurutulur. Kurut adını alır. Bir kapta saklanır. Uzun kış günlerinde yazın biriktirdiklerini yersin. Kış uzun olunca yazın biriktirdiklerin yetmeyebilir. Alternatifleri artırmak gerekebilir. Sanırım böyle bir ihtiyaçtan doğmuş galagoş. Ama adının anlamını ve nasıl bir evrim geçirerek bu hale geldiğini bilmiyorum. Yiyeceklerin kıt olduğu zamanlarda kurtarıcı olarak görüldüğü için “ Ahh!  Bir becerekli avrat olsa da bize galagoş yapsa” sözü bir istek olarak dile getirilir.

Galagoş yapılmadan bir gün önce sıcak suya konulur. Özel yapılmış toprak çömlek kaplarda sıcak su ile ovarak eritilir, çokça kaynatılarak koyulaştırılır. Soğan tereyağında kızartılarak üzerine dökülür.

Kuru tandır ekmekleri ayrı bir tabağa koyulur. Yine ayrı bir yerde ceviz dövülerek hazır hale getirilir.

Dövülmüş ceviz kuru tandır ekmeğinin üzerine dökülür. Kaynar kurut yemeğini de tabaklarımızdaki cevizli kuru tandır ekmeğinin üzerine dökerek yersiniz. Eğer bilen biri bu yemeği yaparsa çok nefis ve doyurucu olur. Tok tuttuğundan dolayımıdır bilmem "Dağ deviren zincir kıran Galagoş" diyorlar kendisine.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5272 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
arapkir, arapkir yemeği, malatya yemekleri, yaratıcı kadınlar, yoklukta yemek, zor şartlarda yemek, yemek hikayeleri, kısa yemek öyküleri, yemeklerin öyküleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri