Cuma Mangalı

04.03.2011 - 21:00 | - Tüm hikayeler

Biraz baba yüreği sevgisi biraz hanım aşkı ve tatlı misafirler gülücükleri ile birlikte o güzel kızın ışıldayan gözleri ile evin delikanlısının haklı gurur dolu yüreğinin ısıttığı Elmalı Hamsi.

Pazartesi günü yeni bir haftanın başlangıcı ile birlikte benim de Cuma hikayemin tatlı telaşı başlamıştı. Cuma akşamı ne yemek yapsam, nasıl bir durum yaratsam diye dolaşıyordum ofisin içinde.

Birden bire ofisteki yeni arkadaşımız Işıl neden bu hafta sonu bizim evde toplanmıyoruz. Babam bize “elmalı hamsi” yemeğinden yapar dedi. Birden bire gözlerim ışıldadı.

Sahi yapar mı dedim. Ve hemen tüm ofis olarak geliyoruz babana söyle ona göre hamsileri hazırlasın dedim.
Heyecanla beklediğim Cuma akşamına kavuştuğumda kalbim deli gibi atıyordu. Yeni bir yemek tadacak ve daha da ilginç olan yeni bir hikayem olacaktı.

Bizim Işıl gözleri ile olduğu yeri aydınlatan biriydi. Işıl ışıl bakan gözleri etrafa neşe saçar insanın ruhuna dinginlik katardı. Bu Cuma akşamının bir özelliği de Işıl ve ailesi ile birlikte olacağım için iki kat mutlu ediyordu beni.

İnce dilimler halinde doğranmış iki adet elma ve bol hamsi vardı tezgahın üzerinde. Ercan Bey bir yandan hamsileri sevgi ile nerdeyse okşuyor bir yandan da tepsiye dizdiği elma dilimlerinin üzerine teker teker hamsileri yatırıyordu. Sanki hamsiler huzur içinde uyuyormuş gibiydiler. Ercan Bey çok özenerek ikinci elma dilimlerini de hamsilerin üzerine adete bir yorgan örtüyormuş gibi dizdi.

Üstüne karabiber ve ince ince halka halinde doğranmış soğanları da ilave ederek en son tuzu serpiştirdi. Harika görüntü olmuştu. Elmanın yeşil kabuğu hamsilerin arasında dans ediyordu.. Önceden ısıtılmış fırına sürdüğü tepsiyi en son elleri ile duygu yüklü bir şekilde iterek fırının kapağını kapattı.

Bizler salon da yemeğin hazır olmasını bekliyor bir yandan da sohbet ediyorduk.

Birde bire salona harika bir koku yayıldı. Balığın yanı sıra ekşimsi pişmiş elma kokusu ve keskin karabiber hemen ayırt ediliyordu.

Masada yerlerimizi aldık. Ercan Bey servise geçmeden evvel ;

“Gözleri ile evimi aydınlatan kızım Işıl ve arkadaşlarına tüm yüreğimin alabildiği kadar sevgi sunuyorum. Afiyet olsun.” Diyerek ilk önce Işıl tabağından başlayarak yemekleri servis yaptı.

Her bir tabağın kenarına elleri ile hazırlamış olduğu kalp şeklinde kesilmiş çilek dilimleri hepimizi duygulandırmaya yetmiş artmıştı bile.

Tabaklarımızda sevgi ile sarılmış elmalı hamsilerin lezzetine diyecek yoktu.

Sevgi dolu sofralarınız afiyetle olsun.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4387 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 05.03.2011 - 20:43
 • Cuma yazıların
 • Cuma yazılarını heyecanla bekliyorum
 • Hollanda da yaşıyorum. Adım Fatma.
  Her zaman yorum yazamıyorum ancak büyük bir zevkle okuyorum. Cuma yazılarını heyecanla bekliyorum.
  Sevgiyi ve sofrayı öylesine güzel anlatıyorsun ki.
  Teşekkür ederim.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
cuma heyecanı, cuma yazısı, yemek hikayeleri, maviş etkin yazıları, maviş etkin hikayeleri, yemeklerin hikayeleri, sıcak yemek hikayeleri, yemek ve yaşam hikayeleri, hikaye, öykü, kısa sıcak hikayeler, elmalı hamsi, sofra heyecanı, yemeğin pişmesini beklerken

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri