Çilingir sofrası nasıl doğdu?

09.05.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Biliyorsunuz, Osmanlı Sarayında padişahların yiyeceği bütün yemekleri, güvenlik ve kalite kontrol amacıyla tadan “çeşnicibaşılar” varmış.

Çilingir sofrası deyimi, rakı içmek için özenle hazırlanan sofraları anlatır. Tarihi kaynaklara göre bu deyimin kökeni ise “çeşnigir sofrası”

Biliyorsunuz, Osmanlı Sarayında padişahların yiyeceği bütün yemekleri, güvenlik ve kalite kontrol amacıyla tadan “çeşnicibaşılar” varmış. İşte bu çeşnicibaşının, görevini ifa etmesi için her yemekten küçük bir miktarın (padişah sofralarının çeşit zenginliğini bir düşünün) yer aldığı bir sofrası olurmuş. Bu sofraya da minik tabaklar içinde göz kamaştıran çeşit zenginliğinden dolayı, “çeşnigir sofrası” denilirmiş.

Zaman içinde çeşnigir sofrası olmuş çilingir sofrası. Rakı söz konusu olunca da birkaç çeşit yiyeceğe bile “çilingir sofra” denilir olmuş.

Kendisi aşırı içmekten genç yaşta ölen padişah 4. Murat’ın, içki yasağı meşhurdur. Koyduğu pek çok yasağı kontrol için de tebdili kıyafetle yaptığı İstanbul turlarından epey hikaye çıkmıştır. İşte bunlardan birisi:

Bu tür hikayelerin değişmez aktörlerinden Bektaşi, bir arkadaşı ile boğaz kenarında çilingir sofrasını kurmuş. İki kafadar, mehtaba karşı yiyip içip sohbet ederlerken birden yaklaşan kayığı görüyorlar. İkisi de kulağı kesiklerden olduğu için anında çilingir sofranın üzerine bir örtü serip başlıyorlar namaza. Denizden karaya doğru esen meltem de, ince örtüyü hiç de yerinde bırakmayacak gibi. Hünkar, karaya adımını atarken bizimkiler secdeye kapanıyor. Kapanış o kapanış tabi. Kalksalar, meltem örtüyü havalandıracak ve çilingir sofra ortaya çıkacak. Padişah gelip tepelerinde dikiliyor ama ikisi de secdeden bir türlü kalkamıyor. Birkaç dakikalık bekleyişten sonra 4. Murat patlıyor:

-Bree bu nasıl namazdır, hiç bitmez secdesi?

Yürekler küt küt atsa da serde Bektaşilik var, kalmamalı bu soru cevapsız:

-Biterse bu namazın secdesi, gider bu fakir kellesi.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
10548 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çeşnigir sofrası, çilingir sofrası, çeşnicibaşı, yemek hikayeleri, 4. murat, çilingir sofrasının doğuşu, yemek öyküleri, kısa öyküleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri