Ceviz

02.10.2009 - 5:59 | - Tüm hikayeler
  • Ceviz, çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve özellikle kahvaltı masasında bulundurmaya çalıştığım bir gıda. Bulundurmaya çalıştığım diyorum çünkü kuruyemişçilerde her zaman yüksek fiyattan satılırdı.
  • Yarım kilo kırmızı et parasına bir kilo kabuklu cevizi evinize götürebilirsiniz. Kırıp ayıklayacağınız ceviz içlerini, 4-5 kişilik ortalama aile fertlerinizin bir haftalık kahvaltı yiyeceği olarak sunabilirsiniz.

Eskiden sadece karga, saksağan gibi kuşların gagasından düştüğü yerde öylesine yetişirmiş. Tabi ısı, nem, derinlik gibi uygun çimlenme koşulları oluşursa. Bu yüzden, dağında taşında ceviz ağacı yetişecek pek çok bölgemiz yıllarca bir ceviz gölgesinden mahrum kalmış. Bunları söyleyen de görmüş geçirmiş, saçı sakalı ağarmış bir köylü.

Sonra bir gün işin uzmanından öğrenmişler, atadan kalma bildiklerine ilave bilgiler. Bilimsel yöntemlerle fidan oluşturmayı, mevsimine göre dikmeyi, aşılama çeşitlerini. Tabi bunca emek ve özenin sonunda boy atmış ceviz ağaçları. Bir süre sonra da toplamaya başlamışlar yeni gelir kaynağı cevizleri.

Ceviz, çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve özellikle kahvaltı masasında bulundurmaya çalıştığım bir gıda. Bulundurmaya çalıştığım diyorum çünkü kuruyemişçilerde her zaman yüksek fiyattan satılırdı. Sanırım temizlenmiş iç ceviz, günümüzde 20-30 lira arası bir fiyattan satılıyor. Ülkemiz insanın ortalama alım gücüne göre oldukça pahalı. Ama damak tadının ötesinde sağlıklı beslenme için yararı her geçen gün daha iyi anlatılan bir besin ceviz. Cevizin vücudumuz için faydalarını öyle uzun uzun anlatmaya da pek gerek yok. Sadece bir ceviz tanesini elimize alıp kabuğundan iç kıvrımlarına kadar biraz bakmak bile yeterli. Kafatasının içindeki beyin kıvrımları gibi muazzam görünümdeki bir meyve hiç faydasız olur mu?

Cevizi mutlaka yemeliyiz. Cevizi mutlaka evimizden eksik etmemeliyiz. Çocuklarımızı cevizle beslemeliyiz.

İyi de bu fiyatlar ve bu gelir düzeyi ile nasıl?

Son yıllarda semt pazarlarında en işlek tezgahlar Ceviz satılan tezgahlar. Kabuklu ceviz pazarda kilosu 10-12 lira arası bir fiyattan satılıyor. Hatta aynı tezgahta 5 liraya çok da kullanışlı bir ceviz kıracağı satılıyor. İşte o kabuklu cevizden haftada bir kilo alabilirsiniz. Yarım kilo kırmızı et parasına bir kilo kabuklu cevizi evinize götürebilirsiniz. Kırıp ayıklayacağınız ceviz içlerini, 4-5 kişilik ortalama aile fertlerinizin bir haftalık kahvaltı yiyeceği olarak sunabilirsiniz.

Her sabah ekmeğin, beyaz peynirin ve zeytinin yanında 3-4 adet ceviz.

Bir kilo kabuklu cevizi aile fertlerine  yetiştiremediniz, bir buçuk-ikiye çıkmanız mı gerekiyor?

Şu içeriği tartışmalı salamı-sosisi almayın mesela. Ya da peynirin yarım yağlısını alın. Ayrıca cevizin tadını alan ufaklıklara, cips-kola benzeri zararlılar yerine  bu güzel cevizi ikame etmeyi önerin. Yani bir şekilde mutfak bütçenizden pay ayırın bu muhteşem, bu mucize, bu güzel yiyeceğe.
Yaşadığımız dünyada hayat şartları gittikçe çetin oluyor, siz de bu hayatta çetin ceviz olun.        

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4376 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ceviz, kahvaltıda ceviz, ceviz yemenin önemi, aile sofrasında ceviz, çocuklar ne yemeli

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri