Çerkez Tavuğu

04.02.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • İki kadeh rakı, biraz muhabbet ve sofralarda çerkez tavuğu . . .

Merhaba dostlar. Bu akşam rakının yanına en güzel mezelerden birini yapalım istedim. Malum yine bir haftayı sağlıkla bitirdik. Hafta sonu geldi ve dostlarla masa başında muhabbetle birlikte iki kadehte rakı içerek demlenme zamanı dedik.

Rakının yanına yakışan güzel bir meze olduğunu söylerdi annem. Ve bizler çook severiz çerkez tavuğunu.
İki tam but, bol ceviz, biraz bayat ekmek içi, karabiber, kırmızı biber, sarmısak, tuz. Malzemelerimizi alıp hazır ettikten sonra ilk işimizin tavuk butlarını çok iyi haşlayacağız. Adeta dağılacak kadar çok haşlamalıız ki mezemizi hazırlarken ve lezzetini içine akıtabilelim. Haşladığımız butların derilerini ve kemiklerini ayrıdıktan sonra ince ince didikleyeceğiz. Ayrı bir borcam da bayat ekmek içlerini ufaladıktan sonra ki bunu bir robot ile daha kolay yapabiliriz. Tavuk suyu ile yavaş yavaş ıslatmaya başlayacağız. Bu arada içine dövülmüş 3-4 diş sarmısağı biraz tuzu ve karabiberi ekleyeceğiz. Hazırladığımız bu karışım çerkez tavuğunun hemen hemen tamamı ve lezzet katan yeri. Ne çok sulu olacak ne de karıştırılmayacak kadar katı olacak. İçine didiklediğimiz tavukları katarak bir kaşık yardımıyla karıştıracağız. Bu arada kalan tavuk suyundan biraz yardım alabiliriz. Kıvamını hazırlama esnasında göz kararı ile kendimiz belirleyeceğiz. Dediğim gibi kolay karışacak ama suyunu bırakmayacak kadar olacak. Annem tam burasını yaparken her zaman "bak kızım bu kıvam senin elinin ne kadar hassas olduğunu ortaya koyar. Ne çok koyu olacak ne de çok sulu olacak." derdi. İçine dövülmüş ceviz içlerini de ilave edeceksiniz. Artık bayağı bir çerkez tavuğu yaptık sayılır. Borcama düzgünce yayacağız ve ayrıca bir cezvede biraz kırmızı biberle sıvı yağı kızıdırıp hazırladığımız çerkez tavuğunun üzerine süs yapacağız. Aralara bir kaç yaprak maydanoz ve bir kaç adet zeytin ile görsel manzaramızı da yaratıp masaya getirmeye hazır ettiğimiz çerkez tavuğunun üzerine hazırladığımız yağın aslında ince çekilmiş cevizin yağının sıkılarak çıkarılmasından elde ederek yapmamız gerekiyordu. Ama annem her zaman bu şekilde hazırlanan ceviz yağının mezemizi ağır kılacağından sıvı yağla yapar ve damak şölenine davet ederdi bizleri.
Bende bu cuma akşamı arkadaşlarımızın evinde bir araya gelerek iki kadeh rakı eşliğinde muhabbet şölenine damak çatlatan bir lezzet ile gitmek istedim.
Gitmesine gittim ama bindiğim minibüsü sarmısak kokuları ile sardım sarmaladım. Arkamda oturan iki beyin konuşmaları kulağıma ulaştığında dudaklarımdaki tebessüm ve yapmış olduğum lezzetin kokusu ile bile ağız sulandırmasına şahit olmak beni gerçekten etkiledi.
Beylerin sözleri şöyleydi " Abi ya burnuma müthiş çerkez tavuğu kokusu geliyor. Bizim hanıma söylesekte bize bir çerkez tavuğu yapsa da iki kadeh rakı ile muhabbet ederken midemiz lezzet görse" diyorlardı.
İki kadeh rakı, yanında biraz çerkez tavuğu ve muhabbetiniz bol olsun.
Sofranız muhabbetsiz, ruhunuz neşesiz kalmasın, afiyet olsun.  

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5674 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri, çerkez tavuğu

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri