Çarşıdan Aldım Bir Tane..

22.10.2012 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Hepimizin bildiği bir bilmecedir; "Çarşıdan aldım aldım bir tane eve geldim bir tane" Bilin bakalım nedir?

Hepimizin bildiği bir bilmecedir; "Çarşıdan aldım aldım bir tane eve geldim bir tane" Bilin bakalım nedir?

 Bu yıl nar bol. Hem de nasıl. Her gün bir çorba kasesi nar yeseniz bile gözleriniz nar arayabiliyor.

Bu yıl çiftçiye de nar yetiştirilmesi için destek veriliyor. Üstelik sağlıklı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Narenciye ihracatının artırmak için artık ağaçlara reçetesiz ilaç verilmeyeceğini açıkladı. Sağlıklı narlar büyüteceğiz yani..Böyle giderse de, sofralarımızda narlı yemekler artacak.

Narı kasım ile şubat ayları arasında tereddütsüz yiyebilirsiniz. İsterseniz suyunu çıkarırsınız. Narın suyunu çıkarmak hiç de öyle kolay değil. Ancak yöntemlerini bilirseniz hiç zorlanmıyorsunuz.

Radikal Gazetesinde Seral Topkaya, narın nasıl sıkılması, nasıl soyulması gerektiğine ilişkin haberinde narın suyunu nasıl çıkarabileceğimizi anlatıyor.

Narın suyunu nasıl çıkarırsınız?

Yuvarlayarak
Sert bir yüzeyde elinizde bastırarak bir narı yuvarlayın. İyice bastırın ki içindeki meyvecikler ezilsin. Bütün meyvecikler ezildiğinde çatur cutur sesler kesilir. Açacağınız bir delik yardımıyla suyu boşaltın. Yuvarlama işlemi sırasında narınızı plastik bir poşetin içinde tutmak olası bir sıçrama-sızma ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Blender kullanarak
Blendera 1-2 kap minik kırmızı meyvecik dökün. İyice sıvılaşıncaya kadar karıştırın. İnce süzgeçten geçirerek kullanıma hazır hale getirin.

Sıkacakla
Aynen greyfurdu sıkarken yaptığımız gibi narınızı ortadan ikiye bölün. Bu işlemi yaparken mekanik bir sıkacak kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer elektronik sıkacak kullanıyorsanız beyaz tabakayı tamamen ayırdığınızdan emin olun ki meyve suyunuz şekersiliğini korusun. Sıktığınız sıvıyı bir süzgeç yardımıyla süzün. Sıçratmamaya dikkat edin, nar suyu leke bırakır.

Nar Şurubu yapmak isterseniz..

Hürriyet Gazetesi yazarı Arman Kırım da bir yandan ekonomik krize değinerek kızının öğrendiği şarkı ile elde kalan gıda stoklarını yazarken bir yandan da Nar şurubu tarifi vermiş.

Nar bu yıl bol. Salatalarınızda vazgeçilmez bir tad oluşturabilir.

Malzeme: (2 bardak için)

4 bardak taze nar suyu.

Yapılışı:

1. Narları ikiye kesin ve elle çalışan portakal sıkıcısında, üstünüze sıçratmamaya çok dikkat ederek portakal sıkar gibi sularını sıkın. Ya da, taneleri ayıklayın ve sert meyve sıkma makinesinde sularını çıkarın.

2. Nar suyunu bir tencereye boşaltın ve yüksek ateşte kaynama noktasına getirip, ocağı orta ateşe kısın. Ara sıra tahta kaşıkla karıştırarak suyunu uçurup koyulaştırın. Yaklaşık 20 dakika sonra şurup koyulaşacak. Hazır olup olmadığını anlamak için bir metal kaşığı batırın, eğer kaşığın tersi şurupla kaplanıyor ve şurup zor akıyorsa, kıvam doğru demektir. Eğer hızlı akıyor ve kaşığı kaplamıyorsa kaynatmaya ve buharlaştırmaya devam edin.

3. Soğuduktan sonra temiz kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapayarak buzdolabında muhafaza edin. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4081 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
nar, nar bilmecesi, nar suyu nasıl çıkarılır, nar şurubu, nar şurubu nasıl yapılır

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri