Cancan'ın yemek hikayeleri: Yaprak sarması

13.09.2009 - 7:01 | - Zeynep Candan Tüm hikayeler
 • Cancan’ın ‘çok seviyorum’ dediği ender yemeklerdendir yaprak sarması. Ama sizin bildiğiniz gibi üzümlü, fıstıklı değil. Onu sevmez. Kayınvaldemin ve annemin ve de tabi ki benim yaptığım gibi bol salçalı ve baharatlısını sever.

Cancan’ın ‘çok seviyorum’ dediği ender yemeklerdendir yaprak sarması. Ama sizin bildiğiniz gibi üzümlü, fıstıklı değil. Onu sevmez. Kayınvaldemin ve annemin ve de tabi ki benim yaptığım gibi bol salçalı ve baharatlısını sever. Yemekte yaprak sarması olduğu zaman Cancan ve abisi hiçbirşey yemezler sarmadan başka. Bol yoğurtla yaprak sarmalarını afiyetle mideye indirirler. Ama benim en büyük sıkıntım yaprakları hızlı saramamam. O yüzden de çok sık yapamıyorum çocuklarıma. Yaprak sarmasını hızlı sarma rekoru eminim ki kayınvaldemindir. Hiç anlamazsınız koca bir tencere yaprak sarmasını bir çırpıda hazırlar.

Kayınvaldem çocukların geleceğini duyunca kocaman bir tencere yaprak sarmasını mutlaka sofraya getirir. Sağolsun çok da güzel yapar. Bütün torunlar yaprak sarmasının etrafına toplanırlar. Cancan yaprak sarmasını eliyle yoğurda bandırarak yer. (Bazen pilav ve makarnayı da elle yemeğe kalkar ki artık tahmin edin o yemek kaç saat sürer. Pirinç tanelerinin tek tek ağza gidişi ve ağızda emilerek mideye indirilişi adamı çatlatır)

Annem de özel günlerde yaprak sarması yapar. Geçtiğimiz haftalarda ona yaptığımız bir ziyarette isteğimiz üzerine yaptığı yaprak sarması bir anda tencerenin etrafına toplanan çocuklar tarafından iç edildi. Resimler saldırının öncesi ve sonrasına ait.

Herhalde büyükanne olmanın en güzel taraflarından biri budur. Bir sofranın etrafında bir sürü çocuğun büyük bir şımarıklıkla ve keyifle onlara hazırladığınız yemekleri zevkle yemesi. Onların cıvıltıları ve yaprak sarmalarını kapışmak için yaptıkları mücadele. Ve en önemlisi bu ortamda hiçbir çocuğun mızmızlanmayı akıl edememesi.
 

Zeynep Candan tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5070 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 13.09.2009 - 13:10
 • Bünyamin Akkaya
 • DAMAK ZEVKİ
 • "Kayınvaldemin ve annemin ve de tabi ki benim yaptığım gibi bol salçalı ve baharatlısını sever."
  Pek çok şey gibi damak zevki de genetik galiba :)

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 13.09.2009 - 23:58
 • Seval
 • Dolma Parmak
 • Dolma parmaklı Cancan yine insaflı çıkmış! Ben olsam direk tencereden yürütürdüm o dolmaları...
  Elinize sağlık

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
dolma, yaprak sarması, cancan

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri