Çabuk kereviz turşusu

23.02.2011 - 11:33 | - Tüm hikayeler
  • Yanılmıyorsam 1993 kışıydı. Hemen her akşamüstü yakınlardaki turşucuya gidip bir patlıcanlı acılı, bir de boza içmeyi adet edinmiştik.

Turşu yemek bağımlılık gibi; elinizin altındaysa bir kavanoz bitirmeden edemezsiniz ya da bizim gibi ferahlamak için üşenmeden her gün aynı yolu yürümek zorunda kalırsınız. Bizim Zafer’in teyzesini bu işin duayeni sayarım, o küçük acı biberlerden yaptığı arkası gelmeyen turşuları da unutamadım. Son birkaç haftadır çarşı, pazar acur ve kelekten geçilmediği için Zafer’i aradım; beni kırmayıp teyzesinden tarifini aldı turşunun. Ondan aldığıma ek olarak, bu hafta bir tane de ben denedim kereviz henüz çıkmışken.

MALZEMELER:

Kelek
Acur
Üzüm sirkesi
Kaya tuzu
İçme suyu

YAPILIŞI:
Kelek ve acurlar çatalla dört beş yerinden delinip temiz bir cam kavanoza yerleştirilir. Üzerini kapatacak kadar su, sirke (bir ölçü sirkeye iki ölçü su olmalı) ve yemeğe koyacağınız kadar kaya tuzu ilave edilip kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Karanlık bir yerde 4-5 hafta bekledikten sonra açılıp test edilir.

Kerevizli soğan turşusu

MALZEMELER:
Kırmızı soğan 5 tane
Kereviz 2 tane
2 limonun suyu
Tuz 1 çay kaşığı
Fish sos 20 ml.
Elma sirkesi 100 ml.
Toz şeker 50 gr.

YAPILIŞI
Kırmızı soğanları ince halkalar halinde doğrayıp kerevizi rendeleyin. Diğer tüm malzemeyle karıştırıp oda sıcaklığında iki saat kadar bekletin (kırmızı soğanın rengini tüm malzemeye vermesi için arada bir- iki kere karıştırın). Bu çabuk hazırlanan turşuyu dolapta üç-dört gün rahatlıkla tutabilirsiniz. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4110 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri, kereviz turşusu, kereviz, kelek, acur, üzüm suyu, kaya tuzu, pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri