Buzdolabım benim

14.11.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Artık mutfağımızda hem buzdolabı, hem de kar dolabı var.

Keşke teknoloji ürünü her eşya için böyle güzel isimler bulabilseydik, kendi dilimizden. Söylemesi kolay, anlamca kapsayışı güzel kelimeler. Çocukluğumda buzdolaplarının yeni yeni girdiği evlere gardroplar da giriyordu. Garde-robe kelimesi, Fransızca olup elbise koruyucu demekmiş. Ama biz ilk başlarda elbise dolabına da "Kar Dolap" diyorduk.

Onsekiz yaşımdan sonra yaşadığım öğrenci evlerinde buzdolabımız hiç olmadı. Nihayet askerden gelip çalışmaya başladığımda ilk aldığım büyük eşya bir buzdolabıydı. 1989 yılında tamı tamına 1.450.000 TL karşılığı üç kapılı bir buzdolabı aldım kendime.

Geçen 19 yıl içinde, bodrum katından onuncu kata kadar tam 9 değişik eve taşındı buzdolabım. İlk yıllarda raflarının tamamı hiç dolu olmayan bu üç kapılı dolap, son yıllarda artık bize dar gelmeye başladı. Özellikle en üstteki buzluk bölümü, kışa yönelik saklanan sebzelerle tıkış tıkış bir haldeydi. Aylık market alışverişi dönüşlerinde orta bölüm; haftalık pazar alışverişi dönüşlerinde de alt çekmece balık istif vaziyetlerde oluyordu. Bu yüklenmeden dolayı dip duvar ve orta bölüm-alt bölüm arasındaki bagalit çatlamış, kapak lastiği değişecek aşamaya gelmiş, bir iki küçük aparat kırılmış ve iç aydınlatma lambasına gelen elektrik bağlantısı da kopmuştu.

Tüm bunlara rağmen yine de işimizi görüyordu emektar buzdolabım. Hani, bana kalsa; bir 19 yıl daha kullanılması taraftarıydım. Ama aile içi demokraside bu konu oylandığında % 25 azınlık kaldım ve anti-demokratik "azgın azınlık" hakkımı, daha yaşamsal konularda kullanmak istedim.
Ve 19 yıl kullandığımız buzdolabına bu hafta elveda deyip yeni buzdolabımıza hoş geldin diyeceğiz. Yeni buzdolabımızın modeli de "gardrop" modelmiş. Artık mutfağımızda hem buzdolabı, hem de kar dolabı var.

Kim korkar hain sıcaklardan. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3743 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri