Buzdolabı Yerleştirmek

15.06.2010 - 9:00 | - Tüm hikayeler
  • kişisel, gerekse birlikte kullanım alanlarında oldukça düzen-tertip meraklısıyım. Dolaplar, masalar, çekmeceler hep düzenli olmalı ki; zaten karışık olan iç dünyama ilave problemler çıkmasın.

kişisel, gerekse birlikte kullanım alanlarında oldukça düzen-tertip meraklısıyım. Dolaplar, masalar, çekmeceler hep düzenli olmalı ki; zaten karışık olan iç dünyama ilave problemler çıkmasın.

Özellikle evde herkesin, günde pek çok kez kapısını açıp kapattığı buzdolabının iç düzeni önemlidir. Bu yüzden semt pazarından alınan sebze-meyveyi de; marketten alınan bilumum yiyecek-içeceği de kendi ellerimle buzdolabına yerleştiririm.
Mutfakta kullandığımız buzdolabı, henüz bekarlığımda aldığım oldukça eski bir model. Üç kapılı ve ince uzun bir tasarım. İç hacimleri oldukça geniş olan şimdiki buzdolaplarından daha kısıtlı bir dolap yani. Ama güzel bir yerleştirme ile pek çok şeyi saklayabilir.

En üst buzluk. Orta bölümde ise beş rafı var. Bu rafların en diplerine kutu içindeki peynirler, zeytinler gibi arada bir çıkartılacak gıdaları koyarım. Saklama kaplarının, elden geldiğince köşeli olmasına ve aralarda boşluk kalmamasına dikkat ederim. Arka kısımlara konulanların en küçük boşluklarını bile değerlendirip, hiçbir gıdanın ambalajı yüzünden hacminden fazla yer kaplamasına izin vermem. Arka kısımlar böyle yerleştirilince, günlük kullanıma açık ön bölümlere bir şeyler koyup/almak daha rahat olur. Yumurtalığın paralelinde bulunan küçük hazneler; margarin, kaşar peynir, krem peynir, şokella gibi küçük paket ve kutularla doldurulur.
En alttaki sebzelik çekmecesi ise ayrı bir özen ister. Olgun meyve ve sebzeler ön kısımlara; daha sert ve dayanıklı olanlar ise arkalara istif edilir. Kıvırcık marul ve maydanozun yaprakları ayıklanıp; hava almayan ve içleri peçeteli saklama kaplarında yerleştirilmeleri esastır. Büyük çekmecenin dip kısmındaki küçük hazneye limonlarımız konulur. Büyük çekmecenin derin ve geniş bölümü ise hafta içinde yemek yapılacak; taze fasülye, kabak, patlıcan gibi sebzeler ve büyük kavanozlar için idealdir.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7044 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
buzdolabı yerleştirmek, buzdolabı nasıl yerleştirilir?

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri