Bozacı

21.02.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Geceleri geç vakitlerde geçerdi sokaktan.

Geceleri geç vakitlerde geçerdi sokaktan. Ankara'nın o ayaz kış gecelerinde, perdeleri sıkıca kapalı evimizde, sobanın ısısından mayışmış bir vaziyette televizyon seyrediyor olurduk o geçerken. Ürperirdim sesini duyunca…
Babaannem onu duyunca biz çocuklardan çok heyecanlanır sanki ezan sesi beklermiş gibi elini dudağına götürüp "sus" işareti yapar, "Ehe geldi, geldi" derdi.

Sesi düpedüz insan sesiydi, canavara benzemiyordu. Cama burnumu dayayıp baksam onu görür kurtulurdum korkudan ama korku resmen insanın gözünü bağlıyor, bakamazdım.

Babaanneme göre bu adam gece gece utanmadan kız satıyordu sokakta. "Akmanın bozaaa" diye bağırıyor, çığırtkanlık yapıyordu!! Başımıza taş yağacaktı, yakındı.

Babaannem lazca bilirdi ve bozo "kız" demekti lazcada. Adam bozaaaaaa diye bağırdıkça tüyleri diken diken olurdu kadıncağızın, "kız var, kız var" diyor diye.

Babam pek gülerdi bu duruma. Sokağımızdan resmen umacı geçiyordu ve benim kahraman babam buna kahkahalarla gülüyordu. Anlam veremezdim.

Sonradan anladım tabi, geçenin umacı filan değil bozacı olduğunu. O, gündüzleri memuriyetten kazandığı parayla geçinemeyip ek iş olarak geceleri boza satan bir Süleyman Efendiydi belki. Korkulacak değil saygı duyulacak bir şahsiyet olduğu kuvvetle muhtemeldi bu yüzden…

Yıllarca bozocu korkumdan içmediğim bozayı İstanbul'da içtim bir akşam. Yine bir kış gecesiydi ve bu sefer "Vefa'nın bozaaa" diye bağırıyordu bozacı.
Artık pek rastlamıyorum bozacılara. Ama bir zamanlar sokakların tadıydı onlar tıpkı yoğurtçu, sütçü, koz helvacı, simitçi, gazozcu gibi...

Korkularıma gelince, gereksiz korkunun insanın gözünü bağladığına ve onu sığlaştırdığına inanırım. Ve ne zaman bozacıyla ilgili bu çocukluk anım aklıma gelse Ömer Seyfettin'in "Perili Köşk" hikayesini anımsarım. Köşküne yerleşen kiracılardan üç senelik kirayı peşin alıp sonra peri kılığına girerek onları korkutup kaçıran Hacı Niyazi Efendi ile onun maskesini düşüren Sermet Bey ve ailesinin hikayesini...

Yeni nesil Vefayı bir boza markası sanıyor diye kızıyoruz ama bozayı biliyorlar mı acaba o da meçhul. Ben bozacı anımı bir Ömer Seyfettin hikayesi ile bağladım acaba şimdiki çocuklar onu tanıyorlar mı? 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4439 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri