Boru değil su

19.09.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Köy çeşmeleri kadınların-kızların uğrak yeridir

Dünyanın her yerinde suyu kadın taşır. Eskiden bakır güğümlerle, toprak testilerle; bu gün ise plastik bidonlarla. Belgesellerde görmüşsünüzdür; kocaman su kaplarını başlarının üzerine koyup taşıyan incecik boyunlu siyah kadınları. İçilecek, yemek pişirilecek ve temizlikte kullanılacak suyu hep kadın taşır eve. Anadolu'da bir çeşme kültürü vardır. Köy çeşmeleri kadınların-kızların uğrak yeridir hep.Evin en temel ihtiyacı olan su, yüzlerce yıl bu çeşmelerden eve kadınlar tarafından taşınmıştır. 

Doğalgaz ve elektrik gibi enerji kaynaklarının eve girmesi çok yeni ama su binlerce yıldır evlere giriyor. Tabi kadın tarafından gidip getiriliyor evlere. Sadece uygarlık merkezi olarak kabul edilen yerleşim yerlerinde yaşayan yönetici sınıf kadınları bundan istisna olmuş. Yönetici sınıfa mensup olmanın avantajını kullanıp çeşitli su yolları yaptırtmışlar erkeklere. Ama suyun nihai kullanım yerine taşınması yine kadın eliyle olmuş. 

Birkaç kilometre mesafeden eve su taşımak da; eve gelen misafire bir bardak su getirmek de kadının işi olmuş. Evin su ihtiyacını planlayan, suyun azalmasına paralel ilave su getirilmesini düşünen, yarının suyunu bugünden tedarik eden hep kadın olmuş. 

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde ciddi su sıkıntısı yaşanıyor. Su kaynaklarının azalması ve/veya bu kaynaklardan akılcı yararlanılmamasının sıkıntılarını yaşıyoruz. Pek çok yerleşim yerinde evlere boru döşeyip su getirmişiz ama o borulardan akan suyun devamlılığını ve kalitesini kaybettiğimiz zamanlar oluyor. Böyle durumlarda apışıp kalıyoruz haliyle. Evimizde su borusu var, musluk var ama ya su akmıyor, ya da akan su kullanılacak kalitede değil. 
Tabi bu duruma seyirci kalamaz insan. Daha doğrusu kadın. Hemen binlerce yıllık misyonunu harekete geçirip eve su getirmeye çalışır. Bütün işini gücünü ikinci plana iter ve en öncelikli iş olarak eve su getirmeye zaman ayırır. Çünkü o kadındır. Bilir ki su olmazsa evde, hiçbir şey olmaz. Erkeklerin her zaman daha önemli ve öncelikli işleri vardır. Erkeklerin yüzlerce yıldır önemli işleri olmuştur. Eve su getirmekten, evi ısıtmaktan, yemek pişirmekten, çocuklarla ilgilenmekten daha önemli işleri vardır erkeklerin. 

İşte bu yüzden böylesi önemsiz ve ikincil konulara kadın bakar. Su gibi sudan işler kadının işidir. Gider, bulur, taşır, getirir, bir bardağa koyar ve sunar erkeğe..

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3719 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri