Boğaz Sırtlarında Erguvan görme zamanı geliyor

30.03.2011 - 15:36 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • İstanbul`a en çok yakışan ağaç olarak tabir edilen erguvan, beyazdan pembeye doğru değişen, kendisiyle adlandırılabilen `erguvani` renkle baharın gelişinin muhteşem habercilerinden biri olma özelliğini taşıyor.

 'Nisandayız, Boğaz sırtlarında erguvanlar açmıştır' diye düşünmek, yaşadığımız anı efsaneleştirmeye yetişir. Eski İstanbullular bu masalın içinde ve sadece onunla yaşarlardı."

Sadece Eski İstanbullular değil, eski zamanlarda bu ülkenin bütün insanları tabiata bağlı bir takvimi kullanır, onun getirdiği zamanı kurt-kuş, ağaç-çiçek, börtü-böcek ile birlikte yaşarlardı. Açıkçası tabiatla insanın münasebeti ciddi bir şekilde kesilmemiş, yaralanmamıştı. Gül mevsiminde reçel, dut mevsiminde pekmez kaynatılıyordu. Ocak başlarında insanlar kâh mısır patlatır, kâh kestane kızartırken bu takvime ilişkin masallar hayata rengini ve kokusunu iliştirmek üzere peşisıra anlatılırdı.

Unkapanı'ndan Eminönü'ne doğru Haliç boyunda yürürken, daha doğrusu orada artık sereserpe uzanmış güneş altında gerinen yemyeşil parkı ağır ağır geçerken bunları düşünüyordum...*

İstanbul`un yeşiline ve mavisine gösterişli rengiyle cümbüş katan erguvanlar..

İstanbul`a en çok yakışan ağaç olarak tabir edilen erguvan, beyazdan pembeye doğru değişen, kendisiyle adlandırılabilen `erguvani` renkle baharın gelişinin muhteşem habercilerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Erguvan; baklagiller familyasından, 10 metreye kadar boylanabilen, tek gövdeli, yaprak döken, çalı görünümünde bir ağaç. Yazın sap kısmından girintili yuvarlak yaprakları çıkıyor ve sonbaharda da fasulye benzeri tohumlar bırakıyor. Erguvan çiçeği mevsimin serin veya sıcak gitmesine bağlı olarak İstanbul Boğazı`nın iki yakasında Nisan ayının son iki haftasından Mayıs ayının ilk iki haftasına kadar süren bir aylık dönemde, yaklaşık iki hafta süreyle yeşil yamaçları erguvanileştiriyor.

Baharda eflatundan pembe inciden gerdanlığıyla doğru süzülen erguvan çiçekleri, kısa süren renk cümbüşü ve ani, hüzünlü kayboluşuyla Boğaziçi`nin utangaç süsü. Erguvan gönül okşayıcı göz alıcı renkleriyle mavi ve yeşilin arasında baharın müjdeleyicisi… İstanbul`un önemli simgelerinden olan erguvan çiçeği, eşsiz Boğaziçi`nde yeşilin üstündeki mor salkımlarıyla tarifsiz bir renk cümbüşü sunuyor.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3846 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri