Bir kazan tarhana

13.02.2010 - 9:27 | - Tüm hikayeler
  • Bir kazan tarhana, kazan kapkara, çorba kaynar..
  • Kuzenim yapmış. Etrafında halka olmuşuz. Bana da bana da diye tabaklarımızı uzatmışız.

Bir kazan tarhana, kazan kapkara, çorba kaynar..

Kuzenim yapmış. Etrafında halka olmuşuz. Bana da bana da diye tabaklarımızı uzatmışız. Kuzenim iri yarı, kendine yol açmaya çalışıyor. Belliki  Hasan dağına doğru kaçacak; onu fark ettik. Safları sıklaştırdık.  Kimsenin çorbayı kaptırmaya niyeti yok  Çevredeki kadınların kıskanç bakışları kuzenimin üstünde. Çünkü o bir erkek. Ve bir erkek olarak onlardan güzel çorba yapmış. Kıskanç bakışların yanında bir de anlamsız bakışlar var ki oda bizim üstümüzde. İstanbul’dan gelmiş, çoğu otuzlu yaşlarını aşmış koca adamlar tarhana çorbasının peşinde koşuyor. Tarhana çorbasının bizim için bu kadar değerli olmasını anlayamıyorlar. Basit bir tarhana çorbası yüzünden düştüğümüz duruma hem acıyorlar hem küçümsüyorlar hem de gülüyorlar. Elimiz yüzümüz kazan karası olmuş. Herkes birbiriyle dalga geçiyor; kendi yüzüne bakmadan.

 Eskiden çay bile hayatımız için çok lüks bir içecekken tarhana çorbası vardı. Kahvaltıyı tarhana çorbasıyla yapardık. Özellikle soğuk kış günlerinde bir tas tarhana çorbası yanında birde çökelik (çökelek) çomağı (çökelik dürümü) oldu mu değme keyfimize. Hele bir de pancarlıysa; birinci, ikinci ve üçüncü pancar savaşları başlamış demektir.

Kocaman kocaman bakır kazanlarda bulguru kaynatırlar. İsteğe göre içine ya hamur ya da ayran eklenir. Bulgura karıştırılan hamur veya ayran harç görevi görür. Bulgur tanelerini birbirine bağlar. Karışım birbiriyle özleşince ateşten indirilir ve beklenir. Delikanlılar kazanları alır dama çıkarırlar. Dama kındıra dediğimizi otlardan serilir. Kadınlar kazanın etrafında toplanır, ellerindeki tepsileri doldurur kındıra sergisinin bir ucuna yerleşir ve tarhana açmaya başlar. Avucunun içini dolduracak kadar alır, elini sıkar. Yarım  daireye benzer bir şekil çıkıyor ortaya. Kındıra sergisinin üstüne yerleştirilen tarhanalar güneşte kurumaya bırakılır. Kuşlardan ve çocuklardan korumak için bazen nöbetçilerde olur serginin başında. Aralıklı olarak kuruyan taraf çevrilir. Üç dört gün güneşin altında kalır. Sonra toplayıp bez çuvallara koyarlar.

Tarhana çorbası kış çorbasıdır. Pişirmeden önce suda çözülmesini beklersin. Daha sonra koyarsın ocağa uzun uzun kaynar. Önceden toprak kuyulara gömülmüş olan pancarlardan getirir içine doğrarsın. Tereyağı da kattın mı içine…. Mmmm mis gibi kokusu gelir. Dışarıda  kar fırtına, içeride varsa kuzine soba yoksa ocak (şimdi lüks evlerin şöminesi) .  Ocakda tarhana çorbası. Her şeyini senin ürettiğin, nasıl yapıldığını bildiğin, iç rahatlığıyla içebileceğin bir tarhana çorbası. Daha ne ister insan.

Eskiden köyde iş çoktu. İşler hep insan gücüne dayanıyordu ve beraber  yapılırdı. İmece usulü yani. Keyifle neşeyle güle oynaya.  Yiyecek azdı. Olan yiyecekler tatlıydı, kıymetliydi.  Sanki şimdi o tat yok. Ne de o yardımlaşmanın dayanışmanın güzelliği. Büyük şehirlere göçenlerin köye gittiklerinde tarhana çorbasının peşinde koşmaları boşuna değil elbet. Eskiye özlem. Giden ama bir daha geri gelmeyecek günlere duyulan özlem. Eski bir dosta duyulan özlem gibi.
 Basit bir tarhana çorbasının bana bunları hatırlatacağını düşünmemiştim. Sanırım küçümsemişim tarhanayı..
Günde kurutulmuş kuru tarhanayı suda ıslat yumuşasın
Odun ateşinde kara bakır kazanda kaynasın
Ayrıca eritilmiş tereyağına nane katarsın
Ateşten indirmeye yakın tereyağını içine atarsın
Bir pişirim kaynatır indirirsin
Afiyetle içersin.
Ben öyle yapıyorum.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5736 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
tarhana çorbası, tarhana çorbası hikayesi, yemek hikayeleri, çorba hikayeleri, sıcak bir tarhana çorbası hikayesi, aklınızdan çıkmayacak yemek öyküleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri