Baskül ve mezurayı unutun zayıflamak kolay

13.06.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Mayıs ayında işlenecek yazı konusunu açıklayan paragrafta, “diyet” kelimesini okuyunca içim cız etti.

Mayıs ayında işlenecek yazı konusunu açıklayan paragrafta, “diyet” kelimesini okuyunca içim cız etti. Bu kelime bende, çoğu insandaki anlam çağrışımını yapmıyor nedense. Benim iç sözlükte, bu diyet kelimesinin hiç de zayıflamayla ilgili bir anlam açıklaması bulunmuyor. Hemen aklıma, kökleri Ömer Seyfettin’e kadar uzanan bir bedel ödeme yükü geliyor. Gerçi eş anlamlısı “rejim” yazılsaydı da yine içim “cız” veya “coz” edecekti. Ve köhne sözlüğümde, kesinlikle insanların birkaç kilo problemi değil; toplumların nice eski ve ağır problemine ilişkin sayfalar çevrilecekti.

Bu nedenle, yazıya başlamadan önce her iki kelimeyi de şöyle bir araştırdım. Evet, tahmin ettiğim gibi tuhaflık benim algılamamda. Arama motorlarının yönlendirdiği pek çok sitede; “zayıflama”, “kilo verme” veya “beslenme” konuları çıktı karşıma. Ha bu arada diyet kelimesinin, eski yunancada sağlıklı beslenmek anlamındaki “diyeta” kelimesinden geldiğini öğrendim. Batı dillerinde de “diet” olarak geçiyor.

Bir de bu diyet olayı, hep iş işten geçtikten sonra yapılması gerekenleri anlatıyor. Kiloların 80, 90 ve 100 olduktan sonra geriye dönüş yolları. Peki o hale gelmemek için ne yapmalı? Aslında buna da pek bir şey söylemek istemiyorum. Ama yeri gelmişken şu kilogram ve santimetre olayına ilişkin düşündüklerimi söyleyeyim.

İlk cümlem :

Baskül ve mezurayı unutun.

Peki bedenimizi kontrol etmeyecek miyiz? Kendimize hiç bakmayacak mıyız? Tabi ki bakacağız kilolarımıza. Hem de sabah uyanıp, yataktan kalkar kalkmaz. Terliklerimizi ayağımıza geçirip, banyoya doğru yürümeden. Hemen asker gibi dik bir esas duruşa geçeceğiz. Bu halde ayakta dururken, başımızı öne doğru eğebildiğimiz kadar eğip bakacağız. Nereye? Ayak parmaklarımıza. Beşerden toplam on ayak parmağını görüyor muyuz? Görebilenler, doğruca banyoya gidebilir; göremeyenler yere oturacak.

İnsan göremediği ayak parmağını merak eder değil mi? Hemen oturup, ayaklarınızı uzatacaksınız ve gözleriniz kapalı olacak. Hadi bakalım, göremediğiniz ayak parmaklarınızı el yordamıyla bulacaksınız. Dizleri kırmadan ve en az yirmi kez uzanıp tutacaksınız ayak parmaklarınızı. Bitti mi? Doğru banyoya. Sakın duşta ayak parmaklarınızı göremeyince, yaptığınız hareketin boşa gittiğini düşünmeyin.

Siz bundan sonra, ayak parmaklarınızı görme olayını uzun vadeye yayacaksınız. Onları ayakkabı içinde bile görmek için fırsatları değerlendireceksiniz. Asansörde göremezsiniz ama merdivenleri çıkarken gözünüzün önündedir. Hele de basamakları, ikişer ikişer çıkarsanız. Hızlı koşuşturmalarda, aheste ama uzun yürüyüşlerde hafiften sızlayarak hatırlatır kendini ayak parmakları.

“Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” diye bir söz vardır. Güya aklını kullanıp, oturduğu yerden iş görmeyi; akıl edemeyince de gereksiz yere yürüyüp yorulmayı anlatır. Kilo sorunu olanların, reddi miras yapabilecekleri bir atasözü. Ayakların yürümesi asla kişiye ceza olmaz, bilakis ödüldür. Atasözlerimiz içinde böyle külliyen yanlış olanları da var. Bir de kısmen yanlış olanlar var. Bakın buna bir örnek de:

“Ayıya sormuşlar;
-Ensen niye kalın?
-Kendi işimi kendim yaparım.
demiş”

Sakın, fiziksel hareket gerektiren işlerinizi kendiniz yapmaktan çekinmeyin. Masanızdan kalkıp fotokopinizi kendiniz çekin, faks odasına gidin, üst kata evrak götürün. Ekmek ve gazete almaya gitmek için hevesli olun. Evde bahar temizliği, bahçe düzenlemesi, tamirat-tadilat gibi işleri yapmak için can atın. Bunları yapan birisinin, uzun vadede ensesinden ayak bileğine kadar pek kalınlaşma ihtimali kalmıyor.

Yürümekten, koşmaktan, koşuşturmaktan yorulduğumuz anlarda ise bunu “diyet” olarak görebiliriz. Günde üç öğün, diyetsiz güzel yemeklere yumulmanın diyeti. Damak tadımızı ve yemek zevkimizin diyeti. Sağlığımızın ve tabi güzelliğimizin diyeti.
Söyleyin bakalım, böyle diyeti kim ödemek istemez?  

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4027 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
7 günlük diyet listesi, başarı hikayeleri zayıflama, başarılı diyet hikayeleri, başarılı zayıflama hikayeleri, başarılı zayıflama öyküleri, beslenme listesi, beslenme ve diyet, diyet, diyet başarı hikayeleri, diyet günlüğü, diyet hikayeleri, diyet hikayesi, diyet kilo, diyet kilo verme, diyet l, diyet liste, diyet listesi, diyet program, diyet programı listesi, diyet salatalar, diyet siteleri, diyet sitesi, diyet ve beslenme, diyet ve su, diyet yapanlar, diyet yapanların başarı hikayeleri, diyet yemek, diyet yemek listesi, diyeti, diyetisyen diyet listesi, diyetisyen diyeti, diyetisyen diyetleri, diyetisyen kilo alma, diyetisyen kilo almak, diyetisyen listesi, diyetisyen siteleri, diyetisyen taylan kümeli, diyetle kilo verme, diyetle zayıflama, diyetler listesi, diyetler ve yorumlar, diyetler ve zayıflama, diyetler zayıflama, en sağlıklı diyet listesi, en sağlıklı zayıflama ilacı, gerçek zayıflama, gerçek zayıflama hikayeleri, günlük diyet programı, hızlı zayıflama diyet, hızlı zayıflamak için, kılo verme, kılo vermenın yolları, kilo alma, kilo alma diyet, kilo alma diyet listesi, kilo alma diyet programı, kilo alma diyetisyen, kilo alma diyetleri, kilo almak için diyet programı, kilo diyet, kilo ver, kilo verme, kilo verme başarı hikayeleri, kilo verme diyet, kilo verme diyet listesi, kilo verme diyetleri, kilo verme hikayeleri, kilo vermek, obezite diyet listesi, resimli zayıflama hikayeleri, sağlıklı beslenme diyet, sağlıklı beslenme diyeti, sağlıklı kilo verme diyet listesi, sağlıklı zayıflama, sağlıklı zayıflama diyet listesi, su ve zayıflama, şok zayıflama diyeti, ünlülerin zayıflama hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri, zayıflama başarı hikayeleri, zayıflama diyet günlüğü, zayıflama diyet listeleri, zayıflama diyet programı, zayıflama diyeti listesi, zayıflama diyetleri listesi, zayıflama hikayeleri, zayıflama hikayeleri resimli, zayıflama için, zayıflama ilaç, zayıflama istiyorum, zayıflama kilo verme, zayıflama yöntemlerı, zayıflamak ıstıyorum, zayıflamak istiyorum diyet, zayıflamak kilo vermek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri