Banu Mantar Çorbasını Pişirdi Çok Şükür..

10.02.2010 - 13:10 | - Tüm hikayeler
  • Cumartesi davetini atlattım.. Yemeklerin azırlık aşaması bana "İnsanın bir kere ters gitmesin işi, muhallebi yerken kırılır dişi.." atasözünü defaten hatırlatsa da genele bakıldığında başarılı bir menü çıkarttığım kanaatindeyim..

Cumartesi davetini atlattım..  Yemeklerin azırlık aşaması bana "İnsanın bir kere ters gitmesin işi, muhallebi yerken kırılır dişi.." atasözünü defaten hatırlatsa da genele bakıldığında başarılı bir menü çıkarttığım kanaatindeyim.. Ters giden işler de Sayın Koca'nın katkıları yadsınamaz hani... İnce biftek yerine iki parmak kalınlığında bonfile, iki paket yerine bir paket mantar, pakette yıkanmış ıspanak yaprağı yerine pazardan 1 kg çamurlu ıspanak, yumurta yerine limon almasını oruca bağlamak istememe rağmen yine de alışveriş listesini yazarken işitme görevinin neticeye devredildiğini düşünmüyor değilim...

Sonuçta çaresizseniz çare sizsiniz mantığından hareketle, haşlanınca kuş kadar kalan mantarlara acilen iki adet but haşlanıp didiklenerek refakat etmek durumunda kaldı ve çorbaya haşlanan butlardan elde edilen tavuk suyu da katılınca nefis oldu.. Terslikler çorbama kendi yorumumu katma fırsatı verdi bana... Artık patenti bana ait olan bir çorbam var..

Bonfileler daha şanssızdı.. Kendilerinin tombul bedenleriyle karşılaştığımda oluşan öfkenin verdiği güçle tepelerine tepelerine bardağın dibini yiyince genç irisi bifteklere dönüştüler... Düdüklü tencerede 5 dakika pişirilip tepsiye sıra sıra dizildiler... Üzerlerine bir kat, 45 dakika ayıklanıp 6 su yıkandıktan sonra kavrulmuş ıspanak (kulakların çınlasın kocacım..), onun üzerine hürmetlice bir miktar sütlü tereyağlı patates püresi vee en üstede ince bir dilim kaşar.. Kaşarın üzerine de bir çimdik pul biber.. Piştikten sonraki görüntüsüyle menünün en vurucu kalemi olma ünvanını kazandı bizim bonfileden devşirme biftekler..

Yumurta yerine limonla planladığım böreği yapamayınca başka bir börek modeline yönelmek zorunda kaldım.. Börek, yapımında bir sorun yaşanmamasına rağmen ters gitme misyonunu pişme kısmında gerçekleştirdi.. Fırının mı voltajın mı azizliğiydi bilemiyorum ama börekler fırına girdikten sonra 1 saat geçmesine rağmen kızarıp kabaracağına Finlandiya güzelleri gibi bembeyaz yatıyorlardı. Nasıl olsa pişmiştir de kızaramadı garibanlar diye düşünerek fırın ayarını ızgaraya çevirmek  gafletinde bulundum.. 3 dakika içinde börekler Senegal güzeline dönüştü hatta artık onlara güzel bile denilemezdi.. İftara 10 dakika kala başıma gelen bu terslik sonucunda ben ne yaptım dersiniz.. Gözyaşları içinde Senegal güzellerini yüzüstü çevirip kontrollü ızgara uygulamasıyla arkalarını kızartıp kendilerini yüzüstü servis yaptım.. Misafirlerim çörekotlu kısmı altta olan böreklerimi pek beğendiler.. İnsanlar değişiklik istiyor demek ki.. 

Velhasıl tüm tersliklerine rağmen güzel bir akşamdı.. Tarif ve manevi desteği için Canan Öz'e çok teşekkürler..

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4640 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çorba, çorba hikayeleri, mantar çorbası hikayesi, davet sofrası

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri