Baharda kuşlar gibi

17.05.2010 - 14:32 | - Tüm hikayeler
  • Aylardan Nisan ve bindokuzyüzaltmışlı yıllar. Bakliyattan gına gelen kadınların en sevdiği bahar yemeği Bakla’dır.

Nedense erkekler pek sevmez baklayı. Nisan ayında bakla çıktı diye sevinen bir erkek görmedim ben. Sanırım, mutfakların kış monotonluğundan çıkma müjdecisi olduğu için bakla, kadınlar tarafından heyecanla karşılanır.


BAHARDA KUŞLAR GİBİ

Baharın gelişine sadece ağaç dallarında fink atan serçeler sevinmezdi. Kadınlar da cıvıl cıvıl olurdu, kışın sona ermesiyle birlikte. Sobaların külü-kömürüyle uğraşmak biter ve sökülen borular, sonbahara kadar bir köşeye kaldırılırdı.

Sobayla uğraşmaktan kurtulan kadınları, sevindiren bir başka gelişme de; mutfakların yavaştan yaz bereketine girmesiydi. Turfandanın çok sınırlı, hormonlunun ise hiç bilinmediği; her şeyin mevsiminde pişirilip yenildiği yıllar. Kolay değil tabi, kış boyunca birkaç çeşit bakliyatla mutfağı çekip çevirmek. Artık “akşama ne pişirsek?” sorusunun, daha çok cevabının olacağı yaz günleri gelmektedir.

Bu tür soruların muhatabı olan kadınlar, sırf bu cevaplar için bile serçelere vokal yapabilirdi. Gerçi en güzeli, bu mevsimde serçelerin bir kadına vokal yapmasıdır ama biz “bahar yemekleri” konusundan dışarı taşmayalım. Ünlü İtalyan düşünür Vito Spagetti, boşuna dememiş: “Yemeğin taşanı kadını, konunun taşanı ise Editörü çileden çıkartır.”
Evet, bahar yemekleri…

Aylardan Nisan ve bindokuzyüzaltmışlı yıllar. Bakliyattan gına gelen kadınların en sevdiği bahar yemeği Bakla’dır. Özellikle Nisan ayında, pazar tezgahlarındaki yerini alır bakla. Koskoca baklagillere ismini veren ama sofralarda sadece birkaç haftalık saltanatı olan bakla. İlk çıktığında körpeliğiyle beğenilen ama kısa sürede kartlaşan bakla. Hele de “ayşesi, boncuğu ve çalısı” ile peş peşe gelen taze fasulye hasadı yüzünden, hemen gözden düşen bakla. Yoğurtlu Bakla. Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota Eyaletinin Mayo Kliniği kurulmadan önce nice kadını cıvıl cıvıl sevindiren bakla.

Nedense erkekler pek sevmez baklayı. Nisan ayında bakla çıktı diye sevinen bir erkek görmedim ben. Sanırım, mutfakların kış monotonluğundan çıkma müjdecisi olduğu için bakla, kadınlar tarafından heyecanla karşılanır. Bu yönüyle en feminen, hatta belki de tek feminen yemek diyebiliriz baklaya.

Baklanın pişirilmesi de öyle matah bir aşçılık gerektirmez gibi görünür. Ama bence yanıltıcıdır. Zira, bir kadının aşçılığının test edildiği nadir yemeklerden birisidir bakla. Acemi aşçıların, şeker katarak becerebildiklerini; usta aşçılar kuru soğanla halleder. Acı soğanla, yemeğe şeker gibi tad vermekten söz ediyorum. Mutfağına bir kilo yeşil bakla girince, cıvıl cıvıl olan kadınlardan bahsediyorum. Ellisinde, altmışında, yetmişinde sadece yemek pişirerek ve çevresinde bu yemekleri paylaştığı insanlar olduğu için mutlu olan kadınlardan söz ediyorum.

Mayo Kliniğin, yıllar sonra bile umurunda olmayacak şeylerden söz ediyorum.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7271 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
bakla, yemek hikayeleri, sebze yemekleri, yemek ve yaşam, bakla hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri