Baharatların Sihirli Gücü

23.07.2012 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Hindistan, Suriye, Mısır, Arabistan... Doğunun tüm egzotik baharatları müthiş kokularıyla yüzyıllarca baş döndürmüş

Hindistan, Suriye, Mısır, Arabistan... Doğunun tüm egzotik baharatları müthiş kokularıyla yüzyıllarca baş döndürmüş. Baharatın tarihi neredeyse insanlığın var oluşu kadar eski. Yemeklere güzel kokular, lezzetler katan baharat, sıradan bir yemeği bir ziyafete dönüştürebilir. Önemli olan, farklı lezzetler elde etmek için baharatı doğru oranda ve doğru olarak kullanmaktır.

Baharatı yemeğe eklerken ölçü; seçilen baharatın yemeğe uyumu; baharatın yemeğe hangi aşamada ilave edileceği önemlidir. Kimi zaman aynı baharatın yemeğe pişirme süresinin sonunda eklenmesiyle, ateşe konulmadan önce ilave edilmesi arasındaki fark, lezzet bakımından çok şeyi değiştirir.


Defne yaprağını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılabilirsiniz. Özellikle balık yemeklerinde yaprak ya da toz şeklinde kullanıldığında tat ve kokusuyla enfes bir rayiha yaratır.

Safran her türlü balık çorbasına, pilava, zerdeye, işkembeye, tavuk yemeklerine, hamur işlerine, soslara yakışır.

Karanfili tatlılara, hamur işlerine, et yemeklerine, çorbalara, keklere, turşulara, dolmalara; muskatı kremalara, tatlılara, keklere, sebze yemeklerine, makarnalara..

Karabiberi her şeye..

Zencefili çorbalara, kuru fasulyeye, patatese, sosise, soslara, çeşitli dolmalara, ızgara etlere, balıklara, pilavlara, pirinçli yemeklere, sebzelere, pastalara, tatlılara, keklere, ekmeklere;
anasonu çörek, ekmek, pasta, bisküvilere; çili biberini körili yemeklere, makarnalara ve hamur işlerine kullanmayı deneyebilirsiniz.*

 

Bundan 8 yıl önceydi. Uzun yıllar Hindistan'da yaşadıktan sonra İstanbul'a yerleşen Ahmet Mustafa, evine gelen konuklara yemek yapmıştı: Yemekleri baharatlı ve baharatsız hazırlamıştı. "Birbiri ile uyumlu tadları" deneyen konuklar baharatsız yemeklere dokunmadılar bile. Ahmet Muftafa karın doyurmaksa maksat karnımızı doyururuz da, "ağızdaki ufak bir lezzet" bile, insanın gününün rengini tamamen değiştirebiliyor demişti. Geçtiğimiz cuma günü bir davette karşılaştık Ahmet Mustafa ile torununun elinden tutmuş, tattığı yiyeceklerin içerisindekileri tahmin etmeye çalışıyorlardı. "Bunun safranı var ama eksik olmuş" diyordu bilgiç bilgiç 6 yaşındaki torun.  

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3788 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri