Aşkı İnkar Endenler Şekerlerin acı öyküsünü okumalı

26.08.2011 - 17:51 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • ‘kimin için sanat yapıyorsunuz’ sorusuna ‘sadece Ross için’ cevabını vermişti Torres; “Geri kalanı, eserlerimi görmeye gelen izleyiciler…’


Üzerinde baş izlerinin durduğu yastıklar bitişik mesela. Demek ki bu boş yatak aşık bir çifte ait. Hani yeni evlenenlere söylenir ya ‘bir yastıkta kocayın’ diye. Bu güzel deyim, sadece evliliğin uzun yıllar sürmesine değil aşkın da baki kalkmasına dair bir temennidir. Çünkü, yastığın birliği, kalplerin de birliğidir.

Eserin sahibi Küba kökenli ABD’li çağdaş sanatçı Felix Gonzalez Torres. İsmini ilk kez dün, 12. İstanbul Bienali’nin hazırlıklarını yürüten İKSV’nin yaptığı basın açıklamasında öğrendim. Sanata getirdiği yenilikçi ifade biçimleriyle tanınanTorres’in bu yılki Bienal’in esin kaynağı olduğu yazıyordu açıklamada. Sanatçının eserlerine verdiği ‘isimsizlik’, Untitled başlığıyla Bienal’in de ana teması olacaktı.

Şekerlerin acı öyküsü

Torres’i tanımak amacıyla ismini google’a yazdığımda, en bilinen eserlerinin arasında bu ‘Untitled’ isimli boş yatak afişi çıktı. Eseri araştırdığımda ise derin ve tutkulu bir aşk hikayesiyle karşılaştım.

Felix Gonzalez Torres’in sevgilisi Ross Laycock’la yaşadığı destansı aşk, hayatı boyunca sanatçının en büyük ilham kaynağı olmuştu. Bir röportajında, ‘kimin için sanat yapıyorsunuz’ sorusuna ‘sadece Ross için’ cevabını vermişti Torres; “Geri kalanı, eserlerimi görmeye gelen izleyiciler…’

Her gerçek aşk gibi Felix ve Ross’un aşkı da mutlu sonla bitmedi. Ross Laycock, 1990 yılında hayatını kaybetti. AIDS tanısı konulduğu gün doktoru Ross’a 79 olan ideal kilosunu koruması gerektiğini söyledi. Bu acıyla Torres kendisini meşhur eden ve kariyerinin en parlak çalışmalarından birine imzasını attı. Sergi alanına yığılan ve toplam ağırlığı 79 kg olan binlerce kağıtlı şekerden oluşan enstalasyon, izleyiciye şekerlerden dilediği kadar alma özgürlüğü tanıyordu. Gün boyu eksilen şeker yığını, her akşam tartılıyor ve 79 kiloya tamamlanıyordu. Bu eser, kaderin sevgilisinden gün be gün, avuç avuç geri aldığı hayatı O’na geri verme çabasıydı Torres’in.
Ross, 1990 yılında öldü. Torres, sevgilisinin öldüğü gün Untitled’ı New York sokaklarındaki reklam panolarına yerleştirdi. Yatak boştu, yastıklar ise bitişik. Bembeyaz bir çarşaf, kefeni olmuştu bu ölümsüz aşkın.

Torres, sevgilisinden 6 yıl sonra aynı amansız hastalığa yakalanarak 38 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Aşkı inkar eden herkesin, 17 Eylül’de başlayacak İstanbul Bienali’nde Felix Gonzalez Torres’i keşfetmesini öneririm.
 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4252 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
aşkı inkar edenler, kimin için sanat, 17 eylül 2011 bienal, bienalde neleri izlemeli, torres, şekerin acı öyküsü, aşk hikayeleri, ilginç aşk hikayeleri, aşk hikayeleri videoları, duygusal aşk hikayeleri, aşk hikayeleri kısa, aşk hikayeleri yaşanmış, yaşanmış aşk hikayeleri, uzun aşk hikayeleri, yaşanmış gerçek aşk hikayeleri, gerçek yaşanmış aşk hikayeleri, acı aşk hikayeleri, güzel aşk hikayeleri, ağlatan aşk hikayeleri, acılı aşk hikayeleri, imkansız aşk hikayeleri, kısa aşk hikayeleri, en acıklı aşk hikayeleri, en güzel aşk hikayeleri videoları, acıklı aşk hikayeleri, aşk öyküleri, aşk testleri, en acı aşk hikayeleri, en güzel aşk hikayeleri, sesli aşk hikayeleri, aşk hikayesi, en güzel aşk hikayeleri kısa, güzel aşk hikayeleri kısa, aşk hikayeleri videoları izle, aşk hikayeleri oku, karşılıksız aşk hikayeleri, aşk hikayeleri acıklı, eski aşk hikayeleri, hüzünlü aşk hikayeleri, kısa aşk hikayeleri oku, yaşanmış aşk hikayeleri dinle, yaşanmış kısa aşk hikayeleri, ibretlik aşk hikayeleri, kısa gerçek aşk hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri oku, yaşanmış aşk öyküleri, tarihi aşk hikayeleri, en güzel aşk hikayeleri oku, videolu aşk hikayeleri, en ilginç aşk hikayeleri, acıklı aşk hikayeleri videoları, yaşanan aşk hikayeleri, ölümsüz aşk hikayeleri, platonik aşk hikayeleri, en büyük aşk hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri video izle, romantik aşk hikayeleri, aşk hikayeleri gerçek, yaşanmış aşk hikayeleri video, ask hikaye, efsane aşk hikayeleri, aşk yazıları, hüzünlü aşk hikayeleri video, komik aşk hikayeleri, mutlu aşk hikayeleri, kısa aşk şiirleri, korku hikayeleri, aşk şiirleri kısa, şiir dünyası, aşk hikayeleri izle, gerçek yaşanmış aşk hikayeleri video, gerçek aşk hikayeleri videoları, aşk hikayeleri dinle, aşk resimleri, sanal aşk hikayeleri, kısa hikayeler, aşk masalları, resimli aşk şiirleri, sevgi hikayeleri, aşk hikayeleri video, ayrılık hikayeleri, anlamlı aşk hikayeleri, yaşanmış hayat hikayeleri, yaşanmış gerçek hikaye, acıklı hikayeler, süper aşk hikayeleri, acıklı aşk hikayeleri izle, unutulmaz aşk hikayeleri, yaşanmış korkunç hikayeler, gerçek aşk hikayeleri izle, etkileyici aşk hikayeleri, yazılmış aşk hikayeleri, ilginç hayat hikayeleri, hüzünlü hikayeler, duygusal aşk hikayesi, dini aşk hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri izle, gizli aşk hikayeleri, aşk masalları oku, büyük aşk hikayeleri, gerçek hayatta yaşanmış aşk hikayeleri, en duygusal aşk hikayeleri, kısa aşk hikayesi, askhıkayelerı, yeni aşk hikayeleri, yaşanmış gerçek aşk hikayeler, resimli aşk hikayeleri, en güzel kısa aşk hikayeleri, çok güzel aşk hikayeleri, aşk sözleri etkileyici sözler, aşk mesajları etkileyici, duygusal hikayeler, güzel mesajlar sevgiliye, a$k hikayeleri, etkileyici sözler aşk, kısa dini hikayeler, en aşk sözleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri