Asker cebindeki zeytin

27.01.2010 - 10:20 | - Tüm hikayeler
  • Zeytin, anavatanı Anadolu olan bir bitki. Marmara, Ege, Akdeniz ve Hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bile yetişebiliyor.

Askerlikte bir “kısa künye/uzun künye” olayı vardır. Uzun künye de isim-soy isim ile doğum yerine ilaveten; askerlik yaptığın birliğin bölümlerini yüksek sesle komutana söyler ve   “emret komutanım” diye bitirirsin.

-Muhittin Şeker, Bursa. 5. Zırhlı Tugay, Roketatar Çavuş Talimgah Taburu, Gösteri Tatbikat Bölüğü, Boru Trampet Takımı. Emret Komutanım.
 
Hido Allahverdi, okuma yazması olmayan, birkaç kelime Türkçe’yi de askerlikte öğrenmiş bir çocuk. Hido’nun bu uzun künyeyi ezberleyebilmesi için altı aydan fazla süre geçmişti. Hido, yirmi yaşına kadar hiç bilmediği, görmediği pek çok şeyi askerlik hizmeti sırasında görüp öğrenmişti.
 
-Hido o cebindeki nedir?
-Zeytindir. Yemekhane komutanı vermiştir.
-Ama zeytin sadece kahvaltıda yenir. Öyle çerez gibi yenmez.
-Ama güzeldir…
-Böyle yersen, çok susatır insanı.
-E burada su da çoktur.
-Sen gerçekten daha önce hiç zeytin yemedin?
-Hiç görmemişem. Bizim köyde hiç kimse görmemiştir. Yememiştir.
-Köyden zeytini ilk yiyen sensin yani?
-Evet. İlk burada yemişem vallah.
 
Zeytin, anavatanı Anadolu olan bir bitki. Marmara, Ege, Akdeniz ve Hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bile yetişebiliyor. En verimsiz yamaçlarda, kireçli-çorak  topraklarda herhangi bir bakım gerekmeden yabanıl vaziyette iki-üçbin yıl yaşayan bir ağaç türü. İnsan eli değdiğinde ise uygarlığın üç temel bitkisinden birisi zeytin oluyor. Buğday, üzüm ve zeytin, bu topraklarda kurulmuş nice uygarlığın üç temel besini olmuş.
 
Zeytin, ülkemizin 800 bin kilometre kare yüzölçümünün en az iki yüz bininde, bir çalı kolaylığında yetişebilecek bir ağaç. Ama günümüzde ülkemiz topraklarının sadece 6.000 km2 lik bir kısmında zeytin ağaçlarımız var. Binlerce yıl ayakta kalabilen ve bir çalı gibi kolay yetişen Zeytin Ağaçlarına, topraklarımızın  %  1’inden azını ayırabiliyoruz. Yüzölçümleri bizden küçük olan İspanya, İtalya, Yunanistan ve hatta Tunus’da bile Zeytin Ağaçları daha çok yer kaplıyor.  Pek çok ilimizden daha küçük yüzölçümü olan Lübnan, onca yıldır yaşadığı iç savaşlara rağmen ; topraklarının ¼’ünde Zeytin Ağaçlarına yaşama hakkı vermiş.
 
Şu topraklara geleli 900 yıl olmuş. Eğer kesip-yakmasaydık, biz gelmeden önce bir çekirdekten hayat bulup yaşayan ne çok Zeytin Ağacımız olacaktı bu gün. Sofraların ve güzellerin baş tacı Zeytin. Bir tutam dalı bile barışın evrensel simgesi olan Zeytin. Bu güzel ülkenin pek çok güzelliği gibi senin de hiç kadrini-kıymetini bilmemişiz Zeytin.      

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5393 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
zeytin, askerde, yemek ve yaşam, yemek hikayeleri, yemeklerle ilgili öyküler, yemeklerin öyküleri, kısa öyküler, yaşamdan öyküler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri