Arap aşı

21.10.2010 - 22:08 | - Ekrem Ayar Tüm hikayeler
 • Arap aşı diyorduk adına ama arap olmamamıza rağmen bizde yiyorduk hem de Arapları kıskandırırcasına.

Arap aşı diyorduk adına ama arap olmamamıza rağmen bizde yiyorduk hem de Arapları kıskandırırcasına

Küçüklüğümde her hafta sonu sırf bu yemek için toplanılırdı. Amcamlar gelirdi hep, bir evde en az beş aile, yirmi veya yirmi beş kişi toplanırdık koca tepsilerin etrafına. Çocuklar için ayrı bir sofra, büyükler içinde ayrı sofra hazırlanırdı ki herkes yer bulabilsin. Arap aşı derlerdi adına fakat düşünürdüm hep o çöllerde tavuk nasıl yaşar ot yok çöp yok diye. Şimdi soracaksınız tabii tavuk da nerden çıktı. Bu yemeğin ana şahsiyetidir kendileri, haa bazı yerlerde aktörler değişir bu keklik olur, tavşan olur, horoz olur ama yapılış şekli hep aynıdır. Bizim zamanımızda tavuklar güneşlenmek için yatar gibi yatmazlardı öyle kasap reyonlarında. ilk önce annem babamın kestiği tavuğu alır, kaynayan suyun içinde üç dört dakika bekletirdi ki tüyleri yumuşasın rahatça yolunabilsin diye. Güzelce bir iç dış temizliğinden sonra soba üzerindeki geniş kazanın içinde kaynamaya başlayınca, evin içine ve hatta komşuların burnuna kadar giden o tavuk kokusundan olacak herhal bizim de kanımız kaynamaya başlardı. İyice kaynadıktan sonra suyunun içine bol miktarda yazdan sırf bu yemek için kurutulmuş olan kırmızı acı biberler koyulur bu arada kaçırmayın ha yazdan dedim de bu yemeğe arap aşı diyorduk ama onu da anlamamıştım ya hep kışın yenen bir yemekti. Halbuki Araplar kışı ne bilsin, suyundan bir kaşık aldım mı niye kışın yendiğini hemen çözersiniz çünkü acıdan her yerinizden ter boşalmaya başlar hatta babam ve amcalarım yemeğin ortasında kapı pencere açtırırlardı kar yağarken dışarıda, daha sonra içine bol miktarda limon sıkılır tuzu da eklendikten sonra tavukla birlikte biraz daha kaynatılır ve sonunda tavuk içinden çıkarılır bütün bu işler yapılırken diğer taraftan bu yemeği farklı kılan en önemli unsur hamuru yapılırdı hani şu çoğunun bu yemeği ilk defa tadarken boğazından geçmeyen, çiğnenen, geri çıkarmaktan başka çaresi kalınmayan hamuru. Sıcak su içinde un karıştırılarak koyu bir kıvam haline gelip de oklava ucunda asılı kalıncaya dek kaynatılır ve o etrafında toplanmamıza vesile olan koca tepsilerin içine dökülür ve balkona çıkartılır ki çabucak soğusun ve katılaşsın diye bu arada baş aktör tavuk da lime lime edilirdi en sona saklanır cila çekmek için damaklara, çorbalar ortaya gelir herkesin elinde yine bu yemeğe özel tahta kaşıklarla birlikte tepsideki hamurun orta yerine açılan boşluğa çorba kaseleri konur, çorba çok sıcak olduğu için demir kaşık ağzı yakarda ondandır tahta kaşıklar, ilk önce tepsiden kaşığa bir hamur alınır ve çorbaya daldırdıktan sonra doğru yutmak için hamle yapılır evet yutmak için çiğnemek yasak, hamuru çorba içine düşürmek yasak, tepsiyi bitirmeden kalkmak yasak, cezaları da vardı bu yasakların. En sona da cila çekilirdi tavuk etleri yenerek. Bir yemeğin becerebildiğini hangimiz becerebiliyoruz şu zamanda, o kadar insanı bir araya getir, eğlendir, karnını doyur ve hatıraları süsle.

Ekrem Ayar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
10894 kez okunmuştur. Yorumlar (3) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 3 yorum yapılmıştır
 • 23.10.2010 - 8:59
 • Yaşar Okyay
 • Her derde deva Arapaşı.
 • Ekrem Kardeş çok güzel yazmışsın. Harika bir çorbadır. Aynı tarifteki gibi bu geleneği devam ettirmekteyiz. Çorbanın ana malzemesi olan tavuğun yanında kavrulmuş unu yazmayı unutmuşsun. Afiyet olsun.
 • 04.11.2010 - 15:25
 • Deniz
 • Çok severim
 • Bu çorbayı ben de çok severim. Aileleri bir araya getiren yemekler her zaman aranılan yemeklerdir. Elinizde sağlık.
 • 25.11.2010 - 16:57
 • Filiz Sayın
 • Bir hikaye daha..
 • Ekrem Bey,

  Arabaşı çorbasını -maalesef-deneme imkanım olmadı. Ancak yazınız kadar lezzetliyse kaçırdığıma üzülürüm. Başka hikayeleriniz var mı diye siteye baktım, hatta google da aradım, yazar mısınız diye, göremedim(Ekrem Aytar'a rastladım ama, bilmem o siz misiniz?).Oysa daha çok yazmalıymışsınız.

  Saygılar sunarım

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, arap aşı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri