Annemin Şeftali Reçeli

30.01.2012 - 8:00 | - Tüm hikayeler
 • Kendi başıma şeftali reçeli yapmayı hiç denemedim

Her hafta sonu rutin olarak büyük alışveriş marketlerinden birine gidip haftalık yiyeceklerimizi alırdım. Anneminde en sevdiği şeylerden biriydi bu marketleri dolaşmak. Her ne kadar yürümekte zorlansa bile o alışveriş arabasına dayanarak yavaş yavaş da olsa market gezisini mutlaka yapardı.

Çoğunlukla tüm çocukların ayrılamadığı reyonlara takılıp kalırdık annemle. Annem şeker hastası olduğu için şekerini yükseltecek besinlerden uzak durması için elimizden geleni yapmaya çalışırdık. Ancak markete gittiğimiz zaman annemi bu reyonların arasından nerdeyse kazıyarak çıkarırdım. Yaramaz çocuklar gibi almak için mücadele ederdi benimle. Bazen bu mücadeleyi ben kazanırdım, bazen annem kazanırdı. En sevdiği şeylerden biriside Koksa'nın susamlı helvasıydı. Aldığı zaman büyük boy alırdı ve marketten çıkana kadar bitirirdi.

Yine bir market alışverişinde "hadi sana çok sevdiğin şeftali reçeli yapalım" dedi. Kayıtsız kalamadım çünkü çok sevdiğim bu reçeli annemden başkası yaptığı zaman lezzetli gelmezdi ya çok tatlı olurdu ya başka birşey. İlla ki annemin yaptığı şeftali reçelini isterdim.

Hemen malzemeleri aldık.
1 kg olgun şeftali
1 kg toz şeker
1 limon

Acele ile annemin evine gittik. Annem hemen mutfağa girdi ve şeftalileri soymaya başladı. Bende birlikte kahve içmek için fincanları hazırlayıp cezveye yeterli ölçüdeki iki kişilik kahveyi koymaya başladım. Annem soyduğu şeftalileri; ikiye bölerek çekirdeklerini çıkardığı şeftalilerin, çekirdeğe yakın yerdeki renkli kısımları temizledikten sonra kaynamakta olan suya atarak "bak kızım şeftaliyi iki taşım kaynatacaksın ki parlaklığı ve lezzeti yerinde olsun" dedi. Bende o sırada ağır ateşte kahveyi yapmaya başlamıştım. Kaynamış şeftalileri sudan çıkartarak üstüne 1 kg dan az şekeri boca etti.

Ocağın altını kısık olarak ayarladıktan sonra "hadi bakalım kahvelerimizi balkonda içelim" dedi. Kendime sade anneme şekerli kahvesini fincanlara koyduktan sonra balkona çıktık. Kahve sohbetlerimiz arasında reçelimizde pişmeye başlamış ve epeyce su bırakmıştı. Annem gidip gelip sıcakta olsa reçelin tadına bakıyor ve " şekeri tam yerinde olmuş" diyordu. "Anne bu reçelin şekerine bir kere baktıktan sonra en üç defa daha baktın her seferinde değişiyor mu tadı?" diye sorduğumda o şen kahkahasını atarak bana dönüp;

"şimdi kendime ayırmak istesem olmaz diyeceksin. Ama ne yapayım ki ben de en az senin kadar çok seviyorum bu reçeli, bari bir kaç küçük kaşık yiyeyimde aklım kalmasın. Biraz bana bırak desem, olmaz sen şeker hastasısın diyecek ve bırakmayacaksın. Ne yapayım bende böyle sıcak mıcak yiyorum işte" demişti.

Kendi başıma şeftali reçeli yapmayı hiç denemedim. Aynı lezzeti tutturamamaktan çok korkuyorum. Damağımdaki reçel tadı annemin yaptığı son şeftali reçelinin tadı. Sanırım bu lezzeti kaçırmaktan yada unutmaktan çok annemin lezzetini tatmak daha doğru diye düşünüyorum. Annemin şeftali reçeli hem pratik hem çabuk hemde en lezzetli reçeldi... 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4344 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 11.02.2012 - 1:49
 • Adnan Erdoğdu
 • K. fasulye ve pilav hala burnumda tüter
 • 1955-1956 da Üniversite öğrencilik çağlarında iken
  Beyazıtta okuyan arkadaşlarımızla görüşmeye geldiği -
  miz zamanlar öğrendiğimiz Kuru fasulyeci Ali Ustayı
  hiç ihmal etmezdik. Ali usta bizi oralara çekerdi.
  Hala burnumda tüter Fasulye ve pilavın o lezzeti.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
şeftali reçeli

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri