Annemin Peynir Tatlısı

16.01.2012 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Annem değişik tatlar yaratmayı çok severdi.

Annem değişik tatlar yaratmayı çok severdi. Bizlere her zaman evde yemek yemenin keyfini yaşatmak için sık sık tüm yaratıcılığını kullanırdı. Tatlıyı en çok kendisinin sevmesine rağmen sanki bizlerde çok seviyormuşuz gibi düşünerek "ki bu onun tatlı yemek için yarattığı en güzel bahaneydi" tatlılar yapardı.
İlk işi "kızım gelirken yarım kilo lor peyniri al da sana tatlı yapayım" diyerek telefon açtığında tatlı ile aram olmamasına rağmen annemle yine bir şeyleri başbaşa yapacak olmanın mutluluğunu yaşardım.
İstediği siparişlerin mutlaka birisini unutarak neşeyle ona giderdim. Kapıda beni karşılamasını özlediğim annem " prensesim gelmiş. aman iyi ki doğurmuşum seni" diyerek bir an evvel tatlı yapmanın sabırsızlığı ile " gel mutfaktayım yanımda dur sende öğren" demesi bir olurdu. Elimden aldığı poşette hemen eksik ne varsa fark eder ve "aaa aşkolsun yumurta almamışsın" veya eksik olan neyse onu söylerdi. Tabii tatlı ertelenmez ve ben hemen en yakın bakkala giderek eksik ne varsa alarak malzemeleri tamamlardım. Nedense annemin evine tatlı yapmak için herşeyi sil baştan hiç yokmuş gibi alırdık. Evde yumurta,un,şeker, süt veya her ne lazımsa o tatlı için olsada sanki yokmuş gibi hepsinden birer paket veya birer kilo alınırdı. Annem; sonradan bizlerden gizli kendine yine aynı tatlıdan yapıyordu. Dolayısı ile bu malzemelerin hiç biri evde kalmıyordu. Şimdilerde telefonumun çalmasını ve tatlı siparişi için malzemeleri sıralamasını öyle özlüyorum ki...

1/2 kilo lor peyniri
Un, toz şeker, limon, yumurta, çiçek yağı

Bu siparişleri tamamladıktan sonra birlikte mutfakta hem sohbet ederek hemde annemin tatlı yapışını seyrederek çok zamanlar paylaştık. Önce annem lor peynirini bir tepsiye boşaltır içine kırdığı yumurtalarla iyice karıştırdığı peynire özenle un eklerdi. Hiç bir zaman ölçüsünü bilemediğim bu lezzetleri bende öyle yapmayı öğrendiğimden olsa gerek miktar belirtemiyorum. Ölçümüz göz kararı. Yaptığı tatlu hamuru ne çok koyu ne çok sulu olurdu. Elle şekil verilecek gibi bir kıvamda olmadığı için annem kaşıkla alıp tavada kızdırdığı yağın içine yavaşça bıraktığı bu karışımı kaşığın tersi ile hafifçe bastırarak şekillendirirdi. Oval bir şekle gelen bu karışımın her iki yüzünü de öyle bir ölçüce kızartırdı ki tatlı sevmeyen ben bile bir an evvel hazırlanmasını beklerdim yiyebilmek için.

Ayrı derin bir kapta su, limon ve şeker ile şerbet hazırlardı. Yalvardığımı bilirim az şeker koyması için. Ama o ne yapar ne eder kendi bildiği ölçüde yapardı. Herhalde psikolojik olacak ki yerken bana çok tatlı gelmezdi. Az şeker koydu sanırdım. Her seferinde sonradan eklediği şekeri itiraf ederdi. Kızarmış olan karışımları aldığı borcamda şerbet hazırlanana kadar bekletir ve sonra ılık şerbeti de bunların üzerine dökerdi. İlk işi "bakalım nasıl olmuş" diyerek fincan tabağına aldığı bir parçayı yemek olurdu. Bir tanede bana verirdi. Çok sıcak olan bu tatlının o an için tadını anlayamaz birer tane daha yerdik. Böylece şeker hastası olan annem tadına bakmak için zaten iki parça tatlıyı yemiş olurdu.

Bu tatlının benim tatlı dünyamda her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Annemin en çok yaptığı tatlıdır.

Kolay pratik ucuz ve çabuk hazırlanan bu tatlının ayrı bir özelliği daha var elbette;
Benim annemle yaptığım tatlı...
Annemin lor peyniri tatlısı...
Özlediğim tatlar... 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4539 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri