Annemin Mutfak Alışkanlığı Ürünü: “Tahinli İncir Tatlısı”

20.11.2014 - 18:15 | - Tüm hikayeler
  • Kuru incirleri ziyan olmaktan nasıl kurtarabilir ve lezzetle daha çabuk nasıl tüketebilirim diye düşünürken aklıma incir tatlısı yapmak geldi.

Yeme içme olayı artık öyle bir hal aldı ki çocukları bu konuda muhakkak eğitmek gerekiyor.

En basit ve pratik yollardan biri çocukların mutfağa girmesini, anne babalarıyla market hatta pazar alışverişi yapmasını dolayısıyla meyve ve sebzelerin kokusunu, rengini, tadını öğrenmesini sağlamak.

Bu yolla çocuklar aynı zamanda anne babalarının mutfak alışkanlıklarını öğreniyorlar ve erken yaşlarda yiyeceklere ve mutfak alışkanlıklarına dair bu öğrenilerini unutmuyorlar; aksine bir sonraki kuşaklara aktarıyorlar.

Ne mutlu bana ki; annemle zamanında mutfakta, meyve/sebze bahçelerinde ve pazar alışverişlerinde yeterince vakit geçirebildim. Dolayısıyla yiyeceklerin tadını, kokusunu, hangi yiyeceklerin hangi mevsimde tüketileceğini az çok bilirim.

Dahası annemin bazı mutfak alışkanlıklarını edinmiş durumdayım.

Annemin bana göre harika alışkanlıklarından biri yiyecekleri ziyan etmemesi; her malzemeyi bir şekilde değerlendirebilmesi...

Evde bir süredir ağır tükettiğim kuru incirler vardı. Annemin kızı olarak bu kuru incirleri ziyan olmaktan nasıl kurtarabilir ve lezzetle daha çabuk nasıl tüketebilirim diye düşünürken aklıma incir tatlısı yapmak geldi.

Bazı işletmelerde menüde incir tatlısı olduğunu bilirim, ama hiç denemedim. Açıkçası (internet veya sözlü tarif alma yoluyla) araştırmadım da bu tatlı nasıl yapılır diye...

Kendi tarifimi kendim ürettim.

Paylaşıyorum...

Tüketebileceğiniz sayıda (3-5 veya 5-6) kuru inciri dilimleyip küçük bir tavaya dizin. Üzerine istediğiniz miktarda ceviz içi kırın. Üstüne bir küçük çay bardağı kadar su ekleyip kısık ateşte 5-10 dakika pişirin; bu sayede incirler iyice yumuşamış olacak. Piştikten sonra soğumaya bırakın. Servis için istediğiniz kadarını tabağa alıp üzerine tahin gezdirin ve istediğiniz miktarda hindistan cevizi serpiştirin.

Şekeri meyvenin kendisinden olan ve oldukça enerji veren tatlınızı afiyetle yiyebilirsiniz!
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
17248 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
kuru incir tatlısı, tahinli incir tatlısı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri