Angela'nın Külleri ve tel raftaki patatesler

04.03.2010 - 10:30 | - Tüm hikayeler
  • Angela’nın Külleri Romanını okuyalı on seneden fazla oldu. Romanı okuduktan kısa bir sonra da filmini izlemiştim. Kolay kolay sinemaya gitmeyen, herkesin beğendiği pek çok ödüllü filmi beğenmeyen birisi olarak bu filmi çok beğenmiştim.

Angela’nın Külleri Romanını okuyalı on seneden fazla oldu. Romanı okuduktan kısa bir sonra da filmini izlemiştim. Kolay kolay sinemaya gitmeyen, herkesin beğendiği pek çok ödüllü filmi beğenmeyen birisi olarak bu filmi çok beğenmiştim.

Bilhassa Angela’nın oğlunun, başka birisinin sofrasından artan patates kırıntılarını iştahla yediği sahneyi unutamam. Hatta o tarihten sonra patates bana hep İrlanda’yı hatırlatır. İrlanda’nın yoksulluk ve açlık yılları. Patates, açlık ve İrlanda…
 

Patates, benim de  çocukluğumdan beri çok sevdiğim bir besin. Hala mutfaktaki üç katlı tel rafta ve kışları depomuzda patates eksik olmaz.
 
Sitemizde yayınlanan İrlanda'nın zehirli patates açlığı'nda ilginç bilgilere yer veriliyor.
 
“Bir efsaneye göre 1847 yılında açlık çeken İrlanda’lılara Osmanlı, 2 gemi patates göndermiş. Ama o tarihteki İrlanda nüfusuna  göre iki gemi patates dişin kovuğuna yetmezmiş. Ayrıca o tarihte Osmanlı’nın elinde Atlasa Okyanusuna açılacak gemi yokmuş. Ayrıca da o tarihte, ülkemize zaten patates yetişmiyormuş.
 
Buradan da anlıyoruz ki, geçmişi yüceltmek isterken efsane uydurmak, tutarsızlıkları beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle efsane uydururken de bir tutarlılık silsilesinin olması gerekiyor.
tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5554 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
patates, irlanda açlığı, irlanda ve patates, patates hikayesi, yemek hikayeleri, yemeklerin öyküleri, zehirli leke, zehirli patates

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri