Alıç

25.07.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Birbirlerinin boyunlarına takılı alıçları, karşılıklı kopartıp yemeyi teklif eder arkadaşına

Aslında bizim sokak, okula fazla uzak sayılmazdı. Ama o yıllarda adını bilmediğimiz bir rahatsızlığı olan Ulvi'nin, tek başına göze alamayacağı bir yoldu. Birkaç gün okula getirip-götüren annesi: "kendine bir arkadaş bulursan bizim o tarafta oturan, onunla birlikte gelip gidersin .." demiş.

Doğru dürüst bilmediğin bir yolda, sana "yoldaşlık" edecek birine ihtiyaç duymak. Belki bu yüzden, bazıları için arkadaşlık; muhtaçlıktan doğan bir arayıştır. Belki bu yüzden, bu "yoldaşlar" çok önemlidir hayat yolunda. Tabi herkes için böyle değil hayat yolu.

Bırak evden okula giderken birine muhtaç olmayı; yedisinde bile kimseye ihtiyaç duymadan fizana gidebilecek kapasitede insanlar tanıdım. "Bize parmak kadar çocukken, hayatta kimseye muhtaç olmamayı öğrettiler" övünmesini bile duydum, böyle birisinden…

Okulun ikinci haftasında nihayet bir arkadaş, bir "yoldaş" bulmuştu Ulvi. Bizim evin bir üst sokağında oturan ve kendisiyle aynı sınıftan bir kız. Ulvi artık çok mutludur. Yol arkadaşı ile birlikte okula gidip gelirler. Ulvi tek çocuk olduğu ve ailesinin durumu iyi olduğu için yol arkadaşına hemen her gün ikramlarda da bulunur. En çok da okulun kapısında satılan; ipe dizili alıçlardan, kendisine ve arkadaşına alır. Okul dönüşü, boyunlarına taktıkları alıçları yiyerek yan yana yürür iki arkadaş.

Ama o gün Ulvi'nin aklına değişik bir fikir gelir. Birbirlerinin boyunlarına takılı alıçları, karşılıklı kopartıp yemeyi teklif eder arkadaşına. Ve başlarlar yol boyunca kopartıp yemeye. Neşe içinde alıçlarını yerken birden Ulvi'nin basireti bağlanır ve biraz hızlıca çeker kopartacağı alıcı.

Zaten ince olan pamuk ipliği de küt diye kopmaz mı. Alıçlar saçılmış çamurlu yola. Kız basmış kalayı bizim Ulvi'ye ve çekip gitmiş. Ulvi donup kalmış orda. Birkaç saat sonra annesi bulmuş Ulvi'yi.

Yere saçılan alıçların hepsini toplamış Ulvi. Tüm alıçları mendiliyle temizlemiş ama bir türlü ipe dizemediği için elleri zangır zangır titriyormuş. Ellerinin titremesi geçmediği için okuldan almışlar Ulvi'yi...

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3533 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri