Açlık sınırı

14.01.2011 - 10:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Türkiye İstatistik Kurumunun son verilerine göre ülkemizde 12.751.000 kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyormuş

Türkiye İstatistik Kurumunun son verilerine göre ülkemizde 12.751.000 kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyormuş. Aynı verilerde 339.000 kişinin açlık sınırından bile aşağıda olduğu ifade edilmiş. Dört kişilik bir ailenin (3. çocuk fotosentezle idare edecek) gıda harcaması en az 287 lira olarak hesaplanmış. Haneye bu rakamın altında bir aylık gelir giriyorsa, bu ailede yaşayan 4 kişi (3. çocuk müstesna) açlık sınırının altında kabul ediliyor. Böyle açların yekünü de son rakamlara göre 339.000

Bazı gazeteler bu rakamları çok kötü bulup, tıkırında giden ülke ekonomisine düşen bir gölge olarak sunmuşlar. Ama bana bu rakamlar oldukça iyimser geldi. Açıkçası benim hem yoksulluk, hem de açlık sınırında yaşayanlara ilişkin tahminlerim çok daha yüksekti.

Şöyle ki:

Bırakın aylık 287 lira ( açlık geliri), 500 lira (bağkur emekli maaşı) veya 600 lira (asgari ücret kazancı) kriterlerini; aylık hane geliri 1.000-2.000 arası olan milyonlarca insanın gıda için sözkonusu açlık sınırı rakamı olan 287 lirayı ayıramadıklarını düşünüyorum. Zira ülkemizde barınma, ısınma, ulaşım başta olmak üzere beslenme kadar önemli harcama kalemleri de çok önemli ve öncelikli. Bilhassa nüfusun yarısından fazlasının yaşadığı şehirlerde.

Bir defa, ev sahibi olmayıp kirada oturan, en ucuz konuta aylık kira bedeli olarak 300-400 lira öder. Kiradan bıkıp uzun vadeli krediyle ev alan da bunun iki mislini banka kredisi taksidi olarak öder. Bunun elektriği, suyu, telefonu, ısınma bedeli de en asgarisinden 300 lirayı bulur. İşe, okula, çarşıya, pazara gitmek için toplu taşıma kullanacak ve ortalama 100-200 lira da böyle bir zorunlu harcamaya gidecek. Çocuğu okula giden eğitime katkı payı, hastalanan ilaca katkı payı ödeyecek. Kaza, bela, arıza, kırılma, bozulma gibi hiç hesapta olmayan ama de facto olunca mutlaka temin edilmesi gereken harcama kalemleri olacak.

Şimdi tüm bunları şöyle kabaca bir hesaplayın ve bu ülkede kaç kişinin açlık sınırının altında bir gelirle yaşadığına siz karar verin. 

Foto Kaynak: Resimmax

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5086 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
açlık sınırı, fakir insanlar

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri