25 yıllık hasret sona erdi!

02.12.2009 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Bugün bizim mutfakta bir devrim var. Annem 25 senelik yeminini bozdu ve yarın doğumgünü olan kardeşim için "amonyaklı pasta" yapmaya karar verdi.

Bugün bizim mutfakta bir devrim var. Annem 25 senelik yeminini bozdu ve yarın doğumgünü olan kardeşim için "amonyaklı pasta" yapmaya karar verdi. 25 yıldan beri bu pastayı yapmamasının sebebi ise bizim onu çok kızdırmamızdı...

Çocukluğumdan beri yemeklerle özellikle de tatlılarla aram iyidir. Çocukken annem bize çeşit çeşit kurabiyeler, pastalar yapar buna en sevinen de ben olurdum..

Benden 2 yaş küçük kardeşimle en sevdiğimiz ve o günlerin en moda tatlısı ise "amonyaklı pasta" idi. Fırında ayrı ayrı pişirilen yufkaların arasına çikolatalı sos dökülerek yapılan pastayı yemeye doyamazdık. Kardeşimle ikimizin, karnımızın doyup gözümüzün doymadığı o gün, annemi çok sinirlendiren büyük bir kaza yaşandı!

Hiç unutmam 7-8 yaşlarındaydım. Bir yaz günüydü. Annem hazırladığı pastadan bize ikram etmiş, sonra buzdolabına kaldırarak komşuya oturmaya gitmişti. Biz iki haylaz yarım saat geçmemişti ki yine pasta yemeye karar verdik. 'Abla' olarak ben atıldım tabii... Buzdolabını açtım, pasta tabağına uzanmamla, süt dolu tencere raftan kaymaya başladı. "Pastayı mı tutayım sütü mü?" derken (bu arada tercihimi tabii ki pastadan yana kullandım :)) süt tenceresi kendini yerde buldu. Mutfak halısı batmış, buzdolabının cam rafı ortadan kırılmıştı! Suç ortağım kardeşim, elinde çatalla ağlamaya başlamıştı bile. Hemen suç mahallini temizliğe giriştik ama beceremeyeceğimizi anlayınca ağlaya ağlaya annemi eve çağırdık. Kadıncağız da kötü birşey oldu sanarak koşa koşa geldi. Yeni temizlediği mutfağın halini görünce yaşadığı şokla "bir daha size amonyaklı pasta masta yok" deyiverdi. Bizim için çok büyük hayal kırıklığı!

25 yıl sonra bu sabah mutfağa girdiğimde o yufkalarla karşılaşınca şaşırdım. Anneme ne yapacağını sorunca da "devrim" olarak kabul ettiğim o kararını öğrendim. Kardeşime doğum günü sürprizi... Çocukluğum aklıma geldi. Ama içim rahat, artık süt tenceresini devirme olasılığım yok! O yüzden doya doya yiyeceğim...

Haa bu arada pastanın adının "amonyaklı pasta" olduğuna bakmayın. İçinde amonyak falan yok. Niye öyle dedilerse...
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5992 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri, pasta, amonyaklı pasta, anı, doğumgünü sürprizi, sürpriz, kolay pasta, yufka ekmekle pasta

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri