20 Dakikada Yemek

12.09.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Eve girdikten yirmi dakika sonra yemeğe oturacak kadar tez canlıyım.

 

Eve girdikten yirmi dakika sonra yemeğe oturacak kadar tez canlıyım. Özellikle yalnız olduğum yıllarda bunu gerçekleştirmekte hiç zorlanmazdım. Öyle hazır yemek veya önceden pişen yemeği ısıtıp masaya koymayı değil; yirmi dakika içinde yemek pişirip, tabağımıza alıp masada yemekten söz ediyorum.
 

Bunun gerçekleştirmenin ön koşulu da; daha eve girmeden, en geç anahtarı kapıya taktığınızda ne pişireceğinize karar vermeniz. Sonrası kendiliğinden gelecektir. Diyelim ki merdivenleri çıkarken, makarna pişirmeye karar verdiniz. Kapıyı açıp eve girince hemen mutfağa yöneleceksiniz. Tencereyi suyla doldurup, içine tuz atmanız ve  ocağın üzerine koymanız, 100 metre dünya rekoru süresini geçmeyecek. Tabi ocak sonuna kadar açık olacak ki altı yedi dakika içinde makarna suyunuz kaynamaya başlasın. 

Bu süre içinde kıyafetinizi değiştirip, elinizi yüzünüzü yıkayıp; makarna için  gerekli malzemeleri tezgahın üzerine koymanız gerekir. Tencerenin kapağı oynamaya başladığında makarna poşetini açıp göz kararı makarnayı boca edeceksiniz hemen. Ateşi biraz kısıp, kapağı da aralık biçimde kapatmayı unutmayacaksınız. Yoksa, ocağın üzerine taşan tencere sizin en değerli saniyelerinizi çalabilir. Hemen kahvaltı tabaklarında kuruyup kalmış her çeşit peyniri, bir tabağa rendeleyeceksiniz. Üzerine ince ince kıyılmış bir yeşil biber, yine ince doğranmış bir tutam maydanoz, biraz pul biber ve biraz kara biber. Makarna üstüne atacağımız malzememiz hazır. Hemen tencerede kaynamakta olan makarnamızı şöyle bir karıştırıp, pişme durumunu test edeceğiz. Muhtemelen biraz diri olacağı içen kaynamaya devam edecek ve biz o sürede iki domates, iki salatalıktan oluşan söğüşümüzü doğrayıp masaya koyacağız. Makarnamızın piştiği onbeşinci dakikada, ocağı kapatıp kevgir kullanmadan   tencerenin kapağını 05 derecelik açıyla kapatıp suyunu süzeceğiz. Süzülen makarnamızın içine bir kaşık tereyağını atıp, bir iki karıştırdıktan sonra kapağını kapatacağız. 

Bir orta mesafe koşucusunun son düzlükte depara kalkması gibi hızlanıp; peçete, çatal ve bardağı masaya koyarız. Bira veya kolamızı bardağa boşalttıktan sonra tabağımızı makarna ile doldurup üzerine peynir karışımından süslediğimizde yirmi dakikamız tamamlanmış olacaktır.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3866 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri