10 temel ihtiyaç

16.08.2010 - 9:30 | - Dicle Akkaya Tüm hikayeler
  • Gün boyu 40 derceye yakın sıcaktan dolayı hiç dışarı çıkamadık. Evde oyalanmak için pek çok şey yaptık ama yinede canımız sıkıldı.

Okullar tatil ve kardeşimle evdeyiz. Hafta sonu çok sıcaktı. Gün boyu 40 derceye yakın sıcaktan dolayı hiç dışarı çıkamadık. Evde oyalanmak için pek çok şey yaptık ama yinede canımız sıkıldı. En son Babam a gidip daha önce yaptığı gibi eğlenceli genel kültür sorularıyla bizi yarıştırmasını istedik.

10 TEMEL İHTİYAÇ 

Okullar tatil ve kardeşimle evdeyiz. Hafta sonu çok sıcaktı. Gün boyu 40 derceye yakın sıcaktan dolayı hiç dışarı çıkamadık. Evde oyalanmak için pek çok şey yaptık ama yinede canımız sıkıldı. En son Babam a gidip daha önce yaptığı gibi eğlenceli genel kültür sorularıyla bizi yarıştırmasını istedik. Babam önce yattığı yerde biraz nazlandı ama daha sonra kalkıp küçük yazı tahtasının başına geçti.
Türkiye Coğrafyası, Hayvanlar Alemi, Denizcilik, Edebiyat, Teknoloji, İngilizce, Ev eşyaları gibi konulardan ilginç sorularla bir saatten fazla zaman geçirdik. Bilemediğimiz sorularda da epey açıklama dinleyip, biraz da fırça yedik.
En sonunda Babam bize dondurma getirmek için mutfağa giderken , “Issız bir adada bir ay geçirecek olsanız, yanınıza alacağanız on temel ihtiyaç maddesi ne olurdu?” diye sordu. Kardeşimle elimizdeki kağıtlara yazarken de mutfaktan seslendi: “ Ben de bu 10 temel ihtiyaç maddesini yazacağım. Bakalım üçümüzün temel ihtiyaç anlayışı ne kadar benzeyecek” dedi. Sonra da elinde dondurma kaseleriyle gelip yazı tahtasını kendine çevirip yazmaya başladı. Dondurmaları bitirdikten sonra bizden yazdığımız ihtiyaç listesini okumamızı isteyen Babam, bunları da yazı tahtasına geçirdi. Sonra hep birlikte herkesin 10 temel ihtiyacını tartıştık.
Babam kendi yazdıklarından dördünü temel olmaktan çıkardı. Biz de üç-dört maddemizin aslında “temel ihtiyaç” olmadığını anladık. Babamın, kardeşimin ve benim listemdeki tek ortak madde Su olarak çıkmıştı. Babam buna ilaveten, ekmek-zeytin ve üzüm yazmasının nedenlerini anlattı. Bu 3 temel gıdanın, yaşadığımız coğrafyada tarih boyınca çok önemli olduğunu ve bu üç gıda sayesinde insanoğlunun pek çok uygarlık kurduğunu anlattı.

Dicle Akkaya tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
13034 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
10 temel ihtiyaç, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri