Şehzade Mustafanın tahta geçmesini isteyen yeniçeriler ne zaman çorba yemezdi?

08.09.2011 - 16:53 | Yemek ve Tarih - Seda Uygar Tüm hikayeler
  • Yeniçeriler bir şeye küskün oldukları zaman çorba içmezlerdi.

Yeniçeri, (Osmanlı Türkçesi: يڭيچرى, Yeni asker) Osmanlı Devleti’nde askerî bir sınıftı. Yeniçeriler, Padişah’a bağlı Kapıkulu Ocakları’nın piyade kısmıdır. Osmanlı Devleti’nin sınırlarının genişlemesi ile, kuruluşundan bir süre sonra çocukların 8-18 yaşlarında alınarak bir asker yetiştirilmesi (devşirme) ile oluşturulmaya başlanmış, 17. yy’dan itibaren tekrar müslümanlardan da Acemi Ocağı’na alım yapılmaya başlandı. Devletin ilk yüzyıllarında çok yararlı olan ve Türklerin Rumeliye yerleşmesinde etkili olan bu sistem, daha sonra bozulması ile değişik sorunları birlikte getirdi. Yeniçeriler barış zamanında İstanbul’u korur, savaş zamanında Padişah’ı korurlardı.

Yeniçeriler Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra tahta Şehzade Mustafa'nıhn geçmesini istiyorlardı. Onun yeni fetihler yapacağına inanan yeniçeriler için tahta, Şehzade Mustada biçilmez kaftandı. Yeniçeriler yeni fetihlerle besleniyor. Savaşlar olmadığı zaman ulufe denilen üç ayda bir verilen maaş ile geçiniyorlardı.

Ulûfe dağıtımından önce yeniçerilere saray mutfağında hazırlanan çorba, pilav ve zerde verilirdi.

Yeniçeriler bir şeye küskün oldukları zaman çorba içmezlerdi.

Ramazanda ulûfe dağıtılırken askerin hepsi oruçlu olduğundan çorba, pilav, zerde verilmezdi. Yalnız Ramazanın on beşinde Padişahların Hırka-i şerîf ziyaretinde Yeniçerilerle diğer Kapıkulu Ocaklarına Hırka-i şerîf ziyaretini müteakip saray matbahından (mutfağından) tepsilerle baklava verilirdi. Her ortanın gümüş meşin önlüklü aşçı ustaları tepsileri peştamala bağlar, renkli sırıklara takar, her birini ikişer kişi alıp alayla kışlalarına götürürlerdi ki buna Baklava Alayı denirdi. 

Şehzade Mustafa yeniçerilerin çok istemesine rağmen tahta çıkamadı:

1553'te Şehzade Mustafa olayı yaşandı. Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın I. Süleyman'ın en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Bir süre sonra Kanuni onu büyük bir tehlike olarak görmüş ve 1553 yılında Ereğli ovasında boğdurmuştur.

Seda Uygar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
11720 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yeni çeriler, ulufe nedir, yeniçeri nedir, şehzade mustafa kimdir, hürrem sultan, hürrem sultan ve şehzade mustafa, Kanuni, kanuninin oğlu mustafa kimdir, kanuninin oğlu mustafanın hayatı, kanuninin oğlu mustafanın öldürülmesi, kanuninin oğlu mustafanın yaşamı, kanuninin oğlu şehzade mustafa kimdir, Mahidevran Sultan, mahidevranın oğlu mustafanın hayatı, mahidevranın oğlu mustafanın öldürülmesi, mahidevranın oğlu şehzade mustafa kimdir, Matrakçı Matrak, mersiye nedir, Merve Oflaz, Meryem Üzerli, muhteşem yüzyıl, muhteşem yüzyıl şehzade mustafa, Nigar Kalfa, pargalı ibrahim paşa, pargalı ibrahim paşa ve şehzade mustafa, pargalı ibrahim ve şehzade mustafa, rüstem paşa ve şehzade mustafa, Saray, Şehzade Mustafa, şehzade mustafa hayatı, şehzade mustafa isyanı, şehzade mustafa kaç yaşında öldü, şehzade mustafa kanuni, şehzade mustafa kim, şehzade mustafa kimin oğlu, şehzade mustafa mersiyesi, şehzade mustafa muhteşem yüzyıl, şehzade mustafa nasıl öldü, şehzade mustafa ne zaman öldü, şehzade mustafa olayı, şehzade mustafa öldürülmesi, şehzade mustafa ölümü, şehzade mustafa türbesi, şehzade mustafa ve hürrem sultan, şehzade mustafa ve kanuni sultan süleyman, şehzade mustafa ve mahidevran sultan, şehzade mustafa ve pargalı ibrahim, şehzade mustafa ve pargalı ibrahim paşa, şehzade mustafa ve rüstem paşa, şehzade mustafa vikipedi, şehzade mustafa'nın annesi kimdir, şehzade mustafa'nın kabri nerede, şehzade mustafa'nın öldürülmesi kısaca, şehzade mustafa'nın ölüm tarihi, şehzade mustafa'nın türbesi nerede, şehzade mustafanın annesi, şehzade mustafanın halveti, şehzade mustafanın hayatı, şehzade mustafanın katli, şehzade mustafanın mezarı, şehzade mustafanın oğlu, şehzade mustafanın öldürülmesi, şehzade mustafanın ölümü, şehzade mustafanın şiiri, şehzade mustafanın türbesi, şehzade mustafanın yaşamı, selim bayraktar, Sema Keçik, sultan süleyman, sümbül ağa, valide sultan

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri