Perde Pilavının hikayesi

04.02.2011 - 13:30 | Yemek ve Tarih - Tüm hikayeler
  • Perde Pilavı Siirt yöresine ait çok eski Türk yemeklerindendir

Perde Pilavı Siirt yöresine ait çok eski Türk yemeklerindendir. Asıl vatanı Orta Asya’dır. Yemeği oluşturan her malzeme ayrı bir mesaj ve anlam içerir. Kayın valide evine yeni gelen geline el yapımı yufka ile kaplanmış pilavı verirken “kızım bu ev artık seninde evin; bu evin sırlarını, sorunlarını kendi sırrın, kendi sorununmuş gibi saklamalı ve kendi annen baban dahi olsa belli etmemelisin” demek istemektedir. Böylelikle valide pilavın yufkasını gelinin manevi bağlılığı ve korunmuşluğuyla bağdaştırır. Tıpkı gelinin yeni eve girerken eve, evliliğe bereket getirmesi için başından aşağı pirinç taneleri dökülmesi gibi pilavda kullanılan pirinç taneleri de bolluk ve bereketin simgesidir. Pilavın iç malzemesinde kullanılan bademler erkek torun, dolmalık fıstıklar ise kız torun hasretini, kuş üzümleri sağlığı, acı ve tatlı baharatlar ise hayatın acı ve tatlı günlerini temsil etmektedir.Siirtli gelinlere karabiberin neyi temsil ettiği sorulduğunda cevap mizahidir: kaynana. Daha önceleri tavuk eti yerine horoz eti veya keklik eti kullanılırmış. Horoz eti evin evin reisi olan erkeği karşılarmış. Ancak zamanla evin reisi konusu tartışılır olunca perde pilavında horoz eti yerine tavuk eti de kullanılır olmuş.

Malzemeler

Bir adet tavuk,
Bir çay bardağı yoğurt,
Bir çay bardağı
Sıvı yağ,
Bir çay bardağı tavuk suyu,
Dört yumurta,
Birer avuç kuş üzümü, dolmalık fıstık ve badem içi,
Bir çay kaşığı köri,
Dört su bardağı un.

Tarif
Tavuk ve pilav pişirilir. Soyulmuş badem ve fıstıklar yağda kavrulur. Soğumuş pilava badem, fıstık, üzüm, baharat ve didilmiş tavuk eti konularak karıştırılır. Un, yoğurt, yumurta ve tavuk suyu yoğrularak hamur haline getirilir. Pilav tenceresinin içine tereyağı sürülerek açılan hamur döşenir. Daha sonra hazırlanan pilav tencerenin içine dökülür. Pilavın ağzı hamurla kapatılarak fırına verilir.  

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
6543 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 17.02.2011 - 19:21
  • zehra erdoğan
  • pilavın hikayesi
  • birgün canım birşeyler çekiyordu..ama ne olduğunu tam bilemiyordum...napıyım napıyım böyle pazarı geziyim dedim..tabi o zamanlarda pirinç nedir kimse bilmez..birazcık pirinç aldım.eve geldiğimde suya koydum..sonra tavaya yağ kattım..filan..malzemeleri koydum.pişirdim.sonra afiyetle yedim.o yeyiş o yeyiş..PATLADI GİTTİ... =))) :p

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
siirt yöresine ait yemekler, perde pilavı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri