Musevilikte hangi yiyeceklerin yenilmesi serbesttir?

03.03.2011 - 14:08 | Yemek ve Tarih - Tüm hikayeler
  • "Kaşrut" denilen yasalarla, yiyeceklerin hangi koşullar altında hazırlanabileceği ayrıntılı olarak belirtilmiştir.Etin süt ile pişirilemeyeceği bunun en bilinen örneklerinden biridir.

Tarihin derinliklerine doğru yolculuk yaptığımızda bir çok toplumda nelerin yenilip nelerin yenilmemesi gerektiğinin kesin sınırlarla belirlendiğini görüyoruz. Özellikle musevilik dinine göre nelerin yenilip nelerin yenilmemesi gerektiği çok net belirlenmiştir.

Musevilik dinine göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan Helal Halal ürünlerdir. Bunları belirleyen kurallara ise Kaşerut ya da Kaşrut kuralları adı verilir.

Musevilik dinine göre; yenilmesi serbest olan ve haram olan hayvanların listesi Tevrat'ta verilmiştir. Buna göre:

Karada yaşayanlardan geviş getiren ve çift tırnaklı olan hayvanların yenmesi serbest, bu özelliği taşımayanlar ise yasaktır; bunlara ek olarak domuz, tavşan ve deve eti yasaktır.
Her türlü böcek, sürüngen ve kemirgenin yenilmesi yasaktır.
Kuşlardan Tevrat'ta ismi geçen 20 kuş dışında kalanların yenilmesi yasaktır.
Balıklardan pullu ve yüzgeçli olanlar dışında kalanların, kabuklu hayvanların (midye, istiridye) ve ahtapot, kalamar, ıstakoz, karides, kerevit, yengeç, deniz kestanesinin yenilmesi yasaktır.
Yenilmesi yasak olan hayvanlardan çıkan yumurta, süt gibi her türlü ürünün (bal hariç) yenmesi yasaktır.
Yenilmesi serbest olan hayvanların kesiminin Şehita adı verilen özel bir kesim tekniği ile bu işin eğitimini almış ve anatomi bilgisi olan Şohet adında yetkili tarafından yapılması gereklidir.

Şehita eğitimini almamış kişi tarafından veya şehita kurallarına uyulmadan yapılmış kesim hayvanın etini trefa (mundar) hale getirir.

"Kaşrut" denilen yasalarla, yiyeceklerin hangi koşullar altında hazırlanabileceği ayrıntılı olarak belirtilmiştir.Etin süt ile pişirilemeyeceği bunun en bilinen örneklerinden biridir.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
4414 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
museviler ve yemek, kaşrut, tarih ve yemek, helal yiyecekler, museviler için helal yiyecekler, dinlere göre yiyecekler, musevi yemekleri, museviler hangi yemekleri yiyebilir, lütfi cevizbağ yazıları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri