Mihrimah Sultan'ı Hürrem Karpuz'la teselli etmeye çalıştı

21.06.2011 - 10:40 | Yemek ve Tarih - Seda Uygar Tüm hikayeler

Kanuni Sultan Süleyman'ın Mihrimah Sultan'a düşkünlüğü sınırları aşmıştı. Öyle ki güne uyanıpta Kızı Mihrimah Sultan'ı görmediği olmamıştı. Mihrimah Sultan çevresinde olanları büyük bir dikkate izliyor. Kalfaların anlattığı hikayeleri dinliyordu. Üst üste aldığı derslerden sıkıldığında babası "Sen sultansın öğrenmen gerekir" dediğinde susuyordu. Annesini çok seviyordu. Bunaldığında tesellisi ile hayat buluyordu.

Yine bir gün çok sıkıldığında soluğu annesinin yanında altı. 9 Yaşlarında olan Mihrimah'ı sakinleştirmek için annesi Hürrem Sultan'ın ona ilk söylediği, "Sana karpuz getirtelim mi?" oldu. Ancak Çok sevdiği karpuz bile Mihrimah sultan'ı teselli edememişti.

Mihrimah Sultan Kimdir?

Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı'nda doğdu. Mihrimah Sultan'ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra yerine geçecek olan diğer çocuğu II. Selim'i dünyaya getirdi. Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan'ı çok sever, bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve iyi bir eğitim gördü.

Gençlik Yılları

1539 yılında 17 yaşındayken Mimar Sinan ve Diyarbakır valisi Rüstem paşadan evlenme teklifi aldı.Rüstem Paşa(Topal Rüstem) 'yla evlendi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezit ve Cihangir'in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı'nda (bugünkü Sultanahmet Meydanı) büyük şölenlerle kutlandı. Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı. Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Malta'ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt'la yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan İstanbul'un Üsküdar ilçesinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında gene Mimar Sinan İstanbul'un Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptı. Mihrimah güneş ve ay demektir. Caminin iki minaresinin arasından ay doğarken, yanındaki caminin iki minaresi arasından da güneş batar. Mimar Sinan'ın camiyi yaparken bunu bilinçli olarak tasarladığı öne sürülmüştür[kaynak belirtilmeli].

Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim'in saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.

Seda Uygar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
7815 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 01.02.2012 - 22:37
  • SELEN SELENA
  • SELEN
  • MIHRIMA SULTAN COK IYI BIR KIZDIR VE COK GUZELDIR ONU HICI KIMSE CEKEMYIYORDU ONU HEPSI KISKANIYORDU

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
mihrimah, mihrimah sultan, mihrimah sultan camii, mihrimah sultan tıp merkezi, mihrimah anlamı, mihrimah sultan hamamı, mahrimah anlamı, mihrimah anlamı nedir, mihrimah anlam, mihrimah anlamı ne, mihrimah aşkı, mahrimah asya, mihrimah cami, mihrimah camii, mihrimah cami hikayesi, mihrimah camii nerede, mihrimah camii edirne kapı, mihrimah güneş ve ay, mihrimah hamamı, mihrimah hamam, mihrimah hayatı, mihrimah hatun, mihrimah hanım sultan, mihrimah hikayesi, mihrimah hakkında bilgi, mihrimah hürrem, mihrimah hürrremin kaçıncı çocuğu, mihrimah ın anlamı, mihrimah ın hayatı, mihrimah ın annesi, mihrimah isminin anlamı, mihrimah ismi, mihrimah ve mimar sinan, mihrimah isim, mihrimah kelime anlamı, mihrimah kimle evlendi, mihrimah korusu nerede, mihrimah kitap özeti, mihrimah kim olacak, mihrimah kim, mihrimah mimar sinan aşkı, mihrimah manası, mihrimah mezarı, mihrimah muhteşem yüzyıl, mihrimah ne demek, mihrimah nedir, mihrimah ne demektir, mihrimah kafe, mihrimah vikipedi, mihrimah valide sultan, mihrimah video, mihrimah sultan kimdir, mihrimah sultan cami, mimar sinan mihrimah, mihrimah düğün salonu, mihrimah mimar sinan, cariyenin kızı mihrimah, mıhrımah sultan, mihrimah sultan hastanesi, mihrimah sultan korusu, mihrimah sultan külliyesi, mimar si, mihrimah sultan hayatı, mihrimah korusu, mihrimah sultan camisi, mihrimah kitap, mihrimah sultan kitabı, demet altınyeleklioğlu mihrimah, mihrimah camii hikayesi, mihrimah sultan kitap, mihrimah kitabı, mihrimah kimdir, kanuni sultan süleymanın kızı, kanuni sultan Süleyman en fazla kimle vakit geçirirdi, hürremin kızı, mihrimah sultan hakkında, mihrimah sultanın hayatı, padişah kızları, mihrimah sultan ne zaman öldü, mihrimah sultan neden öldü, mihrimah sultan ne zaman doğdu, mihrimah sultan nerede gömülü, muhteşem yüzyıl mihrimah sultan seçmeleri, mihrimah sultan seçmeleri, muhteşem yüzyılda mihrimah sultan kim olacak, mihrimah sultanı kim oynayacak, muhteşem yüzyıl mihrimah sultan kim olacak, muhteşem yüzyıl mihrimah sultanı kim oynayacak, hürrem sultan seçmeleri, muhteşem yüzyıl oyuncu seçmeleri, mihrimah sultan aranıyor, mihrimah sultan ı kim oynayacak, mihrimah sultan kim olacak, muhteşem yüzyıl seçmeleri, mihrimah seçmeleri, muhteşem yüzyılda Mihrimah Sultan'ı kim oynayacak?

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri