Mihrimah Sultan, Camii ve Sırları

22.06.2011 - 8:00 | Yemek ve Tarih - Seda Uygar Tüm hikayeler
  • Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde muhteşem bir düğünle evlendirildi. Düğünde şerbetler ve tatlıların tadına doyum yoktu.

Mihrimah Sultan; Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan"ın tek kızı ve 16. yüzyılda Osmanlı Osmanlı İmparatorluğunun yönetiminde büyük rol oynamış bir prenses sultandır. Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan' çok sever, bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve çok iyi bir eğitim gördü. Babasıyla birlikte savaş meydanlarında görüldüğü bile söylenir.

1539 yılında 17 yaşındayken Diyarbakır valisi Rüstem Paşa"yla evlendi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezid ve Cihangir'n sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı'nda (bugünkü Sultanahmet Meydanı) büyük şölenlerle kutlandı. Öylesine muhteşem bir düğün yapıldı ki, uzun süre konuşuldu. Düğünde şerbetler, tatlılar dağıtıldı.

Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı. Ancak Sadrazam, tüm vaktini ve enerjisini devlet işlerine verdiği, karısıyla gereği gibi ilgilenemediği için, kudretli hükümdarın kızı da kendini hayır işlerine verdi. Özellikle, adına yaptırılan iki büyük caminin yapımıyla geçirdi vaktini: Üsküdar’daki, etek giymiş bir hanım görünümündeki Mihrimah Sultan Camii (İskele Camii) ve gün ışığının her köşede adeta dans ettiği kadınsı edalı Edirnekapı Camii. (Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen, yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami!) En büyük şansı da Koca Sinan"ın mimarbaşı olmasıdır elbette... Mimar Sinan, en uygun yerlere en uygun camiyi -padişahın izni ve emriyle- dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir sihirli simetriyle yapmıştır Mihrimah için.
Camii ve külliye İstanbul’un “yedinci tepesi”nin en yüksek noktasında bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 70-75 metre civarındadır. Camii, İstanbul’da bulunan fay hatlarının en tehlikelisinin üzerinde yer aldığından 1884 yılında meydana gelen şiddetli depremde büyük hasar görmüştür. Vakfiye, külliye camiinin yanı sıra, medrese, mektep, imaret, hamam, türbe ve dükkanlardan oluşmaktaydı.

Edirnekapı"daki, fazla bilinmeyen kendi halinde bir sanat eseridir. Sinan"ın, Mihrimah Sultan’a olan aşkını tasvir ettiği camii olarak rivayet edilir. Bunun idrak edilebilmesi için de camii yi gezmeden önce, Mihrimah Sultan"ın hayatına dair ufak çapta bir araştırma yapmakta fayda vardır. Camii"nin kubbesi, dışarıdan bakıldığında, tüm ihtişamıyla tek başına yükselmektedir. içerideki abartılı pandantif boyutları hemen dikkati çekmektedir. İlginçtir ki, minaresi sadece bir tanedir. Ve yine diğer camiilerinden farklı olarak, çok sayıda pencere eklenmiştir ki bu camiinin yapısal olarak çözümünü güçleştirmektedir. tüm bu belirgin özellikleri Mihrimah sultan"ın çileli, tek başına fakat dimdik ayakta kalarak geçirdiği ömrüne işaret etmekle kalmamış, yapıya feminen bir hava vermiştir. Mimar Sinan"ın camiiyi gözden uzakta, ilgiyi çekmeyecek bir yerde inşaa ettirmesi, Mihrimah Sultan’a duyduğu gizli aşkın bir ifadesi, bir yansıması olarak yorumlanmasına sebep olmuştur...
ve işte sır…

Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii ile Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette, yılın sadece bir gününde) göreceğiniz muhteşem manzara şudur: Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! “Bu nasıl bir hesaplama, bu nasıl bir estetik anlayışıdır!” Mimarbaşı, Mihrimah Sultan’a platonik bir yakınlık duymasaydı; acaba bu harika uyumu yaratabilir miydi? Hele bir de Mihr ü mâh, Farsça güneş ve ay anlamına geliyorsa! İşte aşk! "

Mirimah Sultan Camii'nin mimari yapısı nasıldı?

MİMARİ YAPISI :
Evliya Çelebi cami hakkında şunları yazıyor:
Mihrimah Sultan Cami İskele başındadır. Bu camii Sultan Süleyman H.954 M.1548 tarihinde yaptırıp sevabını kerimesi Sultan merhumenin ruhuna hediye etmiştir.

Set üzerinde caminin avlusuna on bir basamaklı iki yönlü adi taş merdivenle çıkılır.
Sın cemaat yerinin önünde ikiyüzlü ve yirmi musluklu sam mermerden şadırvan vardır.
Şadırvanın üst kısımları mermer şeklindedir. Şebeke göbeklerinde altışar şualı küçük yıldızlar görülür. Tatlı bir meyle kurulan bu mabede bir kartala benzetirsek bu şadırvan uçmaya hazırlanan bir kartalın başı gibidir. Beş ayrı üç de son cemaat yerinin ortaklaşa sütunları üstünde yükselen kurşun kaplı bir saçak şadırvanı örtmektedir. Şadırvanın mermer üstünde zambak kabartmalı bir kuşak dolaşmaktadır.

Son cemaat yerinin rafını altı sütun üzerindeki beş kubbe örter. Ortadaki kubbe çarpı işareti şeklinde ve daha derincedir. Sütun başlıkları istalaktitli (damlalı)bu sütunların üslerindeki altı kemerde son cemaat yerinin kubbe duvarındaki istalaktitli başlıklı dört payende ile iki salkımlı küme başlıklara dayanır.

Yüce sanatkâr Mimar Sinan bu mabetle yepyeni plan ortaya çıkıyor. Kıble duvarındaki sütun başlıklarında istalaktitleri derinleştirilerek yerler yapmıştır. Planın müstesnalığa son cemaat yerine intişar etmiyor mabedin kendi planı bir yonca yaprağı şeklindedir. Topkapı sarayında Sinan devrine ait olduğu iddia edilen bir planın Mihrimah Sultan’ın öldüğü biraz tadil ile tatbik edildiği anlaşılmaktadır.  

Caminin birer şerefeli iki minaresinin kapıları son cemaat yerine açılmaktadır. Solundaki minarenin kapısı içerisinde şimdiye kadar hiçbir yerde eşine rastlanmayan bir oymacılık ve kakmacılık şaheseri vardır. Bir taşa kabartma olarak Kelime-i Tevhit kazılmış. Diğer minaresinin kapısının üstüne bir madalyon üstüne sadece Kelime-i Tevhit kazılmıştır. Caminin iç kubbesi turamplarla genişletilmiş. Sinan’ın ilk defa lale motifi kullanılarak fil ayakları ile ana kubbeyi tutturmuştur.
 

Seda Uygar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
7757 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
mihrimah, mihrimah sultan, mihrimah sultan camii, mihrimah sultan tıp merkezi, mihrimah anlamı, mihrimah sultan hamamı, mahrimah anlamı, mihrimah anlamı nedir, mihrimah anlam, mihrimah anlamı ne, mihrimah aşkı, mahrimah asya, mihrimah cami, mihrimah camii, mihrimah cami hikayesi, mihrimah camii nerede, mihrimah camii edirne kapı, mihrimah güneş ve ay, mihrimah hamamı, mihrimah hamam, mihrimah hayatı, mihrimah hatun, mihrimah hanım sultan, mihrimah hikayesi, mihrimah hakkında bilgi, mihrimah hürrem, mihrimah hürrremin kaçıncı çocuğu, mihrimah ın anlamı, mihrimah ın hayatı, mihrimah ın annesi, mihrimah isminin anlamı, mihrimah ismi, mihrimah ve mimar sinan, mihrimah isim, mihrimah kelime anlamı, mihrimah kimle evlendi, mihrimah korusu nerede, mihrimah kitap özeti, mihrimah kim olacak, mihrimah kim, mihrimah mimar sinan aşkı, mihrimah manası, mihrimah mezarı, mihrimah muhteşem yüzyıl, mihrimah ne demek, mihrimah nedir, mihrimah ne demektir, mihrimah kafe, mihrimah vikipedi, mihrimah valide sultan, mihrimah video, mihrimah sultan kimdir, mihrimah sultan cami, mimar sinan mihrimah, mihrimah düğün salonu, mihrimah mimar sinan, cariyenin kızı mihrimah, mıhrımah sultan, mihrimah sultan hastanesi, mihrimah sultan korusu, mihrimah sultan külliyesi, mimar si, mihrimah sultan hayatı, mihrimah korusu, mihrimah sultan camisi, mihrimah kitap, mihrimah sultan kitabı, demet altınyeleklioğlu mihrimah, mihrimah camii hikayesi, mihrimah sultan kitap, mihrimah kitabı, mihrimah kimdir, kanuni sultan süleymanın kızı, kanuni sultan Süleyman en fazla kimle vakit geçirirdi, hürremin kızı, mihrimah sultan hakkında, mihrimah sultanın hayatı, mihrimah sultan ne zaman öldü, mihrimah sultan neden öldü, mihrimah sultan ne zaman doğdu, mihrimah sultan nerede gömülü, muhteşem yüzyıl mihrimah sultan seçmeleri, mihrimah sultan seçmeleri, muhteşem yüzyılda mihrimah sultan kim olacak, mihrimah sultanı kim oynayacak, muhteşem yüzyıl mihrimah sultan kim olacak, muhteşem yüzyıl mihrimah sultanı kim oynayacak, hürrem sultan seçmeleri, muhteşem yüzyıl oyuncu seçmeleri, mihrimah sultan aranıyor, mihrimah sultan ı kim oynayacak, mihrimah sultan kim olacak, muhteşem yüzyıl seçmeleri, mihrimah seçmeleri, muhteşem yüzyılda Mihrimah Sultan'ı kim oynayacak?

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri