Lokumun lezzet öyküsü...

26.08.2011 - 8:48 | Yemek ve Tarih - Tüm hikayeler
  • Lokum, yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyilda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaştı.

Lokumun Adı ve tarihi
Türkçede geçen lokma veya lokum kelimeleri, Arapçadaki لقمة luqma(t) 'lokma', çoğul لقوم luqūm kelimelerinden gelmektedir. Osmanlıca alternatif adı, Arapçdan gelen راحة الحلقوم raḥat al-ḥulqum ile türeyen rahat ul-hulkümdür ve boğaz rahatlatan anlamına gelmektedir.[4][5] Libya, Tunus, Suudi Arabistan, örneğin, حلقوم ḥalqūm olarak bilinmektedir. Bosna'da "rahat lokum" olarak bilinmektedir. Yunanca adı "λουκούμι" (loukoumi) idir ve Modern Türkçe ile etimolojisi neredeyse aynıdır; Kıbrıs'ın bölgelerinde "Kıbrıs Lokumu" olarak satılmaktadır.

Lokum, yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyilda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaştı. Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla 'Turkish Delight' adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlandı. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17. yüzyilda 'Kelle şekeri' olarak bilinen rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapımı, hem de lezzeti değişti.

Lokum, su, şeker, nişasta ve sitrik asit veya tartarik asit veya potasyum bi tartarat ile hazırlanan lokum kitlesine gerektiğinde çeşni maddeleri, kuru ve/veya kurutulmuş meyveler ve benzeri maddelerin ilavesiyle tekniğine uygun olarak hazırlanan geleneksel bir Türk tatlısı.

Arapçada "rahat-ul hulküm"(boğaz rahatlatan) olarak geçmekte olan ve bu tamlamadan türetilen lokum, 15'inci yüzyıldan beri Anadolu'da yapılmaktadır. Avrupa'da 19. yüzyılda bir İngiliz gezgininin Avrupa'ya götürmesi ile yayılmaya başladı.

Lokumun lezzet öyküsü...

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kapılarını aralayan lokum fabrikaları, işe hammaddelerin soğuk hava deposundan alınıp, kazanların olduğu bölüme taşınması işlemiyle başlıyor.

Daha sonra nişasta, limon tuzu ve şekerin sulandırılmasıyla devam eden lokum üretiminde, dev kazanlardaki bunaltıcı sıcağa rağmen çalışma temposu düşmüyor. Lokum, sulandırılan nişastanın 1 saat kadar sürekli karıştırılarak kaynatılmasının ardından ustasının göz kararıyla "pişti" demesini bekliyor.

Pişen karışımın içine tercihe göre fındık, fıstık, ceviz veya gül suyu gibi maddeleri karıştıran ustalar, son olarak tarçın ilave ettikleri şireyi tablalara boşaltıyor ve elde edilen karışımı, en az 1 gün süreyle steril ortamda ve oda sıcaklığında "dinlenmeye" bırakıyor.

"Dinlenen" şire, onca işlemin ardından fabrikadaki kadın ustaların maharetli ellerine teslim ediliyor. Kesme aşamasına gelen lokum birbirlerine yapışmaması için pudra şekerine bulanıyor. Lokum parçaları burada cinsine göre makine yardımı ve kadınların ellerindeki dev bıçaklarla doğranıyor. Daha sonra tekrar pudra şekeriyle kaplanan "bayram ikramının vazgeçilmezleri", bu işlemin ardından titiz bir şekilde paketlenerek satışa hazır hale getiriliyor.

Damaklarda bıraktığı tadıyla hafızalarda yer eden lokumun yolculuğu fabrikalarda 1,5 gün süren zahmetli bir hazırlık sürecinin tamamlanması ile son buluyor. Yoğun bir çalışma ve onca emeğin ardından koliler sevkıyat için tırlara yüklenirken lokum ustalarının yüzünde haklı bir tebessüm oluşuyor.

-"GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"-

Mersin’in en eski lokum ustalarından Hasan Yozgat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lokum üretiminin oldukça zahmetli bir iş olduğuna işaret ederek, "Ama bu bizim mesleğimiz. Her ne kadar bu işin böyle zorlu bir süreci olduğu halk tarafından bilinmese de, biz bir parti lokum için 1,5 gün emek harcıyoruz. Ama özellikle bayram dönemlerinde akrabaları ve sevdikleri ile hasret giderirken ürettiğimiz lokumları yiyenlerin aldığı lezzetten memnuniyet duyması, üretim sürecindeki ’tatlı yorgunluktan’ eser bırakmıyor" dedi.

Bayram nedeniyle Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesindeki üretim fabrikalarındaki yoğunluğun iki katına çıktığını dile getiren Yozgat, Ramazan öncesinde bir ayda kullandıkları hammaddeyi şimdilerde 15 günde rahatlıkla tükettiklerini vurguladı.

İnsanların her geçen gün daha fazla lokum tükettiğini belirten Yozgat, "Bu nedenle artık daha fazla lokum üretiyor ve satıyoruz. Bayram nedeniyle işlerimiz daha da yoğunlaştı. Böyle yoğun talep aldığımız dönemlerde tüm işçilerimizle birlikte geceli gündüzlü çalışarak siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Öncelerde unutulmaya yüz tutan lokumculuk mesleğinin, yeniden gençler tarafından bilinmeye ve talep edilmeye başlaması da, bizim gibi yıllardır bu sektöre hizmet eden lokum ustalarını sevindiriyor" diye konuştu.

Yozgat, piyasada farklı fiyatlardan satılan lokumlarla karşılaşılabileceğini, ancak kaliteli lokumların fiyatının 6 ile 20 TL arasından değiştiğini sözlerine ekledi.

 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
6628 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 26.08.2011 - 16:20
  • kurabiye
  • :)
  • Aman Tanrııııım.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
lokum, lokum fiyatları, lokum firmaları, lokum tatlısı, lokum makinaları, hacıbekir lokum, lokum nasıl yapılır, sultan lokumu, cevizli lokum, lokum çeşitleri, hatun, hacı bekir lokum, kaymaklı lokum, güllü lokum, lokum resimleri, lokum imalat makineleri, çikolatalı lokum, lokum üretimi, türk lokum, toptan lokum fiyatları, lokum istanbul, lokum tarifi, muzlu lokum, lokum sipariş, istanbul lokum, usaş lokum, antalya lokum, safranlı lokum, lokum imalatçıları, cemilzade lokum, pişmaniye, kaymaklı lokum filmi, safranbolu lokum, mercan lokum, fındıklı lokum, ev yapımı lokum, sade lokum, lokum izmir, kaju, fıstık, leblebi, lokum imalatı, ünsal lokum, türk lokumu, lokum yapımı, esra lokum, turkish lokum, lokum üreticileri, lokum türk, toptan lokum, lokum makineleri, sarma lokum, dedezade lokum, lokum toptancıları, lokum markaları, fıstıklı lokum, lokum makinası, lokum şekerleme, lokum ve şekerleme, güllü lokum tarifi, lokum kaç kalori, naneli lokum, hindistan cevizli lokum, lokum ankara, lokum kalori, lokum kutusu, lokum balığı, hediyelik lokum, lokum kesme makinası, imren lokum konak, lokum ustası arayanlar, lokum pasta, lokum kazanları, lokum kesme makinaları, lokum kazanı, lokum yapılışı, lokum kolonya, ankara lokum, bisküvili lokum, safrani lokum, lati lokum sokak, senye lokum, lati lokum nedir, en iyi lokum, lokum kutuları, siyah lokum, sultan lokum, lokum faydaları, lokum satışı, koska lokum fiyatları, konya lokum, lokum neden yapılır, rüyada lokum dağıtmak, çikolata kaplı lokum, hazer baba lokum, koska lokum, sucuk lokum, lokum pişirme kazanı, lokum kalorisi, rahat lokum, lokum bombası, yemek ve kültür, lokum hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri