Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlıda Şerbet Geleneği

24.03.2011 - 7:53 | Yemek ve Tarih - Seda Uygar Tüm hikayeler
  • Kanuni Sultan Süleyman sıcak bir yaz günü Yeniçeri ortalarını ziyaret ve teftiş ederken, susamış. Ona bir kap içinde soğuk şerbet ikram etmişler.

Kanuni Sultan Süleyman sıcak bir yaz günü Yeniçeri ortalarını ziyaret ve teftiş ederken, susamış. Ona bir kap içinde soğuk şerbet ikram etmişler. Kanuni’de, şerbeti içtikten sonra o tası altınla doldurup geri göndermiş. Ertesi yıl yine ortaları ziyaret ve teftiş ederken, her ortanın önüne geldiğinde şerbet dolu bir tas sunmuşlar ona. O da her tası altınla doldurtup, geri göndermiş. Bu şekilde her o mevsimde Padişah’a Yeniçeri ortalarından bir şerbet dolu tas gönderilmesi ve bunların altınla doldurulup, iade edilmesi gelenek olmuş. Savaşlarda bile cepheden bu taslar saraya gönderilir ve altınla dolu olarak geri gelmeleri beklenirmiş.

DEMİRHİNDİ ŞERBETİ TARİFİ

5 Kişilik Malzemesi:

250 gr. Demirhindi

1.375 gr. Tozşeker

5 Litre su

Güler Osmanlı Mutfağı"nın özelliği olarak 38 çeşit baharat zenginliği Güler Osmanlı Mutfağı'nda gizli...

 

Yapılışı:
1 - Aktardan alacağınız demirhindiyi bir tencereye akşamdan şekerinde yarısını ilave edin ve sabaha kadar çözülsün.

2- Ertesi gün şekerin yarısını da ilave ederek demirhindiyi güzelce kaynatalım.

3 - Daha sonra 38 çeşit baharatı 3 yemek kaşığı ölçüsünde ekleyin ve 10 dakika kaynasın.


4 - Daha sonra tencereyi ateşten alarak bir miktar soğumaya bırakın.


5 - Yeterli miktarda soğuduktan sonra güzelce tülbentten süzün ve elde edeceğiniz Demirhindi Şerbeti’ni şişelere doldurup 1 gün soğutun ertesi gün servise sunun

 

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAKKINDA


Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Kanûnî Sultan Süleyman 27 Nisan 1495 Pazartesi günü Trabzon'da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatun'dur. Hafsa Hatun Osmanlı ya da Çerkezdir. Kanûnî Sultan Süleyman yuvarlak yüzlü, ela gözlü, geniş alınlı, uzun boylu ve seyrek sakallıydı.


Kanuni Sultan Süleyman Döneminin önemi nedir?

Kanûnî Sultan Süleyman devri, Türk hakimiyetinin doruk noktasına ulaştığı bir devir olmuştur. Babası Yavuz Sultan Selim, onu küçük yaşlardan itibaren çok titiz bir şekilde yetiştirmeye başladı. Benzeri görülmemiş bir terbiye ve tahsil gördü. İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatun'dan (Yavuz Sultan Selim'in annesi) aldı. Yedi yaşına gelince tahsil için İstanbul'a, dedesi Sultan İkinci Bayezid'in yanına gönderildi. Şehzade Süleyman, burada Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi'den tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri konusunda da öğrenim görüyordu.

Kanuni sultan Süleyman'dan sonra tahta kim geçti?

15 yaşına kadar babası Yavuz Sultan Selim'in yanında kalan Şehzade Süleyman, kanunlar gereği sancak istemesi üzerine, önce Şarki Karahisar'a oradan da Bolu, kısa bir süre sonra da Kefe sancakbeyliğine tayin edildi (1509). Yavuz Sultan Selim'in 1512 de tahta geçmesi üzerine İstanbul'a çağırılan Şehzade Süleyman, babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul'da kalarak babasına vekalet etti. Bu sırada Saruhan sancakbeyliğinde de bulundu. Babası Yavuz Sultan Selim'in ölümü üzerine, 30 Eylül 1520'de 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçti.

Kanuni Sultan Süleyman Tahta nasıl geçti?

Kendisinden başka erkek kardeşi olmadığı için tahta geçişi kolay ve çatışmasız oldu. Çok ciddi ve kendinden emin bir padişah olan Kanûnî Sultan Süleyman, azim ve irade sahibiydi. Yapacağı işlerde hiç acele etmez, gayet geniş düşünür ve verdiği emirden asla geri dönmezdi. İş başına getireceği adamlara, kabiliyet derecelerine göre görev verirdi.

Kanuni sultan Süleyman nasıl öldü?

Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 yılında 71 yaşında vefat etti.
 

Seda Uygar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
5300 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sultan süleyman nasıl ölmüştür, kanuni sultan süleyman, kanuni sultan süleyman tuğrası, kanuni sultan süleyman döneminde gerçekleştirilen hint deniz seferleri, kanuni sultan süleyman zamanı, kanuni sultan süleyman resimleri, kanuni sultan süleyman kanunları, kanuni sultan süleyman türbesi, kanuni sultan süleyman vikipedi, kanuni sultan süleyman köprüsü, kanuni sultan süleyman savaşları, kanuni sultan süleyman resmi, osmanlı devleti, kanuni sultan süleyman çeşmesi, kanuni sultan süleyman belgeseli, genç osman, kanuni sultan süleyman hikayeleri, kanuni sultan süleyman camii, kanuni sultan süleyman video, hürrem sultan, kanuni sultan, mimar sinanın yaptığı camiler, elazığ kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, kanuni sultan süleyman zamanında yapılan savaşlar, kanuni sultan süleyman fransaya mektup, kanuni sultan süleyman annesi, kanuni sultan süleyman dönemindeki savaşlar, kanuni sultan süleyman ve hürrem sultan, kanuni sultan süleyman han, kanuni sultan süleyman kaç yıl yaşadı, kanuni sultan süleyman tuğra, kanuni sultan süleymanın, kanuni sultan süleyman dönemindeki önemli olaylar, kanuni sultan süleyman mezarı, kanuni sultan süleyman dönemi olayları, kanuni sultan süleyman biyografi, kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu ataşehir, kanuni sultan süleyman kaç yıl hükümdarlık yapmıştır, diyarbakır kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, belen kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, kanuni sultan süleyman mersiyesi, kanuni sultan süleyman dönemi harita, kanuni sultan süleyman kaç yaşında öldü, kanuni sultan süleyman biyografisi, kanuni sultan süleyman hint deniz seferi, kanuni sultan süleyman fetihleri, kanuni sultan süleyman ın hayatı, kanun sultan süleyman, kanuni sultan süleyman hakkında bilgi, kanuni sultan süleyman kanunnamesi, kanuni sultan süleyman ve rambo izle, kanuni sultan süleyman ve rambo, hatay belen kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, kanuni sultan dönemi, kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu diyarbakır, kanuni sultan süleyman mahlası, kanuni sultan süleyman ın sözleri, kanuni mektup, kanuni sultan süleyman harita, kanuni sultan süleyman nasıl öldü, kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu niğde, kanuni sultan süleyman sağlık ocağı, kanuni sultan süleyman nereli, kanuni sultan süleyman belgeseli izle, sultan süleyman, sultan süleyman kaç yıl yaşadı, kanunu sultan süleyman, sultan süleyman peygamber, levent yüksel sultan süleyman dinle, sultan süleyman camii, kanunu sultan süleyman dönemi, suleyman, sultan süleyman kaç yaşında öldü, sultan süleyman peygamber kaç yıl yaşadı, kanuni sultan suleyman, niğde kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, bodrum kanuni sultan süleyman anadolu lisesi, sultan süleyman sözleri, sultan süleyman köprüsü, sultan süleyman hamamı, sultan süleyman medresesi mekke, sultan ikinci süleyman, fatih sultan suleyman, sultan süleyman kaç yıl yaşamış

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri