Kanuni'nin gönlünü çalan iki güzel

20.06.2011 - 21:53 | Yemek ve Tarih - Seda Uygar Tüm hikayeler
  • Şarken Kanuni'nin iki güzelle gününü gün ettiğini duyunca elinden üzümleri düşürdü.

Şarlken, yanındaki sehpadan kocaman bir salkım üzüm alıp ağzına götürdü. Isırmadan durdu."Kutsal efendimizden bana ne getirdin elçi?"

Medici, Şarlken'in çirkin ve mağrur sesi ile irkildi. Siyah üzüm tanelerini yerlere dökerek salkımı dişleyen  İmparator'a dik dik baktı. "Hiçbir şey" dedi usulca "Getirmeye değil götürmeye geldim."

Şarlken çok sinirlenmişti.

Salkım tutan elini öfkeyle yukarı doğru kaldırdı.

Kalktı. "Gel", dedi Medici'ye.

Ne yapıyor Süleyman? Diye sordu Şarlken.

"Gönlünü çalan iki güzelle gününü gün ediyor majeste"

Bu yalana inanmamımı bekliyorsun diye sordu Medici.

Medici,"Yalan değil sultan iki güzelle meşgul şu sıra"

"Bir Rus kızı aklını başından almış, diye duymuştuk. Ama çok oldu şimdi birtane daha mı çıktı?"

"Rus kızının Sultan'ın aklını başından aldığı doğru. Venedikliler Ruslana diyordu. Süleyman Hürrem diye isim takmış. Hala tapıyor kadına.

"Bu nasıl tapınma?" diye alayla mırıldandı Şarlken. Taptığı kadının üzerine başka birini bulmuş baksana. "Öbürüne de mi tapıyor, ikinci tanrıçası mı var şimdi.

Medici küçümsüyerek şöyle bir baktı.

"Yanılıyorsunuz. Öbür güzel Sultan'ın kızı."

 

Şarlken hakkında

Şarlken Belçika'nın Gent şehrinde (24 Şubat 1500 tarihinde doğdu, Babası Habsburg Hanedanından Güzel Philippe, annesi Kastilya Kraliçesi Deli Juanna'ydı. Geleceğin imparatoru gözüyle bakıldığından ihtimamla büyütüldü. Hem Alman Habsburg, hem de Fransız ve İspanyol kanı taşıyordu ve bütün bu dilleri konuşabiliyordu. Dedesi İmparator Max, 1516 yılında ölünce Şarlken'in babası Arşidük Güzel Philippe daha önce öldüğünden kendisine büyük miras kaldı. Aynı yıl anne tarafından dedesi olan II. Fernando'nun ölümüyle Kastilya, Aragon, Napoli ve Sicilya krallıklarının taçları şahsında birleşti. Şarlken, 1519'da Alman imparatoru seçilince, Avrupa'daki en büyük imparatorluğun sahibi oldu. Alman imparatoru olarak (1519-1556), İspanya kralı olarak (1516-1556), Hollanda-Belçika kralı olarak (1516-1556) yılları arasında hüküm sürdü. İmparatorluğun sınırlarına İspanya ve ona bağlı sömürgeleri ile Avusturya-Almanya topraklarının hepsi dahildi.

Avrupa'nın Osmanlı Devleti karşısında en çok yenilgiye uğrayan ve en çok bağlanmak zorunda kalan, en şöhretli ve en kudretli hıristiyan hükümdarıdır.İmparator sıfatı asla tanınmadı, kabul edilmedi.Bu sebeple sadece İspanya Krallığı'nın verdiği krallık ünvanı tanınmıştır.En büyük düşmanları, sırasıyla Osmanlı Cihan Devleti, Fransa Krallığı, İspanya Krallığı yoluyla İngiltere Krallığı ve Hıristiyanlığın Protestanlık mezhebinin kurucusu Meşhur papaz Martin Luther'dir.

Hürrem Hakkında
Hürrem Sultan ya da Hürrem Haseki Sultan (1500-1506 c. - 1558) doğum adı: Alexandra Lisowska[1],[La Rossa] Osmanlıca adı: خرم سلطان, Avrupa'da tanındığı ad: Roxelana. Osmanlı padişahı I. Süleyman'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir.

Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rutenya'da[2] doğdu. Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde 20'li yaşlarında Rutenya'den kaçırılmış[1], Kırım Hanı'nın himayesine girmiştir daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.[kaynak belirtilmeli]

16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرم Hürrem), neşeli olan kişi ve (Arapçada Kerîme -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

Kanuni Sultan Süleyman Hakkında
I. Süleyman veya Kanuni Sultan Süleyman (Osmanlı Türkçesi: سليمان، أنا قبل, Süleyman-ı evvel) (d. 27 Nisan 1495, Trabzon – ö. 6 Eylül 1566, Zigetvar), (Divan edebiyatı'ndaki adıyla Muhibbi) ya da birçok batı ülkesinde bilindiği isimle Muhteşem Süleyman[1][2], onuncu Osmanlı padişahı ve 89. İslam halifesidir. Ayrıca I. Süleyman'ın 10. Osmanlı sultanı olması sebebiyle On numarayı tamamlayan manasına gelen Saibü'l Aşereri'l Kamilet'de denmiştir.

1520 yılında, I. Selim'in ardından tahta çıktı.[3] 1521'de Belgrad, 1522'de Rodos, 1526'da Mohaç,[4] 1534'de Bağdat ve Tebriz, 1538'de Boğdan'ın tamamı ve Preveze, 1541'de Macaristan'ın tamamı, 1543'de Estergon, 1551'de Trablusgarp, 1553'de Safevi topraklarının bir kısmı, 1566'da Zigetvar I. Süleyman tarafından fethedildi. I. Selim'den 6.557.000 km2 olarak devraldığı Osmanlı İmparatorluğu'nu,[5] kırk altı yılda 14.893.000 km2'ye ulaştırdı (Avrupa'da 1.998.000 km2, Asya'da 4.169.000 km2, Afrika'da da 8.726.000 km2 olmak üzere).[6][7] Zigetvar fethedilmeden 1 gün önce, 6 Eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti.[3][7][5][2]

45 yıl 3 ay 7 gün padişahlık yaptı. Saltanatının 2745 gününü (7,5 sene) at sırtında seferlerde geçirdi. 13 büyük seferinde at üzerinde yaklaşık 43 000 kilometre kadar mesafe katetti. 21 eyalet ve 250 sancaktan oluşan Osmanlı Devleti çok geniş sınırlara ulaştı.[8] 

Seda Uygar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
5303 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
mihrimah, mihrimah sultan kimdir, mihrimah sultan camii, mihrimah sultan cami, mimar sinan mihrimah, mihrimah düğün salonu, mihrimah camii, mihrimah mimar sinan, cariyenin kızı mihrimah, mıhrımah sultan, mihrimah cami, mihrimah sultan hastanesi, mihrimah hamamı, mihrimah anlamı, mihrimah sultan korusu, mihrimah sultan külliyesi, mimar si, mihrimah sultan hayatı, mihrimah korusu, mihrimah sultan camisi, mihrimah kitap, mihrimah sultan kitabı, demet altınyeleklioğlu mihrimah, mihrimah camii hikayesi, mihrimah sultan kitap, mihrimah kitabı, mihrimah kimdir, kanuni sultan süleymanın kızı, kanuni sultan Süleyman en fazla kimle vakit geçirirdi, hürremin kızı, mihrimah sultan hakkında, mihrimah sultanın hayatı, mihrimah sultan, mihrimah sultan tıp merkezi, mihrimah sultan hamamı, mahrimah anlamı, mihrimah anlamı nedir, mihrimah anlam, mihrimah anlamı ne, mihrimah aşkı, mahrimah asya, mihrimah cami hikayesi, mihrimah camii nerede, mihrimah camii edirne kapı, mihrimah güneş ve ay, mihrimah hamam, mihrimah hayatı, mihrimah hatun, mihrimah hanım sultan, mihrimah hikayesi, mihrimah hakkında bilgi, mihrimah hürrem, mihrimah hürrremin kaçıncı çocuğu, mihrimah ın anlamı, mihrimah ın hayatı, mihrimah ın annesi, mihrimah isminin anlamı, mihrimah ismi, mihrimah ve mimar sinan, mihrimah isim, mihrimah kelime anlamı, mihrimah kimle evlendi, mihrimah korusu nerede, mihrimah kitap özeti, mihrimah kim olacak, mihrimah kim, mihrimah mimar sinan aşkı, mihrimah manası, mihrimah mezarı, mihrimah muhteşem yüzyıl, mihrimah ne demek, mihrimah nedir, mihrimah ne demektir, mihrimah kafe, mihrimah vikipedi, mihrimah valide sultan, mihrimah video

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri