İstanbul'un en güzel çeşmeleri

28.03.2011 - 21:42 | Yemek ve Tarih - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Dünyanın en güzel çeşmelerinin de içerisinde yer aldığı İstanbul Çeşmeleri nadide bir elbise üzerine işlenmiş mücevher gibiler.

Dünyanın en güzel çeşmelerinin de içerisinde yer aldığı İstanbul Çeşmeleri nadide bir elbise üzerine işlenmiş mücevher gibiler. Muzaffer Alper & Kaan Alper, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan İstanbul'daki tarihi su tesisleri ve çeşmelerine ilişkin yaptıkları çalışmada 9 çeşme tesbit etmişler. İşte İstanbul'un en güzel çeşmeleri

İsmail Efendi Çeşmesi

ÇEŞME ADI
İsmail Efendi Çeşmesi
YAPTIRAN
Hacı İsmail Efendi

YAPILIŞ TARİHİ
1836

ADRESİ
Baba Haydar Caddesi,Baba Haydar Camii önü / EYÜP

AÇIKLAMA
Tuğladan yapılmış olan yuvarlak kemeri tutan iki mermer sütündan biri tamamen ve kemerinininde yarısı yok olmuştur. Mermerden sade bir ayna taşı vardır.Kemer ile Ayna taşı arasında yer alan bölgede bulunan ve bir madalyon içine işlenen kitabesi son yıllarda kaybolmuştur.

Kadri Çavuş Çeşmesi   

ÇEŞME ADI
Kadri Çavuş çeşmesi
YAPTIRAN
Kadri Çavuş

YAPILIŞ TARİHİ
1703

ADRESİ
Zincirlikuyu caddesi,Kasımpaşa.

AÇIKLAMA
Kesme taştan klasik türk mimari üslubunda yapılan hazneli bir çeşmedir.Önünden geçen yolun yükselmesi sonucunda yarıya kadar yere batmış durumdadır. Kitabesi son yıllarda çalınmış olan çeşme çok harap durumdadır.Çeşmeye ait dökülen parçalar hemen arkasındaki arsaya atılmış olarak durmaktadır. Kitabesinden, Tersane çavuşu olan Kadri çavuş tarafından genç yaşta ölen iki kızının ruhunu şad etmek için yapıldığı anlaşılmaktadır.

Matbah Emini Hasanağa Çeşmesi

ÇEŞME ADI
Matbah Emini Hasan Ağa çeşmesi
YAPTIRAN
Matbah Emini Hasan Ağa

YAPILIŞ TARİHİ
1649

ADRESİ
Lüleci Hendek sokağı üst köşesi,Galata

AÇIKLAMA
İki yüzünde çeşmesi olan hazneli bir çeşmedir.Kitabesi Şair Cevri Ahmet Efendiye aittir.Enderun'da yetişen Hasan Ağa,Kiler Kethüdası,Matbah Emini ve Kapıcılar Kahyası olarak görev yapmış ve azledildikten kısa bir süre sonra 1651 yılında vefat etmiştir. 

İmaret Sabunhanesi Sokak Çeşmesi

ÇEŞME ADI 
İmaret Sabunhanesi Sokak Çeşmesi
YAPTIRAN
Bilinmiyor

YAPILIŞ TARİHİ
Bilinmiyor

ADRESİ
İmaret Sabunhanesi Sokak / VEFA

AÇIKLAMA
Tuğla ile örülü olan çeşmenin bir tarafı önünden geçen yolun yapımı sırasında yıkılmıştır. Üzeri sıva ile kaplanmış olan çeşmenin mermerden küçük bir ayna taşı vardır. Kitabesi olmayan çeşmenin tarihçesi hakkında bilgi edinilememiştir.

Lütfi Bey Çeşmesi 

ÇEŞME ADI 
Lütfi Bey çeşmesi
YAPTIRAN
Abdülhamid,I

YAPILIŞ TARİHİ
1905

ADRESİ
Bebek karakolu yanında,Bebek.

AÇIKLAMA
Yüksekçe bir tekne taşı olan Hamidiye suyu çeşmesidir.İlk olarak Bebek karakolunun tam önüne inşa edilmiş olan çeşme 1930 yıllarında cadde genişletilirken hemen karakolun yanındaki sokağa nakledilmiştir. Önündeki yolun yükselmesi sonucunda tekne taşı hizasına kadar batmıştır. Çeşmenin üstünde iki köşede yer alan topuz şeklindeki süslemelerde günümüze ulaşamamıştır. Kitabesinden Abdülhamid,II tarafından hizmetkarı Lütfi Bey'in ruhu için yapıldığı anlaşılmaktadır.

Ahmet III Çeşmesi

ÇEŞME ADI
Ahmed III Çeşmesi
YAPTIRAN
Ahmed III

YAPILIŞ TARİHİ
1728

ADRESİ
Çeşmei cedid sok. ÜSKÜDAR

AÇIKLAMA
Hazneli bir çeşmedir. Ancak haznesinin ve çatısının üstü tamamen sıva ile kaplanmış ve asıl şeklini tamamen kaybetmiştir.Manzumesi yedi beyitlik ve döneminin tanınmış şairlerinden Şakir'e ait kitabesi çatlamış ve uçlarından parçalar kopmuştur. Kitabesinden bu çeşmenin Ahmed III tarafından kızı Ümmügülsüm Sultan adına yaptırıldığı anlaşılmaktadır. 

Hacı Şaban Cami Çeşmesi

ÇEŞME ADI
Hacı Şaban cami çeşmesi
YAPTIRAN
Bilinmiyor.

YAPILIŞ TARİHİ
Bilinmiyor.

ADRESİ
Hacı Şaban cami duvarında / HASKÖY

AÇIKLAMA
Kesme taştan yapılan çeşmenin kemeri yarım daire şeklindedir ve mermerden küçük bir ayna taşı vardır. Önündeki yolun yükselmesi sonucunda 50-60 cm kadar batık durumdadır. Kitabesi olmadığı için tarihçesi hakkında bilgi edinilememiştir. Çevre halkı tarafından üzeri boyanarak sözde güzelleştirilmeye çalışılmıştır.

İzmirli Ali Paşa Çeşmesi

ÇEŞME ADI
İzmirli Ali Paşa Çeşmesi
YAPTIRAN
Ali PAşa

YAPILIŞ TARİHİ
1702

ADRESİ
Doğancılar Camii önü / ÜSKÜDAR

AÇIKLAMA
Kesme taştan klasik Türk mimari üslubunda yapılan çeşmenin mermerden yapılmış küçük bir ayna taşı vardır. 1940 yıllarda yerinde duran ancak günümüze ulaşa-mayan kitabesinin nazımı Galatalı Hafız Efendi'dir.1702 yılında Sipahi Ağa'sı iken bu çeşmeyi yaptırmış olan İzmirli Ali Paşa sırası ile Sadaret Kethüdası, Yeniçeri ağası, Belgrad, Rumeli, Mısır, Erzurum ve Kandiye valisi olmuş tekrar Mısır Valisi olmuş ve bu görevde iken 1719 yılında azledilmiş ve başı kesilerek öldürülmüştür. Hadükat-ül Cevami de İzmirli Ali Paşanın kesik başının kendi çeşmesinin yakınlarında Doğancılar Camii'nin İhsaniye kapısı civarında gömülü olduğu yazmaktadır. 

Defter Emini Çeşmesi

ÇEŞME ADI
Defter Emini çeşmesi
YAPTIRAN
Bilinmiyor.
YAPILIŞ TARİHİ
1732
ADRESİ
İtalyan yokuşu,İtalyan Hastanesi karşısı. / TOPHANE
AÇIKLAMA
Kesme taştan yapılmış olan çeşmenin iki yanında mihrap şeklinde dinlenme yerleri vardır.Kitabenin nazımı Hattat Eyüplü Necip Efendi'dir. Çeşmeyi yaptıran Defter Emininin kim olduğu bilinmemektedir. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
6567 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çeşmeler, istanbul çeşmeleri, tarihi çeşmeler, ismail efendi çeşmesi, kadri çavuş çeşmesi, matbah emini hasan ağa çeşmesi, imaret sabunhanesi sokak çeşmesi, lütfi bey çeşmesi, ahmed ııı çeşmesi, hacı şaban cami çeşmesi, izmirli ali paşa çeşmesi, defter emini çeşmesi, 3. ahmet çeşmesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri