İngilizlerin İran'a şeker satma hikayesi

26.02.2010 - 10:35 | Yemek ve Tarih - Tüm hikayeler
  • Eskiden İran’da çaya tatlandırıcı olarak üzüm veya hurma kullanılırmış.

Yurdum demokratları, son zamanlarda anti militaristlik yarışında iyiden coşmuş vaziyetteler. Renk renk, cins cins, familya familya demokrat neferler, darbeci orduya dört cepheden taarruz halindeler.  Askerler ise tutunabildikleri hattı müdafada zorlanmakta.

İşte bu zorlanma anlarından birisinde Genel Kurmay Başkanı, kurumunu savunurken ağzından örnek olarak İngiliz Ordusunu kaçırmış. Güzide demokrat gazetelerimizden Vakit Gazetesi de yememiş içmemiş ve gidip İngiliz Ordusunun Kumandanlarıyla görüşmüş. Öğrenmiş ki; United Kingdoom Army sinde  görev yapan ve Queen’e sadakat yeminli Müslüman Askerlere verilen karavana yemeği tamamen “helal gıda” niteliğinde imiş.

Bakar mısınız, elin İngilizinin dini inançlara olan saygısına? Valla bu Anglo Saksonlar, İngilizler, Amerikalılar hep böyledir işte. Her zaman ve her yerde bu dini inanç ögesine son derece önem verirler.
İşte bu konuya ilişkin yıllar öncesinden örnek: İngiliz alicenaplığının, Müslümanların inancına verdiği ehemmiyet ve kıymete ilişkin eşsiz bir yaşanmış olay.

Eskiden İran’da çaya tatlandırıcı olarak üzüm veya hurma kullanılırmış. İngilizler İran’a şeker satmayı denemişler ama bu yerleşik tatlandırıcı alışkanlığı yüzünden başarıl olamamışlar. Hemen İranlı Mollalarla temasa geçip bu sıkıntıyı aşmaları için bir fetva ricasında bulunmuşlar. Tabi karşılığında da şeker satış karının % 10 u teklif edilmiş. Hemen, “Allahın gözde nimetleri olan hurma ve üzümün çaya katılmasının zinhar olduğuna” ilişkin fetva çıkmış. Ve İranlılar çaya şeker katmaya başlamış. İşler rayına girdikten bir süre sonra da İngilizler % 10 ödemeyi kesmişler. Tabi bu duruma bozulan mollalar  jet hızıyla; “Gavur icadı şekeri çaya katmak caiz değildir.” Fetvasını çıkartmışlar. Halk şekeri anında terk etmiş, hatta ellerinde olanları sokağa dökmüş.

İngilizler yaptıklarından pişman olunca yine Mollalarla bağlantı kurmuş ve gerekli anlaşma sağlandıktan sonra üçüncü fetva çıkmış: “…şekeri çaya batıracak ve gavur icadı şekere böylelikle boy abdesti aldıracaksınız.”

Evet İngilizler, eskiden beri dini inançlara saygıda kusur etmezler. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
8921 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 04.03.2010 - 22:33
  • vlad-v-dracula@live.nl
  • Uuy hacan sen yanlis deyiysun
  • Dostum..bazilari uyurken ...Ingilizler tum dunyadaki dinleri somurmusler..buda yetmemis gibi, asiriliga giderek dinleri ve putlarini sokup, putlara tapanlari dahil Noon ve Sifir Karanlik noktasina tasimislardir. Duyduguma gore Ingilizler dahada cok ileri gideceklermis...Bazi dini liderleri karanliga tasiyip sikibidip yaptirdiktan sonra..tekrar..uykuda uyuyan guya dincilerin basina getireceklermis. Sirtini o karanliga cevirenler isteseler senin bile beynindekileri bir havuz dusuyla cikarip atarlarmis...Hic farkinda olmadan Dinsiz Imansiz, Devletsiz ve Milletsiz kalirsin...Is isten gectikten sonra seninde Sikibidiklik ten baska yolun kalmaz...Seytan der o zaman dile benden ne dilersen...Ibrahim der artik In dir Allah tek butunluk...olur sonsuz cokluk... Afiyetli yemek hikayeleriyle doluymus burasi. Hollandadan selamlarimla,
    Halil Ibrahim (Black Moon)

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
dini inanç, ingilizlere şeker satma hikayesi, dini inaçlar ve helal gıda, yemeklerin kısa öyküleri, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri