Her çağda lezzet

03.06.2013 - 8:00 | Yemek ve Tarih - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Dünya çok çabuk değişip gelişen bir gezegen...

Gerek malzeme imkanları, gerekse teknolojik gelişmeler doğrultusunda, pişirme teknikleri de değil bundan binlerce yıl öncesine, 10 yıl öncesine göre bile çok değişti. Ancak yine de “atalarımızın” ne yediğini, nasıl beslendiğini merak etmeden edemiyor insan.

Antik dönem damak tadıyla ilgili en net bilgi şudur; o dönemin insanları yemeklerinde baharatları, balı ve sirkeyi çok kullanmışlardır. Bir de ne olduğunu kesin olarak bilmediğimiz balık sosları vardır ki, bu sos pek çok tarifin malzeme listesinde yerini alır. Malzeme listelerinde genellikle o yemekte hangi malzemenin kullanıldığı yazar. Ancak bu malzemelerin miktarı çoğunlukla belirtilmemiştir. Buradan çıkardığımız sonuç da dönemin köle aşçılarının kendi yaratıcılıklarını kullanarak yemek yaptıklarıdır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi Yunan ve Roma uygarlıklarının -ki bu iki uygarlık antik çağın belkemiği niteliğindedir- baskın tatları bal, sirke, mayalanmış balık sosu, bol miktarda taze ve kuru ot karışımı ile baharatlardır.

Acı ile tatlı, ekşi ile tatlı karıştırılır ve ortaya yaratıcı bir mutfak çıkar. Her dönemde olduğu gibi, antik dönemde de yeme-içme insanların hayatı için vazgeçilmezmiş. Ve antik dönem insanı da yemeğini lezzetli kılmayı en az bizim kadar iyi bilirmiş. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
9775 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
antik çağ, sahrap soysal yazıları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri