Hatice Sultan'ın Nişanlısı Verem hastalığından soğan'la kurtulur muydu?

25.03.2011 - 11:37 | Yemek ve Tarih - Seda Uygar Tüm hikayeler
  • Besleyici ve iştah açıcı olmasının yanı sıra A, B ve C vitamini açısından zengin olan ve bir çok hastalığa iyi gelen soğanın, verem hastalığına karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu bildirildi.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin 11. bölümünde Hatice Sultan ile Mehmet Çelebi'nin nişanlılık sürecine dair gelişmeler yer aldı. Hatice sultan ile mehmet çelebi arasında nişan tarihi belgelerde geçmemektedir. Ancak dizide seneryo gereği böyle bir kurgu yapılmış. Pargalı ibrahim ile hatice sultanın evliliğinin gerçekleşmesi içinde Mehmet çelebi'de bir sorun olmalı..

Senaristler de bunu Mehmet Çelebi'de bir hastalık ile oluşturmuşlar..

Piri mehmet paşanın mahdumu Mehmet Çelebinin hastalığı "verem"dir.

Peki Verem hastalığına hangi bitkiler iyi geliyor? Mehmet Çelebi soğan ile veremden kurtulabilir miydi?


Verem Hastalığına Hangi Bitkiler İyi Gelir

Verem hastalığı tarihinin bilinen en eski hastalıkları arasında yer alır.Bakterilerin yol açtığı veremin henüz tam sebebi bilinememektedir.Tedavisi olmasına karşın dünyada en çok ölüme yol açan hastalıklar arasında yer almaya devam etmektedir.Bundan bir süre önce verem hastalığında ölüm riski yüksekken 50 yıl önce geliştirilen aşı sayesinde verem hastalığına bir nebzede olsa çare olmuş durumdadır.Yinede verem ölümlere neden olmaktadır.
Verem hastalığı halk arasında ince hastalık olarakta bilinmektedir.Verem hastalığını tehlikeli yapan diğer önemli özelliği ise bulaşıcı hastalıklar arasında yer almasından ötürü ileri gelmektedir.Dünya üzerinde her yıl 3 milyon kişinin verem hastalığına bağlı olarka hayatını kaybettiği tahmin edilirken her yıl 8 milyon insanada verem teşhisi konulduğu tahmin ediliyor.

Verem hastalığına iyi gelen bitkiler

-Meyan kökü dövüldükten sonra at kuyruğu bitkisi ilave edilerek yarım saat süresince kaynatılır.Sonrasında karışım sıkılarak posa elde edilir.Posaya bal ile badem yağı eklenerek macun kıvamını alması sağlanır.Yapılan macundan kahvaltı öncesinden 1 kaşık yenir.

-Deve yaprağı bitkisi ince ince kıyılır buna sinir otuda eklenerek yarım saat kaynatılır.Sonrasında karışım süzüldükten sonra elde edilen posata bal ilave ederek lapa haline gelmesi sağlanır.Yapılan lapadan yemek öncesinde 1-2 çorba kaşığı yenilmesi yeterlidir.

- Kuzukulağı otu, kenevir tohumları ile birlikte yirmi dakika süreyle kaynar suda pişirilir. Sıkılarak elde edilen sıvı, şerbet kıvamına gelinceye kadar bal ile tatlandırılarak karıştırılır. Hazırlanan şerbetten yemekten önce bir fincan içilir.


Verem için şifalı bitkiler

Ayvada bol miktarda vitamin vardır. Verem hastalığına iyi gelir.

Çalı kavağı yaprakları süt içinde yenir. İçinde piştiği süt de içilirse verem hastalığına iyi gelir.

Kırmızı ayrıkotu silisli aist içerdiğinden verem hastalarına iyi gelir.

Üzüm vereme çok iyi gelir.


Verem artık zengin fakir dinlemiyor

İzmir Veremle Savaş Derneği Genel Koordinat"rü Kudret Güzeloğlu, bilinçsiz diyet yapanların, vücut dirençleri düştüğü için vereme yakalanabildiklerini s"yledi.
Güzeloğlu, veremin geçmiş yıllarda fakir hastalığı olarak bilindiğini, 1940'lı yıllarda her 100 bin kişiden 258'sinin bu hastalıktan "ldüğünü, 1000 kişiden 60'ının ise vereme yakalandığını anlattı.
''Günümüzde verem hastalığı zengin, fakir dinlemiyor, sosyal seviyeye bakmıyor'' diyen Kudret Güzeloğlu, İzmir'de işadamı düzeyinde, belli bir mesleği olan ve ekonomik sorunları olmayan çok sayıda kayıtlı verem hastası bulunduğunu bildirdi. Güzeloğlu, "zellikle ekonomik durumu iyi olan ve kilo alma korkusuyla diyet yapan kişilerin, vücut direncinin düşmesi sonucu bu hastalığa yakalanabildiğine işaret etti.
Türkiye'de her yıl 40 bin, İzmir'de bin 230 kayıtlı veremli hasta sayısı tespit edildiğini belirten Kudret Güzeloğlu, bu arada "zel doktora gittiği için dispanser kayıtlarında bulunmayan çok sayıda verem hastası bulunduğunu da bildirdi.
Kudret Güzeloğlu, 15 günden fazla uzun süren "ksürük, kilo kaybı, iştahsızlık, gece terlemeleri gibi "n belirtiler g"rüldüğünde, Verem Savaş Dispanserlerine başvurulmasını istedi.

Soğan vereme iyi geliyor

Besleyici ve iştah açıcı olmasının yanı sıra A, B ve C vitamini açısından zengin olan ve bir çok hastalığa iyi gelen soğanın, verem hastalığına karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu bildirildi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, besleyici ve iştah açıcı olması nedeni ile sofralardan eksik olmayan soğanın 454 gramında 210 ünite A, 0.15 miligram B1, 0.10 miligram B2, 0.6 miligram niacin, 38 miligram C vitamini, 6 gram protein, 2.1 miligram demir, 137.0 miligram kalsiyum, 188 miligram fosfor olduğunu, ayrıca gözlerin yaşarmasına sebep olan ve keskin koku salgılayan kükürtlü yağ bulunduğunu söyledi.


Soğanın anavatanının Batı Asya veya Hindistan'dan Filistin'e kadar uzanan saha olduğunu ifade eden Doç. Dr. Koç, bugün sadece Türkistan, Afganistan ve Gürcistan'da çok sayıda yabani soğan yetiştiğini söyledi. 400'den fazla soğan varyetesi olduğunu da belirten Doç. Dr. Koç, soğanın Türkiye'ye ne zaman geldiğinin bilinmediğini ifade etti.


Soğanın faydaları

Bugün soğanı kullanmayan bir aile ve yetiştirilmeyen bir bölgenin düşünülemeyeceğini belirten Koç, soğanın sağlık açısından birçok faydasının olduğunu belirtti. Doç. Dr. Hüseyin Koç, "Soğan, kuru-baş soğan ve taze yeşil soğan olarak tüketilmektedir. Kuru soğan çiğ, pişirilerek veya ezilerek suyu çıkarılmış halde ilaç olarak kullanılır. Soğan, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, bağırsaklarda dezenfekte edici, uyku verici ve yeni doğum yapan annelerde süt artırıcı, kanı kuvvetlendirici, mideyi temizleyici, zihne zindelik verici olarak kullanıldığı gibi, büyüme çağındaki çocuklar için enerji kaynağı olarak da değerlendirilmektedir. Müshil ilacı içen kişi soğanı kokladığı zaman kusmayı önler, kokusunu giderir" dedi.


"Cinsel gücü artırır"

Soğanın, birçok yararının yanı sıra kolera ve verem hastalığında tedavi edici özelliği olduğunu belirten Doç. Dr. Koç, "Baş soğanı vücutta insülin salgılanmasını teşvik eder ve kandaki şeker oranının düşürülmesinde, yeşil soğanda vücuttaki insülini bloke ederek, kandaki şeker oranının artırılmasında önemli rol oynadığı için şeker hastalarının kesinlikle yeşil soğan yememeleri gereklidir. İhtiva ettiği kükürtten dolayı soğan kanın temizlenmesini sağlar. Soğan etle birlikte yenirse cinsel gücü artırır, mideyi güçlendirir, cilt rengini güzelleştirir, balgamı keser. Kadınlarda adet kanamasını söktürür, idrarı artırır, kumu döker. Pişirilerek yenen soğan şişmanlık yapar" diye konuştu.

Doç. Dr. Hüseyin koç, sık aralıklarla seyahat edenlerin değişen iklim ve yükseklik şartlarına uyum sağlayabilmeleri için baş soğanı bol salata ile yemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Hatice Sultan Kimdir?

Hatice Sultan (ö. 1538), I. Selim'in kızıdır. İskender Paşa'nın eşidir.

Ailesinin isteği ile İskender Paşa ile evlenen Hatice Sultan, bir süre sonra İskender Paşa'nın ölümü ile genç yaşta dul kalmıştır. Uzunca bir süre evlenmeyen Hatice Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ile evlenmiştir. 2. eşinin Pargalı İbrahim Paşa olduğu bazı kaynaklarda iddia edilse de bu bilgi tartışmalıdır.

Ancak boğdurularak öldürülen Pargalının ölümüyle Hatice Sultan bir kez daha dul kalmış ancak bir daha evlenmemiştir.

Piri Mehmet Paşa Kimdir?

Piri Mehmet Paşa Aksaray Vilayeti doğumlu, Yavuz Sultan Selim saltanatının son yıllarında ve Kanuni Sultan Süleyman saltanatının ilk yıllarında 25 Ocak 1518 - 27 Haziran 1523 tarihleri arasında beş yıl beş ay iki gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Aksaray İli'nde Zinciriye Medresesi müderrislerinden meşhur Cemaleddin Aksarayî torunlarından olup babası ulemâdan Mehmed Celâleddin b. Ahmed Çelebi'dir. Ana tarafından soyu Larende (Karaman)'de medfun Mevlâna Hamazatüddin'dir. Amasya'da, yetişmiş, medrese tahsili görmüş, kadılık etmiş ve daha sonra devlet hizmetine girip II. Beyazıt zamanında Anadolu defterdarı olmuştur.

Pirî Mehmed Çelebi, başdefterdarlıkla Çaldıran seferine iştirak etmiş, bir harp meclisinde söylemiş olduğu sözler Sultan Selim'in takdirini kazanmış ve seferden dönüşte Nahcivan'a gelindiği zaman azlolunan Mustafa Paşa'nın yerine vezir olmuştur (25 Şaban 920 ve Ekim 1514). Hersekzade Ahmed Paşa'nın son defa vezir-i âzamlıktan azlinde, Pirî Paşa da azil ve emekli edilmiş ve Yavuz'un Mısır seferine hareketi üzerine İstanbul muhafızı tayin olunmuştur (922 H. 1516 M.).

Mısır'dan dönüşte Yunus Paşa'nın îdamı üzerine İstanbul'dan getirtilerek Şam'da pâdişâhla buluşup vezir-i âzam tayin edildi (924 Muharrem 1518 Ocak) ve Yavuz Sultan Selim'in vefatına kadar mevkiini muhafaza ettiği gibi oğlu Sultan Süleyman'a da üç sene vezir-i âzamlık yaptıktan sonra 1523'de vezaret haslarıyla emekli edildi.

Seda Uygar tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
5041 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 04.05.2011 - 12:17
  • gizem şükran
  • 23nisan
  • dünyada iyi ol ki hep gönüllerde sen kalasın

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
hatice sultan, ansiklopedik bilgi, hatice turhan sultan, kanuni sultan, hatice sultan sarayı, hatice sultan mahallesi, hatice sultan şahan, hatice turhan sultan türbesi, hatice sultan kız öğrenci yurdu, kanuni sultan süleymanın hayatı, kanuni sultan süleyman döneminde gerçekleştirilen hint deniz seferleri, kanuni sultan süleyman, kanuni sultan süleymanın sözleri, kanuni sultan selim, kanuni sultan süleyman zamanı, kanuni sultan süleyman tuğrası, kanuni sultan süleyman kanunları, kanuni sultan süleymanın, kanuni sultan süleyman resimleri, kanuni sultan dönemi, kanuni sultan süleyman savaşları, kanuni sultan süleyman resmi, kanuni sultan süleyman türbesi, kanuni sultan süleymanın yaptığı savaşlar, kanuni sultan süleyman vikipedi, elazığ kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, hürrem sultan, kanuni sultan süleyman hikayeleri, kanuni sultan süleyman çeşmesi, kanuni sultan süleyman han, kanuni sultan süleyman köprüsü, kanuni sultan süleyman fransaya mektup, kanuni sultan süleyman kaç yıl yaşadı, kanuni sultan süleymanın kanunları, kanuni sultan süleyman annesi, kanuni sultan süleymanın tuğrası, kanuni sultan süleymanın fetihleri, kanuni sultan süleyman video, kanuni sultan süleyman biyografi, kanuni sultan süleymanın hayatının özeti, niğde kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, kanuni sultan süleyman belgeseli, bodrum kanuni sultan süleyman anadolu lisesi, kanuni sultan süleyman camii, kanuni sultan süleyman kaç yıl hükümdarlık yapmıştır, kanuni sultan süleyman mersiyesi, sultan süleyman, diyarbakır kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, belen kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, kanuni sultan süleyman dönemi harita, kanuni sultan süleyman ın hayatı, kanuni sultan süleyman fetihleri, kanuni sultan süleyman ve hürrem sultan, kanuni sultan süleymanın çocukları, kanuni sultan süleymanın savaşları, kanuni sultan süleyman ve rambo izle, kanuni sultan süleyman ve rambo, kanuni sultan süleyman hakkında bilgi, hatay belen kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu, kanuni sultan süleymanın kişiliği, kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu diyarbakır, kanuni sultan süleyman tuğra, kanuni sultan süleyman mahlası, kanuni sultan süleymanın gizli hazinesi, kanuni sultan süleyman nasıl öldü, kanuni sultan süleyman harita, kanuni sultan süleymanın mahlası, kanuni sultan süleyman kaç yaşında öldü, kanuni sultan süleyman ilköğretim okulu niğde, kanuni sultan süleyman kanunnamesi, kanuni sultan süleyman sağlık ocağı, kanuni sultan süleymanın hayatı ingilizce, kanuni sultan süleyman nereli, damat ibrahim, pargalı, verem, verem belirtileri, verem nedir, verem tedavisi, verem savaş haftası, kanser, verem savaş dispanserleri, verem savaş dispanseri istanbul, verem haftası ile ilgili şiir, verem ile ilgili şiir, verem şiirleri, verem savaş dispanseri ankara, verem savaş haftası ile ilgili yazı, verem belirtileri nelerdir, verem savaş haftası ile ilgili şiirler, verem testi, kadıköy verem savaş dispanseri, verem hastalığının tedavisi, bursa verem savaş dispanseri, üsküdar verem savaş dispanseri, kuduz, tifo, ankara verem savaş dispanseri, verem savaş, verem mikrobu, üsküdar verem savaş, taksim verem savaş dispanseri, akciğer kanseri, şişli verem savaş dispanseri, kartal verem savaş dispanseri, verem aşısını kim buldu, ümraniye verem savaş, verem savaş dispanseri kadıköy, eskişehir verem savaş dispanseri, verem savaşı, kadıköy verem savaş, pendik verem savaş, verem tedavisinde kullanılan ilaçlar, pendik verem savaş dispanseri, ankara verem savaş dispanserleri, verem aşısının yan etkileri, istanbul verem savaş dispanserleri, bebeklerde verem aşısı, verem resimleri, tüberküloz, veremin belirtileri, verem savaş daire başkanlığı, verem bulaşıcımıdır, verem aşısının tuttuğu nasıl anlaşılır, verem testi nasıl yapılır, cevdet bağca verem olsam dinle, verem savaş haftası ile ilgili şiir, ümraniye verem savaş dispanseri, verem aşısı tutmazsa, bronşit, verem ilaçları, verem hakkında bilgi, ankara verem savaş dispanseri adresleri, verem haftasi, cevdet bağca derdinden verem olsam dinle, eyüp verem savaş dispanseri, verem hastanesi, konya verem savaş dispanseri, taksim verem savaş, zatürre, sarıyer verem savaş, verem hastalığından korunma yolları, maltepe verem savaş dispanseri, verem savaş dernekleri, gaziosmanpaşa verem savaş dispanseri, verem dispanseri, sıtma, beşiktaş verem savaş, verem hastalığı nasıl bulaşır, kartal verem savaş, bağcılar verem savaş, verem savaş dispanserleri ankara, verem ve savaş, fatih verem savaş dispanseri, verem aşısı ateş yaparmı, verem aşısı yan etkileri, verem haftası şiirleri, antalya verem savaş dispanseri, verem savaş nedir, sakarya verem savaş dispanseri, verem ile savaş, verem savaş dispanserleri istanbul, verem hastaligi, verem resmi, verem savaş dispanseri beşiktaş, kağıthane verem savaş, verem savaş izmir, verem vikipedi, ankara verem savaş derneği, bahçelievler verem savaş dispanseri, gebze verem savaş, verem savaş kadıköy, verem haftası ile ilgili yazı, bu dert beni verem eder, izmir verem savaş dispanseri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri