Antik Roma'da yılbaşı kutlamaları

29.12.2009 - 11:30 | Yemek ve Tarih - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Antik Roma´da ailede bereket anlamında elma kutlamaları yapılırdı. Orta Çağ´da kış festivallerinde elma ağaçları, şarkılarla, danslarla kutsanır, elma şarabı içilerek verimlilik duaları yapılırdı.

"Christmas" sözcüğü aslında İngilizce değildir, kökeni 1.600 yıl öncesinden, Germanik kaynaklarda bulunur. Tarih boyunca yılbaşı farklı şekillerde kutlanılmıştır. İşte onlardan bazıları...

* Antik Roma´da ailede bereket anlamında elma kutlamaları yapılırdı. Orta Çağ´da kış festivallerinde elma ağaçları, şarkılarla, danslarla kutsanır, elma şarabı içilerek verimlilik duaları yapılırdı. Kutlamaların kökeninde, bir tür Gündönümü ayini bulunur çünkü doğanın yeniden doğumu ve bereketi kutlanmaktadır. Roma´nın geleneksel Noel tatlısı içine eritilmiş şeker veya balın, yer fıstığının ve kenevir tohumlarının bir tür elma turtasıdır. Turta yapılırken aile bireyleri arasında küçük bir oyun oynanır; kadın turtanın hamurunu yoğururken kocası tarafından meyve bahçesine çağrılır, adam yapraksız, meyvesiz kış ağaçlarını birer birer dolaşarak hangisini keseceğini araştırır. Bu arada kadın onu engellemeye uğraşarak; "Hayır, hayır, eminim ki bu ağaç bahar geldiğinde meyvelerle dolacak ve ben hamurumu o meyvelerle yoğuracağım." der.

* Gündönümü törenleri aksatmadan kutlayan ve hala sürdüren toplum kızılderelilerdir.

* İran´da Zerdüştizm inançlarında, her evde başında nöbet tutularak sönmeden yakılan bir ateş aracılığı ile Güneş ışığı simgelenirdi, böylece gecenin karanlığı aydınlanır ve kötülükler sinsice gelemezlerdi.

* Kışdönümü kutlamaları Pakistan, Tibet ve Çin kültürlerinde önemli bir yer tutar. Çin takviminin kökeni Ay´dır ve Kışdönüm gününe Dong Zhi "Kışın Ulaşımı" denir.

* Hristiyanlık öncesindeki Pagan çağında, kehanet ve büyü için en uygun günün, Kışdönümü günü olduğuna inanılırdı.

* Rusya´da Noel Kehaneti mumların ışığında yapılır, karanlık bir odada oturan bakire kızın iki yanında yanan birer mum ve birer ayna vardır. Mumlar aynalardan yansırlar, kahin kız yedinci yansımayı yakalamaya çalışır ve bulduktan sonra geleceği görür.

* Eski Almanlar, Hertha veya Bertha adlı aileyi ve evi koruyan tanrıça için Kışdönümü sırasında taş sunaklar yaparlardı. Sunakta köknar ağacı yakılır ve ateşte geleceğin görüntüleri aranırken kutlamalar yapılırdı.

* İspanya´da, Roma döneminden gelen bir gelenek vardır. Büyük bir kabın içine tüm aile bireyleri ve konuklar isimlerini yazdıkları kağıt parçaları atarlar, sonra kab iki kez karıştırılır, amaç yeni yılda beraber olması gereken kişilerin belirlenmesidir, aslında burada biraz çöpçatanlık kokusu hissedilir.

* İskandinavya´da Kışdönümü gecesinde, bazı aileler tüm bireylerin ayakkabılarını bir araya getirerek, yeni yılda uyum içinde yaşamayı dilerler.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve tarih kategorisindeki tüm hikayeler
7913 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yılbaşı, yılbaşı kutlamaları, yemek hikayeleri, kısa öyküler, kış dönümü, yemek hakkında, gündönümü törenleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri