Bouillabaise'ün öyküsü

10.03.2015 - 8:43 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Bouillabaise”in öyküsünü restoranın sevimli şefi François’dan dinledim.

“Bouillabaise" Fransızların dünyaca tanınmış balık çorbalarından biridir.
Sevim Gökyıldız, Türkiye Gazetesinde'ki Sevimli Lezzetler Köşesinde Fransızların dünyaca tanınmış balık çorbası “Bouillabaise”in öyküsünü şöyle anlatıyor.
Fransızların dünyaca tanınmış balık çorbası “Bouillabaise”in öyküsünü restoranın sevimli şefi François’dan dinledim. Bouillabaise, Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında Provence bölgesine has bir yemek. Daha çok bol kılçıklı, dikenli kaya balıklarından yapılan bir çeşit balık çorbası. Ama pişerken içine soğan, domates, sarımsak, rezene, zeytinyağı da ekleniyor, üzerine kreton ekmekler konuluyor. Hikâyeye göre, seneler önce Provence’da küçük balıkçı kasabasında yaşayan Marguerite adlı yaşlı ve çok fakir bir kadın varmış. Marguerite’in para kazanmak için uzak diyarlara giden oğlu Paul’den acele bir telgraf gelir bir gün. Paul o akşam sürpriz yapacak, annesini görmeye gelecektir. Zavallı Marguerite, oğluna bir ziyafet hazırlamak ister ama evindeki dolapta sadece biraz zeytinyağı, bir kaç diş sarımsak, bir iki domates, bir dilim kuru ekmekten başka bir şey yoktur. Evinin önüne çıkar, kara kara düşünmeye başlar. O sırada sabah babalarının denize attığı ağı çekmekten dönen mahallenin çocukları Marguerite’i görüp, neden böyle üzgün olduğunu sorarlar. Sebebini öğrenince kendi aralarında şöyle bir karar verirler. Ağdan çıkan en dikenli, en gösterişsiz kaya balıklarını kadına verecek, böylece zaten zor satıldığı için babaları da bu balıkların olmayışına kızamayacaktır. Çok sevinen Marguerite hemen su dolu tencerisini ateşe koyar içine gösterişsiz, dikenli ama lezzetli balıkları, evdeki soğan, sarımsak, rezene, domates ve zeytinyağını katar. Pişince üzerini ufak parçalara kestiği kuru ekmek dilimiyle süsler. Sonuçta evladı için harika bir çorba hazırlar. Ama şef François’ya sorarsanız, çorbanın o denli lezzetli olmasının asıl sebebi ana şefkati Marguerite’in evlat sevgisidir. 

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a390150.aspx

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek isimlerinin hikayeleri kategorisindeki tüm hikayeler
30507 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemeklerin hikayeleri, bouillabaise, bouillabaisenin öyküsü, fransızların ünlü yemekleri, fransız balık çorbasının hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri