Sevgi sebzeleri

26.10.2009 - 9:52 | Sebze Yemekleri - Tüm hikayeler
  • Bir çoğumuzun reflü başta olmak üzere, gastrit veya ülser hatta bir adım ötesi dışarda yediğimiz yemeklerden aldığımız mikroplardan dolayı olduğumuz ve çok ağır seyreden birde mikrobik ülser vardır. Hepimiz bir şekilde bu hastalıkların birinden dertliyizdir. İşte midelerimizin hassasiyeti için bugün şöyle hafif bir yemek yapalım dedim.
  • Biraz taze fasulye, bir kaç kum havucu, bir iki yaprak beyaz lahana, bir kabak, bir patlıcan da dahil olmak üzere hepsini iyice yıkayıp ...

Biz'im midelerimiz;

Duygusal bir toplumuz. Kolayına birbirimize kırıldığımızı söyleyemeyiz. İçimize atarız sonrada içimizden hastalık olarak çıkarırız... Genellikle de midelerimize vurur bu içimize attıklarımız. Yemek yesek bir türlü yemesek başka türlü.

Aç yaşanmıyor ki açlıkla terbiye edelim hassas bünyelerimizi değil mi ama?

Bir çoğumuzun reflü başta olmak üzere, gastrit veya ülser hatta bir adım ötesi dışarda yediğimiz yemeklerden aldığımız mikroplardan dolayı olduğumuz ve çok ağır seyreden birde mikrobik ülser vardır. Hepimiz bir şekilde bu hastalıkların birinden dertliyizdir.

İşte midelerimizin hassasiyeti için bugün şöyle hafif bir yemek yapalım dedim.

Haşlama sebze.

Annemle bir sabah telefonda konuştuğumuzda midesinin pek iyi olmadığını ve aç olduğu halde birşeyler yiyemediğini söylemişti. Hemen markete uğrayıp bir kaç çeşit sebze aldım. Annem pek sevmezdi sebzeleri. Ona cazip hale getirmenin yolunu düşünerek arabayı kullanıyordum. İnsanlar büyüdükçe çocuklaşıyor. Yemekleri de çocukça menüler gibi sunmak gerekebiliyor bazen. Hele ki anneniz nazlı çiçeğiniz ise. O benim nazlı çiçeğim olduğu kadar narin hassas sevgi dolu bebeğim gibiydi. Sevmeyi öğrendiğim, öğrendiğim sevmenin nasıl sunulacağını gördüğüm yolumdu. Şimdi o yolu doğru öğrenip öğrenmediğimin sınavı var gibi hissediyordum.

Annemin evine neşeyle girdiğimde ızdırabının ne denli büyük olduğunu beni kapıda karşılamayışından anlamıştım. İçim acımıştı. Hemen mutfağa yönelip ilk olarak yemek öncesi aperatiflerimizi hazırlayacağımı söyledim anneme. Mideyi rahatlatan nane limon suyunu kaynattım. Şık fincanlara koydum. Kenarına biraz espri katsın diye taze nane yaprağı ile süs yaptım. İçinde ki küçük küçük limon parçacıklarını fincanlara taze taze koydum. Sevgi tepsisine koyduğum fincanlara hayır diyememişti annem. İçmek zorunda kalmış midesi birazcık gevşemişti. Mutlu ve rahat sohbetimiz ile birlikteliğimiz ise midesinin en iyi ilacı olmuştu. Birlikte mutfağa geçtiğimizde gördüğü sebzelerden sonra yüzü çok memnun olmsa bile bunu bana pek belli etmemeye çalışmıştı canım annem.

Biraz taze fasulye, bir kaç kum havucu, bir iki yaprak beyaz lahana, bir kabak, bir patlıcan da dahil olmak üzere hepsini iyice yıkayıp küçük küçük parçalar halinde kestim. Ve az bir suyla çok az haşladım. Bir yandan da annemle sohbetimiz devam ediyordu. Onun o ahenkli sesi benim aradaki kahkahalarım ile yüzündeki ifade ağrısının hafiflediğini görebiliyordum. Az haşlanmış sebzeleri az bir zeytinyağı ile vok tavada çevirmeye başladım. içine biraz kekik, azıcık pul biber, karabiber ve çok azda tuz ilave ettim. Sebzelerin her biri ayrı renkte parlamaya başlamışlardı. En son koku vermesi için içine taze fesleğen yaprakları attım bir kaç tane. Bir iki çevirdikten sonra annem hayretle beni izlemeye başlamıştı.

Mide ilacı olarak hazırlandıklarını, sebzelerime  görevlerini unutmamaları gerektiğini belirtiyordum. Bir yandan anneme bu sebzelerin midesini nasıl seveceklerinide söylüyordum. Sevgi sebzeleri adlı bu güzel yemeğin en hoş yanı üstüne biraz sarmısak rendesi konmasıydı. Son lezzet darbesini bu sarmısak veriyordu. Sadece 1 diş sarmısakın yaptığı bu lezzet dokunuşunu söylüyordum anneme.

En son servis için tabağa aldığımda, sebzelerin yanına taze nane yaprakları serpiştirdim. Tam ortasında ise bir küçücük çukurcuk açtım. İçi boş gibi görünen ama içinin sevgimle dolu olduğunu, bu yemeği yerse midesindeki tüm ağrıların geçeceğini anlattım. Şık bir tepsi hazırladım. Tatlı yerine bir adet bisküvi, büyük bardak su, çatal ve bıçak, son olarakta annemin en sevdiği şık pembe peçetelerinden birini alıp kalp şekli vererek koyduğum tepsiyi anneme götürdüm. Annemin ağzından şu kelimeler döküldü;

"İyi ki bir kız doğurmuşum, iyi ki sen varsın prensesim. Ben hemen iyileşirim senin sayende" demişti.

Hassas ve ağrıyan mideleri ortası sevgi dolu sevgi sebzeleri haşlaması ile iyi etmeniz dileklerimle afiyet olsun.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Sebze yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
6009 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 26.10.2009 - 10:15
  • İsmail Türkmen
  • SEVGİ İKSİRİ
  • Basit bir sebze yemeğine, sevgi iksiri katmışsınız. Tebrik ederim.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri