Mantar sote

02.11.2009 - 15:55 | Sebze Yemekleri - Zeynep Kaya Tüm hikayeler
  • Lezzetli yemeğin olmazsa olmazlarından biri kısık ateştir.
  • Patlıcanlar biraz piştikten sonra yarım kilo mantarı elimizle parçalayıp tencereye ekleyelim.
  • Geçen hafta saat tuttum yarım saati almıyor yapmak.

Tarifini vereceğim yemeğin birkaç versiyonunu denedim acaba hangisi daha güzel olur diye. En son yaptığımın en güzel olduğunda karar kıldım. Ve yeni bir hikaye çıktı.
 
Bizim evde alışveriş yapılan yerler asla değiştirilmezdi. Kahveyi şuradan, çerezi buradan, pul biber şu aktardan gibi.  Kasap olayı ise en hassa olduğumuz konuydu. Hatta kasapta bir şişman bir de zayıf kasap vardı ikisinin verdiği et bile değişik olurdu. Bendeki kasap alışkanlığı da bu yüzdendir. İstanbul’a ilk geldiğimde herkesin eti ve tavuğu marketten aldığını görünce şaşırdım ama kendime uygun bir kasap buluncaya kadar ben de marketlerden aldım. Ta ki kasabımı bulana kadar. Hürriyetin İstanbul’daki en iyi  10 kasap listesine girdiğini duvarına astığı haber küpüründen de anlaşılıyor ama benim damağım da bunu tasdikliyor. Bir de çevresindeki lokantalar “etlerimiz kasap mücahittendir”   diye afişlerle övünüyor. Uzun lafın kısası iyi bir kasaptan alınan tavuk göğsü ile başlıyoruz.
 
Tavuk göğsünü sote şeklinde doğruyoruz. Yarım tavuğun göğsü yeterli. Tencereye biraz sıvı yağ koyup tavuğu ekleyip altını yakıyoruz. Tavuklar piştikten sonra yeşil sivri biberleri uzunlamasına ve enlemesine bir kere keserek ekliyoruz. Sebzelerin çok fazla kesilmesi besin değerini düşürdüğünü duymuştum. O sebeple sebzeleri mümkün olduğunca az kesmeye çalışırım. Bu arada güzel bir yemeğin olmazsa olmazlarından biri de kısık ateştir, eklemekte fayda var.  Bir adet patlıcanı tamamen soyup küp şeklinde doğrayıp (maalesef bunlar küçük olmalı) tuzlu suya  koyalım. Biberlerin kendini bıraktığını anlatınca da patlıcanları sıkarak tencereye ekleyelim. Patlıcanlar biraz piştikten sonra yarım kilo mantarı elimizle parçalayıp tencereye ekleyelim. 4-5 diş sarımsağı bütün şeklinde tencereye atalım. Üzerine bir tutam kurutulmuş zahter otu  gezdirelim. Zahteri olmayan atmayabilir. Kekik diyemiyorum çünkü denemedim.  

Geçen hafta saat tuttum yarım saati almıyor yapmak. Çalışan birisi olarak yemeğin az zamanda yapılması önemli. Fotoğrafını da çektim ama büroya getirip ekleyemedim. Bir dahaki sefere artık.
 

Zeynep Kaya tarafından girilen tüm hikayeler Sebze yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
13153 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
mantar sote, sebze yemekleri, lezzetli ev yemekleri, tavuklu mantar sote

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri